Inflace se dostala na dvouprocentní cíl ČNB (Analýza makroindikátorů)
Tuzemská inflace v únoru klesla na rovná 2 % y/y po lednových 2,3 %. To bylo mírně nad naším odhadem ve výši 1,8 % y/y. Tržní konsensus naopak čekal více (2,1 % y/y), stejně tak i ČNB, která ve své únorové prognóze odhadovala 2,8 % y/y. Již v lednu však byla inflace oproti prognóze ČNB nižší (2,3 % vs 3,0 %).
Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 %. V únoru zdražily především pohonné hmoty, a to o 4,3 % m/m. Důvodem byly vyšší ceny surové ropy na světových trzích a oslabení české koruny. O pouhých 0,1 % meziměsíčně vzrostly také regulované ceny. Potraviny naproti tomu nadále zlevňovaly. Ceny potravin a nealkoholických nápojů klesly o 0,3 % m/m, zatímco ceny alkoholických nápojů a tabáku byly nižší o 1 % m/m.
Odchylka od naší prognózy téměř zcela souvisí s vyšší jádrovou inflací. Ta v únoru klesla jen nepatrně, z lednových 2,9 % y/y na 2,8 %. My jsme naproti tomu čekali 2,4 % y/y. ČNB ve své únorové prognóze ale naopak odhadovala výrazně vyšší úroveň (3,5 % y/y). Meziměsíční dynamika jádrových cen zaznamenala významné oživení. Zatímco v lednu jádrové ceny po sezonním očištění zhruba meziměsíčně stagnovaly, v únoru už podle našeho odhadu rostly svižným tempem o 0,4-0,5 %, v anualizovaném vyjádření tedy kolem 5 %. Takto vysoká byla meziměsíční jádrová inflace naposledy v březnu loňského roku. Mohlo se tak jednat o vliv odloženého přecenění na začátku roku. Z hlediska struktury drží jádrovou inflaci výše zejména ceny služeb, které byly v únoru meziročně vyšší o výrazných 5,2 %. Ceny zboží naproti tomu vzrostly o pouhých 0,2 % y/y.
Jak celková, tak i jádrová inflace do konce roku pravděpodobně setrvají v tolerančním pásmu centrální banky. V rozmezí dvou až tří procent se podle nás bude v obou případech pohybovat i celoroční výsledek. ČNB by tak měla pokračovat se snižováním úrokových sazeb. Pro březnové zasedání stále vidíme šanci na snížení úrokových sazeb o 75 bb, neboť jejich současná úroveň je s ohledem na rychlý ústup inflace a nadále slabou ekonomiku příliš vysoká. Rizika jsou ale významně vychýlena ve prospěch dalšího snížení o 50 bb, k čemuž přispívá pokračující svižný růst cen služeb. Navzdory rychlému poklesu inflace byla komunikace bankovní rady dosud stále velmi opatrná, a to hlavně právě kvůli obavám o vývoj jádrové inflace.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Výpočet nemocenské - víte, kolik dostanete?
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři