Ranní okénko - Inflace v eurozóně znovu pozitivně překvapila
Dnešek přinese hlavní událost ve středoevropském regionu v tomto týdnu, jelikož zasedá Polská centrální banka. Ta s vysokou pravděpodobností ani tentokrát nezmění základní úrokovou sazbu, která tak zůstane na úrovni 5,75 %. To je aktuálně stejná výše jako v České republice, ale další vývoj v průběhu roku se bude nejspíše lišit. Zatímco Česká národní banka bude pokračovat ve snižování sazeb, u našeho severního souseda se začíná hlasitěji mluvit o tom, že tamní centrální banka během celého letošního roku sazby nesníží.
Během dneška bude také zveřejněn zápis z posledního zasedání Evropské centrální banky, které se konalo již téměř před měsícem, a tak mnoho nových informací pravděpodobně nepřinese. Z eurozóny se dozvíme také další vývoj cen ve výrobě, kde by mělo pokračovat snižování cen v meziměsíčním i meziročním srovnání, a to v podobných intencích jako v lednu.
Ze Spojených států amerických dorazí další údaje o trhu práce, a to konkrétně údaje o nově podaných i pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které jsou ovšem publikovány na týdenní bázi a investoři jim vyšší váhu nepřikládají.
Pohled zpět:
Včera Eurostat publikoval prvotní odhad březnové inflace v eurozóně, která znovu poklesla výrazněji, než jak očekával trh (2,5 %). Došlo ke snížení meziroční míry z 2,6 % na 2,4 % a rovněž jádrová inflace byla v březnu o dvě desetiny nižší než v únoru (z 3,1 % na 2,9 %). Perzistentní tlaky zůstávají především v oblasti služeb, které nepovolují jádrové inflaci výrazněji klesnout. Nicméně celkový inflační vývoj stále nahrává scénáři již blížícího se začátku snižování sazeb ze strany ECB. Ve stejný čas byla zveřejněna míra nezaměstnanosti v eurozóně, která v únoru činila 6,5 %. Slabý výkon ekonomiky eurozóny se tak zatím na evropském trhu práce nepodepisuje.
Během včerejšího odpoledne dorazil také první údaj o americkém trhu práce. Podle průzkumu agentury ADP bylo vytvořeno v březnu nově 184 tisíc pracovních míst, což je přibližně o 30 tisíc míst více, než predikoval trh a zároveň nejvyšší počet od loňského července. Trh práce zůstává napjatý, což může Fedu komplikovat cestu za svým inflačním cílem.
Americké akcie ztratily v průběhu včerejška své zisky i díky projevu guvernéra Fedu Powella, který nenabídl nová vodítka pro budoucí směřování měnové politiky za Atlantikem. Americký index S&P 500 si nakonec připsal pouze 0,1 %, zatímco německý DAX vzrostl o téměř 0,5 % mimo jiné v souvislosti s příznivým vývojem inflace v eurozóně. Naopak pražská burza po čtyřech dnech růstu tentokrát ztrácela, konkrétně o 0,3 %.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?