Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  02.04.2024 11:07:40

Březen ve znamení optimismu v průmyslu

Výkon ve zpracovatelském průmyslu klesá nejpomaleji od srpna 2022, když index nákupních manažerů (PMI) vzrostl ze 44,3 bodů v únoru na březnových 46,2 bodů. Zdá se, že tuzemská výroba nabírá pomalu další dech, a to navzdory přetrvávajícím potížím v Německu.

Tuzemský průmysl, na kterém stojí výkon české ekonomiky, vykázal dle reportu PMI v březnu výraznější zlepšení, přestože firmy stále trápí slabá domácí i zahraniční poptávka, především z Německa. Výroba i nové zakázky tak i nadále klesají, ale nejslabším tempem za téměř poslední dva roky. Útlum hlásí především firmy působící ve stavebnictví, které tíží zvláště restriktivní měnová politika ČNB, mající mimo jiné dopad na hypoteční trh. Ve vyšší míře se začínají také projevovat dopady narušení dopravy v Rudém moři, kdy jsou firmy nuceny přesměrovat lodě mimo tento koridor a obeplouvat Afriku. To má samozřejmě negativní konsekvence na dodavatelské řetězce, kdy se prodlužuje, a tím pádem i prodražuje, dodání materiálů či hotových výrobků především z Asie. Zejména z tohoto důvodu se ceny vstupů zvýšily nejvíce za poslední rok, ačkoli růst byl spíše mírnějšího charakteru. I vzhledem k těmto potížím se tenčí zásoby firem, ať už materiálů či hotového zboží. I přes rostoucí náklady prodejní ceny klesaly, jelikož firmy pociťují stále slabou poptávku, a tak nepromítají vyšší ceny vstupů do cen hotových výrobků. Firmy se snaží udržet se konkurenceschopné a podpořit nový prodej. Zlepšení v průmyslu se odráží také na nižší míře propouštění, kdy zaměstnanost poklesla nejméně za posledních 18 měsíců. Firmy hledí do budoucna s optimismem, když jejich obchodní důvěra je nejvyšší za poslední dva roky, především kvůli očekávanému oživení spotřeby, a tudíž i poptávky.

 

Březnový výsledek indexu nákupních manažerů nás může nabíjet mírným optimismem, když míra zhoršování podmínek ve zpracovatelském průmyslu je nejnižší za dlouhou dobu, přestože náš hlavní obchodní partner, Německo, balancuje na hraně recese, což pociťují i podniky v České republice. Právě vývoj v Německu zůstává hlavním rizikem pro tuzemský průmysl a rovněž pro celou českou ekonomiku.

Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688