Cena Inženýrské komory zviditelní technické stavby – letos už podvacáté
Soutěž každoročně upozorňuje na stavby výjimečné svým inženýrským či technickým řešením, estetikou nebo inovativním přístupem. Nezřídka kombinuje všechny tyto atributy, jež nemusejí být vždy zjevné na první pohled – už proto, že jde často o ryze užitkové či technické realizace. „Díky Ceně Inženýrské komory zveme i širokou veřejnost pod povrch i zdánlivě neviditelných staveb, které však lze pojmout neotřele a nezřídka převratně. Díky mnoha inženýrským dílům se nám všem lépe žije, pohybuje, pracuje nebo tráví volný čas,“ popisuje přínos Ceny Inženýrské komory Ing. Robert Špalek, předseda ČKAIT, podle něhož stavby nejčastěji přihlašují projektanti, technici, stavbyvedoucí a zástupci dalších odborných profesí.
Veškeré informace o letošním i předcházejícím ročníku jsou k dispozici na stránkách https://cik.ckait.cz/.
V loňském roce porotci cenami odměnili rekonstrukci Negrelliho viaduktu v Praze, novou lávku přes Labe v Nymburce, konverzi Winternitzových automatických mlýnů v Pardubicích, novou výrobnu kapalného uhlovodíku v Litvínově a mokřadní čistírna důlních vod v Mostecké uhelné pánvi. Mezi držiteli čestných uznání se objevila například konverze bývalých jatek na Galerii Plato v Ostravě, městská plavecká hala v Lounech či vilémovský železniční viadukt na trati Rumburk – Sebnitz.
Právě v rozsahu typů staveb a tvůrčích přístupů spočívá výjimečnost Cen Inženýrské komory: věrně odrážejí kvalitu inženýrských staveb, technických postupů nebo technologických řešení. Obvykle se do samotného finále dostanou realizace nebo již povolené záměry, které mají potenciál obohatit celé tuzemské stavebnictví. A je jedno, zda se tak děje na úrovni projektových prací, statiky, stavebních dodávek nebo využitých technologií – u již funkčních staveb porota navíc hodnotí jejich funkci s deklarovaným záměrem. To bývá u Ceny hodnoceno více než design nebo například urbanistická kritéria.
Také tím soutěž přispívá k docenění technických profesí a stavařských dovedností, stejně jako k podpoře technického vzdělávání u nejmladších generací.
Většinu přihlášených a takřka všechny finalisty pak pojí jedna společná vlastnost. „Už v loňském ročníku Ceny inženýrské komory jsme k našemu velkému překvapení zjistili, že ani opravdu rozsáhlé, komplexní a třeba konstrukčně technologicky náročné stavby neměly problém s délkou povolovacího řízení. Také to svědčí o vynikající přípravě na úrovni projektantů, která je ostatně nezbytným základem kvalitní a přesvědčivé stavby,“ doplňuje Ing. Renata Zdařilová, Ph.D., členka představenstva ČKAIT a předsedkyně poroty Ceny Inženýrské komory; rovněž zdůrazňuje skutečnost, že mnohé oceněné (ale i ty neoceněné) stavby dokládají příkladný přístup k veřejným prostředkům. A to jak na úrovni stavebních, tak i provozních nákladů.
ČKAIT
Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) sdružuje jako řádné členy autorizované inženýry a autorizované techniky. Do působnosti Komory náleží zejména péče o stavební kulturu a utváření prostředí; udělování autorizace; vedení veřejně přístupné databáze autorizovaných osob.
ČKAIT je veřejnoprávní stavovská organizace, která vznikla v roce 1992 na základě autorizačního zákona č. 360/1992 Sb., jako samosprávná profesní organizace s přeneseným výkonem působnosti státní správy. Členskou základnu Komory dnes tvoří více než 32 tisíc autorizovaných inženýrů a techniků, jimž byla udělena autorizace na základě úspěšného složení předepsané zkoušky odborné způsobilosti. Zákonem č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, došlo ve vybraných činnostech ve výstavbě k přenesení odborné odpovědnosti na fyzické osoby: autorizované architekty, inženýry, techniky a stavitele.
Sídlo Komory je v Praze. ČKAIT navazuje na stavovskou organizaci, která byla zřízena před více než sto lety (1913) pod názvem Svaz českých úředně autorizovaných civilních inženýrů v Království českém.
Více informaci na: www.ckait.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Stavebnictví:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun