Zaznamenali jste nový registr dlužníků?
Před více než rokem přibyl v České republice další nástroj k posuzování finanční spolehlivosti klientů. Tento registr sbírá a vyhodnocuje jak záporné, tak i kladné informace o závazcích klientů z oblasti spotřebitelského financování.
Sdružení SOLUS, které již dříve spravovalo několik registrů dlužníků, spustilo 1. ledna 2024 nový Registr úvěruschopnosti. Na rozdíl od čistě negativních registrů, které evidují pouze nesplácené závazky (a ten si pod pojmem SOLUS představíme nejčastěji), pracuje Registr úvěruschopnosti i s pozitivními údaji.
To znamená, že si v něm finanční instituce mohou ověřit nejen případné problémy se splácením, ale získají i komplexnější pohled na finanční situaci žadatele o úvěr, včetně pozitivních zpráv. Díky tomu dokážou lépe posoudit, zda potenciální klient zvládne požadované finanční zatížení.
Následující informace jsou převzaty jak ze stránek sdružení SOLUS (solus.cz), tak i ze stránek provozovatele: Společnosti pro informační databáze, a.s. (sid.cz).
Co registr obsahuje?
V Registru úvěruschopnosti najdeme kromě základních identifikačních údajů (jméno, příjmení, datum narození, adresa) také informace o:
-
zahájení jednání o smlouvě a případném uzavření či neuzavření smlouvy
-
finančních závazcích, které klientovi vznikly nebo mohou vzniknout
-
způsobu zajištění závazků
-
bonitě, důvěryhodnosti a platební morálce klienta
-
dotazech na bonitu a důvěryhodnost klienta ze strany členů SOLUS.
Údaje v tomto registru zůstávají po dobu trvání smlouvy a další tři roky od jejího ukončení. Pokud smlouva trvá déle než 10 let, starší údaje z platební historie se odstraňují. V případě zamítnuté žádosti o úvěr uchovává registr údaje maximálně tři měsíce.
Poznámka: v tom se značně liší od registrů BRKI a NRKI, kde se údaje o zamítnuté žádosti o půjčku uchovávají 12 měsíců).
Jak nový Registr úvěruschopnosti funguje?
Registr úvěruschopnosti je vlastně společnou databází vytvořenou na základě informací od členů Sdružení SOLUS. Každý člen pravidelně aktualizuje údaje o svých klientech. Tyto informace zpracovává společnost SID, a.s. (Společnost pro informační databáze), která údaje zpřístupňuje členům sdružení výhradně za účelem posouzení schopnosti žadatele splnit závazky.
Práva subjektů údajů: stejná jako u ostatních registrů
Když zjistíte, že v registru figurují nepřesné údaje o vaší osobě, máte dle Poučení o registrech SOLUS právo:
-
požádat správce nebo zpracovatele o vysvětlení
-
požadovat opravu nebo doplnění vašich osobních údajů.
Dokud není žádost o opravu vyřešena, provozovatel údaje blokuje. V případě sporu mezi vámi a věřitelem, kde probíhá soudní, správní nebo rozhodčí řízení, musí věřitel na vaši žádost tuto skutečnost v registru poznamenat.
Čím se liší od Pozitivního registru?
Možná vám teď vytanul na mysli již delší dobu provozovaný Pozitivní registr. Sloužil k vedení negativních i pozitivních záznamů. O něm SOLUS na svých stránkách píše: „Výraz „pozitivní“ v názvu registru podtrhuje skutečnost, že tento registr eviduje také informace pozitivní, které vypovídají o skutečnosti, že klient své povinnosti ke členům sdružení SOLUS řádně plní.“
Na první pohled má tedy stejnou náplň jako nová Registr úvěruschopnosti. Nezbylo mi proto, než na SOLUS zavolat a zeptat se, v čem se oba registry liší. Odpověď od ze zákaznické linky? „V Pozitivním registru vedeme jen pozitivní záznamy.“ Došlo tedy k rozdělení původního Pozitivního registru na dva: na čistě pozitivní (a zůstal mu název) a na (nový) registr smíšený, s názvem Registr úvěruschopnosti.

Lenka Rutteová
Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.

Bezvafinance s.r.o.
Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.
Více informací na https://www.bezvafinance.cz/
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Databáze IČO, rejstřík IČO, registr IČO
- Registr plátců DPH
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Registry dlužníků - negativní, ale i pozitivní informace o dlužnících
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Služby Klarna zpřístupní americký DoorDash a Walmart. Pomůže to švédské společnosti při IPO?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
FED ponechal sazby beze změny, trhy ovládla nejistota a zlato překonalo 3 000 USD
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Tomáš Volf, Citfin
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři