Komise přijímá opatření ke zlepšení kvality stáží v EU
Komise zlepší kvalitu stáží v EU
Kvalitní stáže mohou mladým lidem pomoci získat praktické pracovní zkušenosti, osvojit si nové dovednosti a nakonec najít kvalitní zaměstnání. Pro zaměstnavatele jsou příležitostí, jak přilákat, zaškolit a udržet talenty. Podmínkou kvalitní stáže jsou spravedlivé a transparentní pracovní podmínky a odpovídající vzdělávací obsah.
Unijní rámec kvality stáží z roku 2014 stanoví 21 zásad kvality stáží s cílem zajistit vysoce kvalitní učení a pracovní podmínky. Při hodnocení tohoto doporučení Rady v roce 2023 Komise zjistila, že má pozitivní dopad na kvalitu stáží v EU. Z hodnocení však také vyplynulo, že existuje prostor pro zlepšení, přičemž jak Konference o budoucnosti Evropy, tak i Evropský parlament vyzvaly Komisi, aby stáže zlepšila.
Evropská komise dnes přijímá opatření a navrhuje zlepšit pracovní podmínky stážistů, včetně odměňování, inkluzivnosti a kvality stáží v EU. Iniciativa zahrnuje:
- návrh směrnice o zlepšení a prosazování pracovních podmínek pro stážisty a boji proti zakrývání řádných pracovních poměrů stážemi a
- návrh na novelizaci doporučení Rady k rámci kvality stáží z roku 2014 s cílem řešit otázky kvality a inkluzivnosti, jako je spravedlivé odměňování a přístup k sociální ochraně.
Odhaduje se, že v roce 2019, což je poslední rok, pro který jsou dostupné spolehlivé údaje, bylo v EU 3,1 milionu stážistů. Přibližně polovina všech stážistů (1,6 milionu) se účastnila placené stáže.
Posílení práv stážistů
Navrhovaná směrnice pomůže členským státům při zlepšování a prosazování kvalitních pracovních podmínek pro stážisty, jakož i v boji proti zakrývání řádných pracovních poměrů stážemi.
Mezi klíčové prvky navrhované směrnice patří:
- zásada nediskriminace, která zajišťuje, aby bylo se stážisty, pokud jde o pracovní podmínky, včetně odměňování, zacházeno stejně jako s řádnými zaměstnanci, neexistují-li pro rozdílné zacházení objektivní důvody, jako jsou odlišné úkoly, nižší odpovědnost, intenzita práce nebo váha, kterou má složka učení a odborné přípravy.
- zajištění toho, aby se stážemi nezakrývala řádná pracovní místa, a to prostřednictvím kontrol a inspekcí, přičemž členské státy budou moci takové zneužívání posuzovat například na základě délky stáží a požadovat od společností, aby poskytovaly informace o počtu stáží, jejich délce trvání a pracovních podmínkách,
- umožnění toho, aby zástupci pracovníků mohli jednat jménem stážistů s cílem zajistit jejich práva,
- požadavek, aby členské státy zabezpečily kanály, které stážistům umožní oznamovat nekalé praktiky a špatné pracovní podmínky.
Spravedlivější a inkluzivnější stáže
Posílené doporučení Rady se vztahuje na všechny stážisty bez ohledu na jejich zaměstnanecký status, včetně stáží, které jsou součástí učebních plánů formálního vzdělávání a odborné přípravy, a stáží, které jsou povinné pro přístup ke konkrétním povoláním.
Mezi klíčové prvky novelizovaného doporučení Rady patří:
- doporučení spočívající ve spravedlivém odměňování stážistů,
- zajištění přístupu stážistů k odpovídající sociální ochraně, včetně odpovídajícího rozsahu v souladu s vnitrostátními právními předpisy daného členského státu,
- určení mentora, který bude stážistům poskytovat cílenou podporu a poradenství,
- podpora rovného přístupu k příležitostem stáží prostřednictvím oslovení osob ve zranitelném postavení a zajištěním dostupnosti pracovišť pro stážisty se zdravotním postižením,
- umožnění hybridní práce a práce na dálku tím, že stážistům bude poskytnuto potřebné vybavení,
- zvýšení zaměstnatelnosti prostřednictvím dalšího profesního poradenství a pobídek pro poskytovatele stáží, aby po jejich skončení nabízeli stážistům pracovní místa v řádném zaměstnaneckém poměru.
Tyto nové prvky doplňují doporučení uvedená v rámci kvality stáží z roku 2014, jako jsou transparentní oznámení o volných pracovních místech, poskytnutí písemné dohody před zahájením stáže, v níž se stanoví její podmínky, zajištění toho, aby stáže nebyly příliš dlouhé nebo aby se neopakovaly a aby jejich základní součástí byly učební zkušenosti, zaručení zdravotních a bezpečnostních aspektů a podpora následného uznávání.
Další kroky
Návrh směrnice předložený Komisí bude projednán Evropským parlamentem a členskými státy. Jakmile spolunormotvůrci návrh směrnice přijmou, budou mít členské státy dva roky na její začlenění do vnitrostátního práva.
Doporučení Rady bude předloženo Radě k posouzení a přijetí. Komise bude poté členské státy podporovat při jeho provádění a vyzve je, aby poskytly aktuální informace o vnitrostátních iniciativách, reformách, osvědčených postupech a statistikách.
Souvislosti
Unijní rámec kvality stáží z roku 2014 stanoví 21 zásad kvality stáží, které by členské státy měly podle tohoto doporučení zavést do praxe, aby se zajistilo vysoce kvalitní učení a pracovní podmínky. Komise v roce 2023 provedla hodnocení tohoto doporučení Rady a zjistila, že má pozitivní dopad na kvalitu stáží v EU. Hodnocení zároveň ukázalo, že v oblasti uplatňování, monitorování a prosazování zásad kvality tohoto rámce existuje prostor pro zlepšení.
Odhaduje se, že v EU je přibližně 3,1 milionu stážistů (z toho 1,6 milionu placených stážistů) a očekává se, že poptávka po stážích do roku 2030 vzroste alespoň o 16 %. Podle průzkumu Eurobarometr z roku 2023 absolvovalo nejméně jednu stáž 78 % mladých Evropanů a 68 % uvedlo, že poté našli práci. 21 % respondentů absolvovalo stáž v jiném členském státě, což představuje významný nárůst od roku 2013 (9 %).
Dnešní balíček navazuje na usnesení Evropského parlamentu z června 2023, které vyzývá Komisi, aby rámec pro kvalitu z roku 2014 aktualizovala; Konferenci o budoucnosti Evropy, na níž občané EU Komisi požádali, aby zajistila kvalitní stáže, a na Evropský rok mládeže. Přispívá rovněž k provádění Evropského roku dovedností a doplňuje posílené záruky pro mladé lidi a další iniciativy Komise na podporu zaměstnanosti mladých lidí.
Další informace
Otázky a odpovědi týkající se zlepšení kvality stáží v EU
Hodnocení Komise z roku 2023 týkající se doporučení k rámci kvality stáží z roku 2014
Průzkum Eurobarometr o stážích
Přihlaste se k odběru elektronického zpravodaje Komise o zaměstnanosti, sociálních věcech a sociálním začleňování
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Stravenky a stravenkový paušál - Aktuální informace ke stravenkám
- Mzda, mzdy - Aktuální informace ke mzdám a platům
- Evropská komise přijímá opatření na zvýšení odolnosti dopravy v EU v dobách krize
- Komise navrhuje nové normy Euro 7 ke snížení emisí znečišťujících látek z vozidel a zlepšení kvality ovzduší
- Miliardové dotace z EU přispěly ke zlepšení kvality zdravotní péče v regionech. Některé nemocnice však pořizovaly zbytečně drahé či nadbytečné vybavení
- Vnitřní trh v únoru 2023 - Komise přijímá opatření pro řádně fungující jednotný trh služeb
- Komise přijímá opatření na podporu rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem v EU
- Antimonopolní předpisy: Komise přijímá pokyny ke kolektivním smlouvám osob samostatně výdělečně činných bez zaměstnanců
- Soubor opatření ke zlepšení situace života osob s poruchou autistického spektra a jejich rodin
- Na zlepšení kvality vody jdou miliardy z peněz EU i ze státního rozpočtu. Místo příčin znečištění se ale řeší jen důsledky
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory