Komise navrhuje nová opatření k posílení postavení zemědělců v zemědělsko
Evropská komise dnes navrhuje cílené změny stávajícího právního rámce stanoveného vnařízení,kterým se stanoví společná organizace trhů se zemědělskými produkty, a v novém nařízení o přeshraničním vymáhání proti nekalým obchodním praktikám. Cílem těchto návrhů je posílit postavení zemědělců a obnovit důvěru mezi subjekty zemědělsko-potravinářského dodavatelského řetězce. Oba návrhy přímo odrážejí několik doporučení strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU a reagují na některé z nejnaléhavějších výzev, kterým odvětví zemědělství čelí.
Zlepšení postavení zemědělců v zemědělsko-potravinářském dodavatelském řetězci a podpora jejich příjmů jsou důležitými cíli společné zemědělské politiky (SZP). Cílem dnešních cílených změn je konkrétně posílit postavení zemědělců v zemědělsko-potravinářském dodavatelském řetězci a dosáhnout vyšší míry důvěry mezi aktéry tím, že:
- posílit pravidla pro smlouvy mezi zemědělci a kupujícími, učinit z písemných smluv obecnou povinnost a zlepšit způsob, jakým dlouhodobé smlouvy zohledňují vývoj na trhu a výkyvy nákladů a hospodářské podmínky;
- zavedení povinných mechanismů zprostředkování mezi zemědělci a jejich kupujícími;
- posílení organizací producentů a jejich sdružení zlepšením jejich vyjednávací síly, umožněním členským státům poskytnout jim větší finanční podporu v rámci odvětvových intervencí SZP a zjednodušením pravidel pro jejich právní uznávání;
- umožnit EU finančně podporovat organizace producentů, které by přijaly soukromé iniciativy k řešení krizí;
- vymezení toho, kdy lze k popisu organizace dodavatelského řetězce při uvádění zemědělských produktů na trh použít nepovinné výrazy, jako jsou „spravedlivé“, „spravedlivé“ a „krátké dodavatelské řetězce“;
- rozšíření možnosti zemědělců a dalších aktérů dohodnout se na iniciativách v oblasti udržitelnosti s určitým sociálním rozměrem, jako je podpora generační obnovy, zachování životaschopnosti malých zemědělských podniků nebo zlepšení pracovních podmínek zemědělců a zemědělských pracovníků.
Souběžně s tím Komise navrhuje nová pravidla pro přeshraniční vymáhání proti nekalým obchodním praktikám v zemědělském a potravinovém řetězci zakázaným tzv.směrnicí o nekalých obchodních praktikách. V průměru přibližně 20 % zemědělských a potravinářských produktů spotřebovaných v jednom členském státě pochází z jiného členského státu. Je třeba posílit spolupráci vnitrostátních donucovacích orgánů, zejména zlepšením výměny informací, vyšetřování a výběru sankcí.
Dnešní návrh o přeshraničním prosazování proti nekalým obchodním praktikám dále posílí prosazování proti nekalým obchodním praktikám ve vztazích mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci podporou nadnárodního prosazování. Návrh zavádí procesní pravidla týkající se toho, jak by tato spolupráce v přeshraničních případech probíhala a jak by jí bylo dosaženo. Zavedením mechanismu vzájemné pomoci budou mít vnitrostátní donucovací orgány možnost požádat a vyměňovat si informace a požádat jiný donucovací orgán, aby jejich jménem přijal donucovací opatření. Tento přístup umožňuje donucovacím orgánům dohodnout se na zahájení koordinovaného postupu, kdykoli existuje důvodné podezření na rozšířené nekalé obchodní praktiky s přeshraničním rozměrem. Tato šetření posilují ochranu zemědělců a malých a středních dodavatelů před nekalými obchodními praktikami v zemědělsko-potravinovém řetězci na úrovni EU.
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová uvedla: „Vzhledem k tomu, že se blíží sváteční období a rodiny se scházejí, aby se podělily o jídlo, připomínáme si odhodlání zemědělců, kteří tyto okamžiky kolem stolu umožňují. Spravedlnost pro zemědělce je klíčovou prioritou. Důstojný příjem, spravedlivé ceny, silnější vyjednávací pozice v potravinovém řetězci a lepší ochrana. Proto jako jedno z prvních opatření tohoto mandátu s hrdostí oznamuji návrhy, které posílí jejich konkurenční postavení.“
Plnění našich závazků
Evropská komise přijala další opatření v návaznosti na svůj závazek řešit obavy zemědělců. Dne 22. února představila Komise svá první zjednodušující opatření, jejichž cílem je trvale snížit administrativní zátěž zemědělců v EU. Dne 15. března předložila návrh cíleného přezkumu společné zemědělské politiky, který vstoupil v platnost dne 25. května poté, co byl úspěšně schválen Radou a Evropským parlamentem. Komise dnes rovněž zveřejňuje přehled cílených zjednodušujících opatření SZP zavedených od začátku roku, podává zprávy o pokroku při jejich provádění a posuzuje jejich hospodářský, sociální a environmentální dopad. Celkově balíček zjednodušujících opatření pomohl zemědělcům v EU snížit administrativní zátěž, ušetřit čas, poskytnout právní jistotu a nabídnout větší flexibilitu při řízení jejich zemědělských podniků.
V březnu Komise rovněž předložila diskusní dokument s možnými způsoby, jak posílit postavení zemědělců v potravinovém řetězci v návaznosti na výzvu Evropské rady, aby se zabývala výzvami, kterým odvětví zemědělství v současné době čelí. V dubnu přijala Komise zprávu o provádění pravidel EU proti nekalým obchodním praktikám v potravinovém řetězci a zahájila činnost nového Střediska EU pro sledování zemědělsko-potravinového řetězce (AFCO). První zasedání se konalo v červenci s cílem zlepšit důvěru a spolupráci v rámci zemědělsko-potravinářského dodavatelského řetězce. V zájmu větší důvěry a spravedlnosti v celém potravinovém řetězci Komise rovněž provádí průzkum mezi zemědělci a dodavateli v celém zemědělském potravinovém řetězci ve všech členských státech s cílem vyhodnotit tato probíhající opatření. Odpovědi lze podávat do 20. prosince 2024.
Cílené legislativní změny společné organizace trhu navržené Komisí a navrhované nové nařízení o přeshraničním prosazování nekalých obchodních praktik budou nyní projednány Evropským parlamentem a Radou za účelem jejich přijetí.
Souběžně s dnešními návrhy podnikla Komise další kroky na podporu odvětví zemědělství. Komise rovněž přijala změnu nařízení o podpoře de minimis pro odvětví zemědělství, která vyjímá malé částky podpory v odvětví zemědělství z kontroly státní podpory. Revidované nařízení umožňuje členským státům podporovat zemědělce ve větší míře jednoduchým, rychlým, přímým a účinným způsobem, neboť tato podpora de minimis nemusí být oznámena Komisi ani Komisí schválena.
Pro více informací
Hlavní iniciativy: Strategický dialog o budoucnosti zemědělství EU - Evropská komise
Návrhy na zjednodušení za účelem snížení administrativní zátěže
Dodatečná opatření Komise na podporu zemědělců v EU
Opatření EU k řešení obav zemědělců - Evropská komise
Nekalé obchodní praktiky - Evropská komise
Organizace producentů a mezioborové organizace - Evropská komise
Vysvětlení tržních opatření - Evropská komise
AFCO: https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/agri-food-supply-chain/afco_en
Zemědělský a potravinový dodavatelský řetězec – nekalé obchodní praktiky – 5. vlna
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mimořádná opatření - Aktuální opatření české vlády a ministerstev v souvislosti s koronavirem v ČR
- Česká pošta a koronavirus - opatření v souvislosti s pandemií COVID-19
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Komise navrhuje nová pravidla na ochranu drobných investorů v EU a posílení jejich postavení na trhu - Unie kapitálových trhů
- Komise navrhuje nová pravidla na ochranu drobných investorů v EU a posílení jejich postavení na trhu - Unie kapitálových trhů (26.5.2023)
- Spravedlivé a jednoduché zdanění – Komise navrhuje nová opatření
- Balíček opatření týkajících se rovnosti: Komise navrhuje nová pravidla pro uznávání rodičovství mezi členskými státy
- Evropská komise navrhuje akt o čipech, chce posílit vedoucí postavení Evropy v oblasti technologií
- Evropská komise navrhuje celoevropská opatření proti manipulacím se sazbami
- Týdeník: Jak přistupovat k Číně? Komise navrhuje 10 opatření
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti