Očekávaný růst zisků na úrovních internetové bubliny…
Podle Datastreamu se nyní očekávání týkající se dlouhodobějšího růstu zisků pohybují kolem 19 % ročně. Před rokem to přitom bylo asi 10 %. A na vrcholu technologickém bubliny zhruba to samé, jako nyní. Zdá se tedy, že v predikcích analytiků se již odráží vize a příběhy spojené s umělou inteligencí a dalšími novými technologiemi…
1 . Co lze přímo pozorovat a co ne: Ani rizikové prémie, ani očekávaný růst zisků a dividend nelze pozorovat přímo. Můžeme například pracovat s rozdílem mezi obráceným PE a bezrizikovými výnosy. Ten ale navzdory tvrzení mnohých není pouhou rizikovou prémií, ale prémií smíchanou s očekávaným růstem. Pokud pak chceme odhadnout prémie, musíme učinit nějaký předpoklad ohledně růstu. Nebo naopak.
Pokud se nyní PE indexu SPX nachází kolem 20, EP je u 5 %. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů jsou na 4,2 % a rozdíl tedy dosahuje 0,8 %. Což není jen prémie, ale prémie s růstem dohromady. Toto číslo je přitom nyní historicky hodně nízko, což znamená, že prémie jsou hodně nízko a/nebo očekávaný růst hodně vysoko. Jinak řečeno, co můžeme bezpečně říci, je následující: Celkový optimismus míchající rizikové prémie a očekávaný růst zisků je vysoko.
2 . Odhady analytiků na úrovních roku 2000: Oněch průměrného 19 % růstu ročně očekávaných analytiky by se mělo týkat následujících pěti let. Pokud bychom s ním teoreticky pracovali velmi dlouhodobě, hodnota akcií by byla matematicky nekonečná, protože růst by se pohyboval (vysoko) nad požadovanou návratností. Před časem jsem tu také poukazoval na některé studie, podle kterých je velmi dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem na 6 – 7 %. Dnes bychom tedy byli cca na trojnásobku (pokud by se predikce naplnily).
3 . Mezera v maržích: Pokud by tak zisky měly růst i v delším období výrazně nad ekonomikou, implikuje to, že tu k žádnému vracení se k průměru zatím docházet nebude. Tj., podíl zisků se bude dál zvyšovat (u firem jako celku, či minimálně u firem obchodovaných). Což by se dalo, rozvinout do úvah o tom, jaké by nové technologie mohly mít dopady na rozdělení příjmů (tedy nejen na jejich růst). Ale dnes už jen připomenu vývoj marží – pro trh jako celek a trh bez vlivu sedmičky výjimečných:
Zdroj: X
O mezeře v cenách a valuacích se hovoří hodně, o té v ziskovosti už o něco méně – marže trhu bez velkých technologií jeví určité známky nástupu na trendový pokles, marže sedmičky spíše ne.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory