Vládní opatření na Slovensku letos nadále ztlumí inflaci (Ozvěny trhu)
Podobně jako loni se i letos slovenské domácnosti vyhnuly prudkému nárůstu účtů za energie, a to díky vládním opatřením. Ty dosud významně omezily přímý dopad energetické krize na domácnosti, byť za poměrně vysokou cenu v rámci veřejných financí. Nicméně, i když byl nárůst cen energií jeden z nejnižších, celková inflace se na Slovensku v posledních dvou letech řadila mezi ty nejvyšší v EU. Růst spotřebitelských cen táhlo zejména zdražování potravin. Ale i v rámci jádrové inflace, neboli té bez cen potravin a energií, Slovensku patří přední příčky nechvalného žebříčku inflace. To naznačuje, že za cenovým růstem stály rovněž silné domácí poptávkové tlaky. Inflace vloni dosáhla v průměru 11,0 % a i letos pravděpodobně zůstane zvýšená, odhadujeme ji v průměru na 3,2 %. Vliv na to bude mít nadále silná jádrová inflace, která bude odeznívat jen pozvolna.
Zvýšené inflační tlaky budou podporovány oživením spotřebitelské poptávky, které prodejcům umožní dále mírně navyšovat ceny. Výdaje domácností by měl podpořit nejen solidní růst mezd, který letos zřejmě již povede k reálnému růstu po dvou letech snižování jejich kupní síly, ale i významná fiskální podpora, a to ať už ve formě pomoci s cenami energií či splátkami hypoték, anebo valorizace a zvyšování sociálních příspěvků. To ovšem posílí i inflační tlaky a ve výsledku bude dále mařit domnělé snahy o konsolidaci veřejných financí, které se zatím výhradně koncentrují na straně příjmů. Obavy kolem zdraví tamních veřejných financí vyzdvihují i ratingové agentury. V loňském prosinci agentura Fitch dokonce srazila rating Slovenské republiky o stupeň dolů na A-, což je známka o tři stupně horší než ČR a na stejné úrovni jako Polsko. Další ratingová agentura Moody’s loni v listopadu sice ponechala rating beze změny, negativní výhled nicméně také nezměnila a letošní fiskální úsilí obrázek jistě nevylepšuje.
Navzdory vysoké inflaci, vlivem které domácností snižovaly své výdaje, si slovenská ekonomika vloni ale vedla poměrně dobře, když vzrostla o 1,1 %. Letos růst pravděpodobně zrychlí na 1,6 %, a to zejména díky vyšší spotřebě domácností a růstu investic tažených prostředky z fondů EU. Naproti tomu ekonomiku bude brzdit utažená měnová politika a v určité míře i fiskální konsolidace, zejména její dopad na podniky. Ani zahraniční poptávka, která skrze exportní výkon loni významně podpořila růst, nenabídne letos tak silný impuls, zejména s přihlédnutím k nepříznivé situaci v německé ekonomice, která letos v lepším případě bude pouze stagnovat.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?