cnb.cz (ČNB)
Makroekonomika  |  29.02.2024 00:00:00

Úrokové sazby měnových finančních institucí v ČR - Leden 2024. Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v lednu největší změny u jednodenních vkladů

 

Úrokové sazby z nových obchodů

Úrokové sazby z nových vkladů domácností zaznamenaly v lednu největší změny u jednodenních vkladů. U nefinančních podniků doznaly největších změn rovněž vklady v této kategorii.

U domácností se sazba z vkladů s dohodnutou splatností snížila na 5,67 %. Úroková sazba z jednodenních vkladů vzrostla o 0,10 procentního bodu na 1,70 %. Sazba z vkladů na běžných účtech stagnovala na hodnotě 0,27 %. Úroková sazba z vkladů s výpovědní lhůtou poklesla na 2,77 % (tato sazba jako jediná zahrnuje kromě sektoru domácností také obdobné vklady nefinančních podniků, jejichž objemy jsou v této kategorii zanedbatelné).

U vkladů s dohodnutou splatností se sazba u nefinančních podniků nezměnila a setrvala na 6,10 %. V případě jednodenních vkladů se sazba zvýšila o 0,57 procentního bodu na 2,14 %. Úroková sazba z vkladů na běžných účtech vzrostla na 1,20 %. Sazba z vkladů s dohodnutou splatností do 1 roku (jež se u tohoto sektoru podílejí na všech vkladech s dohodnutou splatností zpravidla 100 %) stagnovala na 6,10 %.

Graf 1 – Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových vkladů přijatých bankami od rezidentů ČR – nové obchody

Zdroj: ARAD systém časových řad

U sazeb z nových úvěrů poskytnutých domácnostem došlo v lednu k nejvýraznější změně u ostatních úvěrů. Úrokové sazby z úvěrů nefinančním podnikům zaznamenaly největší změnu u úvěrů s objemem do 7,5 mil. .

U celkových úvěrů na spotřebu, bydlení a ostatní se úroková sazba zvýšila na hodnotu 6,69 %. Úroková sazba z úvěrů na spotřebu meziměsíčně poklesla na 9,23 %. V případě úvěrů na bydlení se úroková sazba snížila, a to na 5,26 %. Úroková sazba u úvěrů ze stavebního spoření poklesla na 6,67 %. Úroková sazba z hypotečních úvěrů se snížila na 5,12 %, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 0,48 procentního bodu. Úroková sazba z ostatních úvěrů se zvýšila o 0,33 procentního bodu na 6,47 %. U kontokorentů a revolvingových úvěrů došlo k nárůstu úrokové sazby na 15,56 %. Z toho u kontokorentů úroková sazba vzrostla na 17,51 %. Úroková sazba z kreditních karet se zvýšila na 17,27 %.

U nových úvěrů nefinančním podnikům (bez kontokorentů, revolvingů a kreditních karet) došlo k poklesu úrokové sazby na 8,07 %. Sazba z úvěrů s objemem do 7,5 mil. vzrostla o 0,35 procentního bodu na 8,11 %. Sazba u úvěrů s objemem 7,5–30 mil. se nepatrně snížila na hodnotu 7,64 % a úroková sazba u nových úvěrů s objemem nad 30 mil. poklesla na 8,13 %. Úroková sazba u kontokorentů, revolvingových úvěrů a úvěrů z kreditních karet se snížila na 8,61 %. Z toho úroková sazba u kontokorentů poklesla na 8,83 %.

Graf 2 – Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v ČR – nové obchody

Zdroj: ARAD systém časových řad

Úrokové sazby ze stavů obchodů

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků vkladů domácností se v lednu měnily v rámci setin procentního bodu, u nefinančních podniků se jednalo o výraznější změny.

Průměrné úrokové sazby ze zůstatků úvěrů domácnostem zaznamenaly v lednu změny v rámci setin procentního bodu. Úrokové sazby ze zůstatků úvěrů nefinančním podnikům se měnily výrazněji.

Celková úroková sazba z úvěrů domácnostem se zvýšila na hodnotu 4,12 %. Úroková sazba z úvěrů na bydlení rovněž vzrostla, a to na 3,23 % (z toho sazba ze zůstatků hypotečních úvěrů se zvýšila na 3,08 %), sazba ze spotřebitelských úvěrů stagnovala na 8,76 % a sazba z ostatních úvěrů vzrostla na hodnotu 4,64 %.

Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům se snížila na 7,27 %. U úvěrů se splatností do 1 roku sazba poklesla na 8,82 %. Úroková sazba úvěrů se splatností od 1 roku do 5 let se snížila na 8,39 %. Úroková sazba u úvěrů se splatností nad 5 let poklesla na 6,30 %.


Poznámky

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688