Největší finanční výzvy očima Čechů: O práci se bojí 40 % lidí nad 45 let, čtvrtina mladých má obavy z nových finančních závazků i osamostatnění - vyplývá z průzkumu
Zdražování, které Čechy potrápilo v uplynulých dvou letech, se přirozeně propisuje i do obav z budoucnosti. Průzkum Provident Financial ale ukázal, že vedle dražších potravin či energií lidem tíží hlavu i jiné finanční výzvy. Zatímco střední generace se tak nejvíce obává ztráty práce, ta nejmladší zase větších finančních závazků či stopky u finanční podpory ze strany rodiny.
Zvyšování nákladů na život diktované zejména vysokou inflací v posledních dvou letech dopadlo na většinu obyvatel České republiky. Výzvu v podobě dražších potravin v průzkumu Provident Financial reflektovalo dokonce 61 % Čechů, zdražení energií více než polovina (55,8 %). V mezigeneračním srovnání se zdražování nejvíce dotklo respondentů ve věkové skupině 54–65 let, přičemž podobné obavy si tato skupina, i když v menší míře, nese i do budoucna. Největší strach přitom panuje ze zdražování energií, které jako budoucí finanční výzvu označila polovina lidí v této věkové skupině. Dražších potravin se pak obává 46 %. Trojici obávaných finančních výzev u věkové skupiny 54–65 let uzavírá oblast zdravotní péče a léků. Ze zdražování v této oblasti má strach třetina.
Ztráty zaměstnání se nejvíce bojí lidé nad 45 let
Míra obav z dalšího zdražování sice celorepublikově poklesla, v oblasti zaměstnání a stabilního příjmu jsou ale lidé výrazně citlivější než dříve. Zatímco v posledních dvou letech ztrátu zaměstnání řešilo 8 % lidí a výpadek příjmu z důvodu dlouhodobé pracovní neschopnosti 9 % respondentů, do budoucna se právě těchto výzev obává dvakrát tolik lidí (19 % ztráty zaměstnání, 18 % výpadku příjmu). Největší obavy v oblasti zaměstnání přitom panují u lidí nad 45 let, přičemž ztráty práce se obává 40 % lidí nad hranicí 45 let. Strach z dlouhodobé pracovní neschopnosti pak panuje u 37 %. „Do této demografické skupiny celkem přirozeně spadají lidé, kteří již mají řadu finančních závazků v podobě hypotéky, rodiny a zároveň se blíží vrcholu produktivního věku, v němž mohou ztrátu práce vnímat jako zásadní problém,“ uvádí Barbora Pencová, HR ředitelka Provident Financial, jejíž slova potvrzuje i Tereza Kirsch z organizace Genixa: „Obzvláště pro lidi nad 50 let může být ztráta zaměstnání výrazným zásahem nejen do karierního, ale i osobního života. Jde často o lidi, kteří již svého karierního vrcholu dosáhli a změna práce nebyla jejich volbou. Při hledání nového zaměstnání ale přitom paradoxně na svou kvalifikovanost či nadmíru zkušeností mohou narážet.“ uvádí Barbora Švarcbachová z organizace Genixa.
Finanční závazky a stabilita jsou výzvou především pro mladší generaci
Zatímco pro starší respondenty jsou největší finanční obavy spojeny se stabilním zaměstnáním, nejmladším vrásky přidělávají hlavně finanční závazky i ekonomické osamostatnění od rodiny. Čtvrtina lidí ve věkové skupině 27-35 let za obávanou finanční výzvu budoucnosti označila zadlužení ve formě hypotéky či půjčky. Ve věkové kategorii 18-26 lety tyto obavy panují u 23 %. Nejmladší respondenti se zároveň připravují na konec finanční podpory ze strany rodiny, které jako finanční výzvu označilo 21 % lidí v této skupině. Také v obavách z rozchodu, rozvodu či ztráty partnera nejmladší respondenti vyčnívají nad ostatní skupiny. Lidí, kteří právě odchod partnera označili za obávanou finanční výzvu je ve skupině 18-26 let 11 %, což je o 5 p. b. více než celorepublikový průměr. „Rodina i partner jsou, obzvláště pro tuto skupinu, nejen emočními, ale často i ekonomickými kotvami. Například pro mladé maminky, které se jimi staly ještě předtím, než se zvládly nějak samy finančně stabilizovat, je právě podpora rodiny, a hlavně partnera naprosto zásadní. Celkem přirozeně tak mají obavy z toho , jak by případný odchod partnera ekonomicky zvládly,“ uvádí Markéta Šulcová, ředitelka organizace Zajíček na koni.
O průzkumu
Průzkum pro společnost Provident Financial provedl na reprezentativním vzorku populace 1050 lidí Instant Research / IPSOS na přelomu ledna a února 2024.
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- § 209 paragraf 209 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- § 205 paragraf 205 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory