Tlaky na růst cen se v tuzemském průmyslu zmírnily (Komentář)
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly v průměru o 2,5 %, meziročně však byly nižší o 1,8 %. Tento výsledek byl v souladu s tržním konsensem. Na poměrně výrazné meziměsíční dynamice se podílely především ceny energií, které se zvýšily v průměru o 9,6 % m/m. Vliv zde mělo výrazné zdražení jejich regulovaných složek. Cena elektřiny tak byla vyšší v průměru o 7,5 % m/m, cena plynu dokonce o 38 % m/m. Ve zpracovatelském průmyslu nadále převládal umírněný cenový vývoj. Letos v lednu se zde ceny zvýšily v průměru o 0,5 % m/m. To je zhruba třetina tempa, jakým v lednu rostly ceny v posledních třech letech. Chemický, textilní, tiskařský a papírenský průmysl dokonce zaznamenaly meziměsíční pokles cen. V potravinářském průmyslu ceny oproti prosinci stagnovaly. Jen mírný růst cen nepřesahující 1 % m/m vykázala výroba motorových vozidel, elektrických zařízení, kovů a surovin používaných ve stavebnictví. Rychleji naopak ceny rostly například ve farmaceutickém průmyslu (+1,6 % m/m), výrobě nápojů (+2,9 % m/m), nábytku (+1,6 % m/m) či vybraných strojů (+1,1 % m/m). Meziročně byly ve zpracovatelském průmyslu jako celku ceny v lednu nižší o 2,5 %. Více jsme lednový vývoj cen ve výrobní sféře analyzovali zde: https://bit.ly/PPI_Jan24.
Důvěra v ekonomiku eurozóny se v únoru zhoršila, a to zejména v důsledku nárůstu pesimismu v oblasti služeb. Celkový ukazatel sentimentu od Evropské komise se snížil z lednových 96,1 b. na 95,4 b., zatímco podle tržního konsensu mělo dojít k nárůstu na 96,6 b. Oproti předpandemickým letům 2015-2019 tak důvěra v ekonomiku eurozóny zůstává vysoce podprůměrná. Meziměsíčně se nálada zhoršila v sektoru služeb, zatímco v průmyslu zhruba stagnovala na předchozích nízkých úrovních.
Americký dolar dnes vůči euru mírně posílil a slabší euro ve výsledku přispělo k oslabení tuzemské měny. Nepatrná revize mezičtvrtletního růstu americké ekonomiky za poslední loňské čtvrtletí z 3,3 % na 3,2 % anualizovaně neměla na vývoj dolaru zásadnější vliv. Navíc signály plynoucí ze zpřesněného odhadu HDP byly smíšené, když růst spotřeby domácností byl naopak revidován vzhůru z 2,8 % na 3,0 %. Podobně i fixní investice byly zpřesněny směrem vzhůru a mírná změna celkové dynamiky HDP tak souvisela především s revizí na straně zásob. V důsledku slabšího eura dnes mírně ztrácely všechny měny středoevropského regionu. Česká koruna nebyla výjimkou, když její kurz oslabil o přibližně 0,2 % a dostal se mírně pod hranici 25,40 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Převody jednotek tlaku
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets