Tlaky na růst cen se v tuzemském průmyslu zmírnily (Komentář)
Tuzemské ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly v průměru o 2,5 %, meziročně však byly nižší o 1,8 %. Tento výsledek byl v souladu s tržním konsensem. Na poměrně výrazné meziměsíční dynamice se podílely především ceny energií, které se zvýšily v průměru o 9,6 % m/m. Vliv zde mělo výrazné zdražení jejich regulovaných složek. Cena elektřiny tak byla vyšší v průměru o 7,5 % m/m, cena plynu dokonce o 38 % m/m. Ve zpracovatelském průmyslu nadále převládal umírněný cenový vývoj. Letos v lednu se zde ceny zvýšily v průměru o 0,5 % m/m. To je zhruba třetina tempa, jakým v lednu rostly ceny v posledních třech letech. Chemický, textilní, tiskařský a papírenský průmysl dokonce zaznamenaly meziměsíční pokles cen. V potravinářském průmyslu ceny oproti prosinci stagnovaly. Jen mírný růst cen nepřesahující 1 % m/m vykázala výroba motorových vozidel, elektrických zařízení, kovů a surovin používaných ve stavebnictví. Rychleji naopak ceny rostly například ve farmaceutickém průmyslu (+1,6 % m/m), výrobě nápojů (+2,9 % m/m), nábytku (+1,6 % m/m) či vybraných strojů (+1,1 % m/m). Meziročně byly ve zpracovatelském průmyslu jako celku ceny v lednu nižší o 2,5 %. Více jsme lednový vývoj cen ve výrobní sféře analyzovali zde: https://bit.ly/PPI_Jan24.
Důvěra v ekonomiku eurozóny se v únoru zhoršila, a to zejména v důsledku nárůstu pesimismu v oblasti služeb. Celkový ukazatel sentimentu od Evropské komise se snížil z lednových 96,1 b. na 95,4 b., zatímco podle tržního konsensu mělo dojít k nárůstu na 96,6 b. Oproti předpandemickým letům 2015-2019 tak důvěra v ekonomiku eurozóny zůstává vysoce podprůměrná. Meziměsíčně se nálada zhoršila v sektoru služeb, zatímco v průmyslu zhruba stagnovala na předchozích nízkých úrovních.
Americký dolar dnes vůči euru mírně posílil a slabší euro ve výsledku přispělo k oslabení tuzemské měny. Nepatrná revize mezičtvrtletního růstu americké ekonomiky za poslední loňské čtvrtletí z 3,3 % na 3,2 % anualizovaně neměla na vývoj dolaru zásadnější vliv. Navíc signály plynoucí ze zpřesněného odhadu HDP byly smíšené, když růst spotřeby domácností byl naopak revidován vzhůru z 2,8 % na 3,0 %. Podobně i fixní investice byly zpřesněny směrem vzhůru a mírná změna celkové dynamiky HDP tak souvisela především s revizí na straně zásob. V důsledku slabšího eura dnes mírně ztrácely všechny měny středoevropského regionu. Česká koruna nebyla výjimkou, když její kurz oslabil o přibližně 0,2 % a dostal se mírně pod hranici 25,40 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Převody jednotek tlaku
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Nafta - aktuální ceny motorové nafty, vývoj cen
- Energie - srovnání cen energií
- Srovnání cen plynu 2020
- Srovnání cen elektřiny 2020
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie KOMERČNÍ BANKA, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
- Akcie ČEZ - ČESKÉ ENERGETICKÉ ZÁVODY, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory