V USA roste pesimismus, v Německu optimismus
Dnes se zaměříme zejména na průzkum instituce ZEW týkající se německé ekonomiky. Bude to jeho první vydání po předčasných parlamentních volbách, které se na konci února konaly v nejlidnatější zemi Evropy. Investoři ocenili vítězství konzervativní CDU/CSU a možné sestavení vlády pouze o dvou stranách (se Sociálními demokraty vytvoří tzv. velkou koalici) a dá se očekávat, že optimismus narostl i mezi finančními analytiky. Ti by podobně jako finanční trhy měli hodnotit pozitivně ochotu budoucí nové koalice investovat více veřejných finančních prostředků do obrany a infrastruktury prostřednictvím fondu, kde by mělo být alokováno až 500 mld. eur. Zároveň se nová vládní koalice dohodla se stranou Zelených zrušit dluhovou brzdu ještě ve starém složení Bundestagu, protože v novém složení by tyto tři strany nedosáhly na ústavní většinu. Právě dluhová brzda je označována jako jeden z hlavních faktorů zaostávání německé ekonomiky v posledních letech, když nebyly a vlastně ani nemohly být řešeny její strukturální problémy (infrastruktura, digitalizace či obrana). Navíc by pozitivní náladu mělo přiživovat pokračující uvolňování měnové politiky ECB a americký návrh na alespoň dočasné příměří mezi Ukrajinou a Ruskem. Index hodnocení současné situace by se tak podle nás mohl zlepšit z -88,5 na -76,6 bodů (tržní odhad -80,5 bodů) a index budoucích očekávání by dle naší predikce měl vzrůst z 26 na 50,5 bodů (tržní odhad 50,3 bodů).
V odpoledních hodinách dorazí zajímavé údaje ze Spojených států amerických. Nejprve to budou dílčí data z nemovitostního trhu, konkrétně počet nově zahájené výstavby a počet stavebních povolení za měsíc únor. V případě nově zahájené výstavby bytových domů se po meziměsíčním poklesu o téměř 10 % očekává jejich nárůst o zhruba 1 % na 1381 tis. Na druhé straně by se podle trhu měl počet vydaných stavebních povolení v meziměsíčním srovnání snížit o necelá 2 % na 1450 tis. O necelou hodinu později se dozvíme únorový výsledek průmyslové výroby. V lednu se meziměsíční průmyslová výroba zvýšila o 0,5 %, přičemž růstová dynamika by měla zpomalit na 0,2 %.
Pohled zpět:
Nový týden otevřely ceny tuzemských výrobců. Ty v průmyslu poklesly meziměsíčně i meziročně o 0,1 % přesně v souladu s naší prognózou, zatímco trh očekával v obou srovnání nepatrný nárůst (+0,1 %). Cenovou hladinu stlačovaly směrem níže zejména ceny energií, když klesaly na světových trzích ceny elektrické energie, zemního plynu i ropy. Zároveň v této oblasti zůstávají inflační tlaky utlumené kvůli stále nízké poptávce po průmyslovém zboží. Naopak za potraviny si nejspíše v dalších měsících připlatíme, což naznačuje další vývoj cen v zemědělství, když v meziměsíčním srovnání vzrostly o 0,9 % a meziroční dynamika zrychlila z 9,1 % na 9,3 %.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5476
Běžný účet platební bilance v České republice dosáhl v prvním měsíci tohoto roku přebytku ve výši 34,1 mld. Kč, což bylo takřka v souladu s mediánovým odhadem trhu (+33 mld. Kč). Prosincový výsledek byl pouze mírně korigován směrem níže z 15,2 na 14,1 mld. Kč. Koruna na dopolední výsledky z české ekonomiky nereagovala a zůstala na dostřel hranice 25 EUR/CZK.
Maloobchodní tržby v USA meziměsíčně vzrostly pouze o 0,2 %, ačkoli trh očekával nárůst o 0,6 %. Zároveň byl revidován lednový výsledek z -0,9 % na -1,2 %. Ani výsledek bez volatilní složky aut není o moc lepší, když maloobchodní prodejci zaznamenali vyšší tržby o 0,3 % v souladu s mediánem trhu, ale i v tomto případě byl navýšen lednový pokles z -0,4 % na -0,6 %. Dále byl publikován průzkum newyorské pobočky Fedu ohledně podnikatelské nálady ve zpracovatelském průmyslu. Mírný optimismus pominul, nyní převažuje skepse, když index propadl z +5,7 na -20,0 bodů. Zdá se, že celní opatření ze strany americké administrativy, aby mimo jiné chránila tamní průmysl, jsou vnímána s obavami. Americká ekonomika je totiž závislá na dovozu některých komponent, ale ty by se mohly výrazně prodražit se sazbou cla dosahující 25 %. Vše se zkrátka nevyplatí vyrábět na jednom místě, ač to na první pohled vypadá lákavě.
Na začátku nového týdne se na akciových trzích zelenalo. Americký index S&P 500 si připsal 0,6 %, německý DAX 0,7 % a pražský PX o 0,6 %. Koruna mírně oslabila na 25,05 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
- Akcie USA - americké akcie
- Rozbřesk: Do Německa se vrací optimismus, USA chtějí po Mexiku dohodu s Kanadou
- Německo - optimismus firem slábne, růst HDP nebude takový, jak míní vláda
- USA: Zápis Fedu potvrzuje optimismus a růst úroků
- Rozbřesk: Růst trhů se opírá o optimismus USA - Čína
- Rozbřesk – Firmy v USA před volbami ztrácejí optimismus, Fed však hovoří o růstu úroků dál
- 12.h - Evropa lehce v plusech, čeká na odpolední data z USA, BCPP optimismus nesdílí kvůli ČEZu, Orco roste, eurodolar vyčkává
- Investorský dav! Strach, emoce, optimismus, pesimismus...
- Predikce dalšího vývoje sazeb a relativita optimismu a pesimismu
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets