Testování modelu CV-90 1
Autor: SRS MO
Obrázek x z y
Autor: OdKV KaNGŠ AČR
Už podruhé navštívili švédský Örnsköldsvik, sídlo společnosti BAE Systems Hägglunds, čeští specialisté a budoucí uživatelé bojového vozidla pěchoty CV90. Zatímco minule se řešily technické parametry jednotlivých verzí, tentokrát už si delegace mohla prohlédnout maketu vozidla v podobě, v jaké ji česká armáda převezme v roce 2026. Nákup 246 bojových vozidel pěchoty CV90 v celkem sedmi verzích schválila vláda vloni v květnu.
Firma BAE Systems vyrábí aktuálně novou verzi BVP CV-90 MK4 (CV – Combat Vehicle, MK4 – mark 4) a podle specifikace Armády ČR současně i jeho českou verzi.
Makety byly připraveny ve verzích velitelská a bojová a pro přesnost a lepší přehlednost je doplňovaly 3D modely. „Cílem návštěvy bylo ujistit se, že navržená podoba vozidla odpovídá našim požadavkům a vše je tak připravené k dalšímu vývoji a detailnímu rozpracování,“ komentoval účel setkání plukovník Ján Kerdík, ředitel odboru rozvoje pozemních sil, který delegaci vedl.
Testování předcházela intenzivní komunikace na dálku, při níž si obě strany připomínkovaly dokumentaci. „Největší důraz jsme kladli na rozmístění všech částí komunikačního systému C4I (Command, Control, Communication, Computers, Intelligence) tak, aby byla zajištěna jeho funkčnost a zároveň možnost obsluhy,“ doplnil Kerdík.
Jak bude vozidlo uživatelsky příjemné, testovali ve Švédsku přímo instruktoři BVP ze 72. mechanizovaného praporu. „Pro mě je důležité, aby se na maketu vozidla podívali právě naši instruktoři. Porovnávají ji z pohledu bojovníků. Jak je v ní umístěn materiál, kde jsou ovládací prvky, a to jak ve věži, tak řidičském prostoru a prostoru roje,“ vysvětluje velitel 72. mechanizovaného praporu podplukovník Michal Voltr a pokračuje: „Na novou techniku dlouho čekáme. Vidět její postupné zhmotňování a fáze výstavby je pro nás motivační. Znamená to, že naše generace vojáků ji ještě zažije a bude používat.“
Další připomínkování se uskuteční ještě letos v srpnu, kdy už budou makety velitelské a bojové verze propracované do detailu. Ostatní verze (průzkumná, dělostřelecká pozorovatelna, ženijní, vyprošťovací a zdravotní) budou následovat v dalších letech.
„Cesta k finálnímu produktu bude ještě dlouhá, ale poprvé jsme viděli hmatatelné výsledky projektu CV90. První vozidlo, určené zatím jen ke zkoušení výrobcem, bude hotové v první polovině roku 2025,“ doplnil plukovník Kerdík.
Než se vyrobí první prototypy podle požadavků Armády ČR, proběhne ještě celá řada technických jednání a zkoušek. Mezi česká specifika patří vedle nátěru vozidel podle maskovacího vzoru AČR, vybavení spojovacími prostředky, nebo například specifická výbava pro jednotlivé verze vozidel. Česká armáda by pak měla první vozidla převzít v roce 2026.
První pracovní jednání tohoto druhu se uskutečnilo v září loňského roku. Češi si tehdy ve Švédsku upřesňovali detaily smlouvy, především zda požadavky stále odpovídají aktuálním potřebám budoucího uživatele.
Autor: SRS MO
Obrázek x z y
Autor: SRS MO
Obrázek x z y
Autor: SRS MO
Obrázek x z y
Autor: SRS MO
Obrázek x z y
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz