Komise se rozhodla částečně zaregistrovat evropskou občanskou iniciativu týkající se konopí
Evropská občanská iniciativa týkající se konopí
Komise se dnes rozhodla částečně zaregistrovat evropskou občanskou iniciativu nazvanou „Evropská iniciativa týkající se konopí“.
Organizátoři vyzývají Komisi, aby:
- svolala transevropské shromáždění občanů, které by se zabývalo se politikami v oblasti konopí, včetně sankcí a soudržnosti politik členských států;
- podporovala přístup k léčebnému konopí a umožnila přepravu konopí a jeho derivátů předepsaných pro léčebné účely s cílem zajistit plné požívání práva na zdraví a
- vyčlenila nezbytné zdroje na výzkum konopí pro jeho léčebné účely.
Komise dospěla k závěru, že iniciativa může být zaregistrována pouze v souvislosti s druhým a třetím cílem, neboť pouze tyto cíle splňují požadavky na registraci. Registraci prvního cíle iniciativy musela Komise zamítnout, neboť předložení návrhu právního aktu v této věci nespadá do jejích pravomocí.
Obsahem návrhů se Komise v této fázi nezabývala. Rozhodnutí o registraci iniciativy, pokud jde o její druhý a třetí cíl, je právní povahy a nepředjímá konečné právní a politické závěry Komise ohledně této iniciativy a případná opatření, která by zamýšlela přijmout, pokud by iniciativa získala nezbytnou podporu.
Částečná registrace proběhla po dvoufázovém postupu, v jehož rámci byli organizátoři v první fázi vyzváni, aby svou původní iniciativu změnili s přihlédnutím k předběžnému posouzení Komise.
Další kroky
Po dnešní částečné registraci mají organizátoři šest měsíců na to, aby zahájili sběr podpisů. Pokud evropskou občanskou iniciativu během jednoho roku podpoří jeden milion občanů z alespoň sedmi členských států, musí na ni Komise odpovědět, tzn. musí rozhodnout, zda žádosti vyhoví a přijme odpovídající opatření, či nikoli, a své rozhodnutí musí zdůvodnit.
Souvislosti
Koncept evropské občanské iniciativy zavedla Lisabonská smlouva jakožto nástroj, jehož prostřednictvím mohou občané ovlivňovat evropské záležitosti. Oficiálně začal tento nástroj fungovat v dubnu 2012. Jakmile je konkrétní evropská občanská iniciativa formálně zaregistrována, může jeden milion občanů z alespoň sedmi členských států EU vyzvat Evropskou komisi, aby v oblastech, které spadají do její působnosti, navrhla odpovídající právní předpisy. Iniciativa je přípustná za těchto podmínek: 1) nesmí zjevně spadat mimo oblasti, ve kterých má Komise pravomoc předkládat návrhy právních aktů, 2) nesmí být zjevně zneužívající, bezdůvodná nebo šikanózní a 3) nesmí být zjevně v rozporu s hodnotami Unie.
Jedná se o první částečnou registraci evropské občanské iniciativy od ledna 2020, kdy začalo platit nové nařízení o evropské občanské iniciativě. Komise dosud od začátku fungování tohoto nástroje zaregistrovala 110 iniciativ.
Další informace
Evropská iniciativa týkající se konopí
Statistiky týkající se evropské občanské iniciativy
Evropské občanské iniciativy ve fázi shromažďování podpisů
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?