ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  19.06.2024 11:59:00

Komise se rozhodla zaregistrovat dvě nové evropské občanské iniciativy

Komise registruje dvě nové evropské občanské iniciativy

Evropská komise se dnes rozhodla zaregistrovat dvě nové evropské občanské iniciativy nazvané „Air-Quotas“ a „Stop Destroying Videogames“.

Iniciativa „Air-Quotas“ („Vzdušné kvóty“) vyzývá Komisi k zavedení mechanismu občanských uhlíkových kvót v každé zemi, který bude motivovat podniky k dekarbonizaci prostřednictvím spotřebitelské poptávky. Organizátoři mají za to, že tento nový mechanismus by se měl vztahovat na veškeré nákupy zboží a služeb, počínaje leteckou dopravou.

Iniciativa „Stop Destroying Videogames“ („Zastavte ničení videoher“) vyzývá Komisi k zavedení požadavku pro vydavatele, kteří spotřebitelům v EU prodávají videohry nebo na ně udělují licence, aby tyto videohry ponechávali ve funkčním (hratelném) stavu. Vydavatelé tak nebudou moci videohry na dálku deaktivovat.

Obě evropské občanské iniciativy splňují formální podmínky stanovené v příslušných právních předpisech, a proto se Komise domnívá, že jsou právně přípustné. Obsahem návrhů se Komise v této fázi nezabývala.

Rozhodnutí zaregistrovat iniciativu je založeno na právní analýze její přípustnosti podle nařízení o evropské občanské iniciativě. Nepředjímá právní ani politické závěry Komise týkající se těchto iniciativ ani opatření, která Komise eventuálně přijme, pokud některá z těchto iniciativ získá nezbytnou podporu alespoň jednoho milionu občanů EU.

Obsah iniciativy vyjadřuje pouze názory skupiny organizátorů a v žádném případě nelze mít za to, že odráží názory Komise.

Další kroky

Po dnešní registraci mají organizátoři šest měsíců na to, aby zahájili sběr podpisů. Pokud evropskou občanskou iniciativu během jednoho roku podpoří jeden milion občanů a získá-li minimální počet podpisů alespoň v sedmi členských státech, musí na ni Komise reagovat, tedy rozhodnout, zda v reakci na žádost přijme opatření, či nikoli, a své rozhodnutí musí zdůvodnit.

Souvislosti

Koncept evropské občanské iniciativy zavedla Lisabonská smlouva jakožto nástroj, jehož prostřednictvím mohou občané ovlivňovat evropské záležitosti. Oficiálně začal tento nástroj fungovat v dubnu 2012. Jakmile je konkrétní evropská občanská iniciativa formálně zaregistrována, může jeden milion občanů z alespoň sedmi členských států EU vyzvat Evropskou komisi, aby v oblastech, které spadají do její působnosti, navrhla odpovídající právní předpisy. Iniciativa je přípustná za těchto podmínek: 1) navrhované opatření nesmí zjevně spadat mimo oblasti, ve kterých má Komise pravomoc předkládat návrhy právních aktů, 2) nesmí být zjevně zneužívající, bezdůvodné nebo šikanózní a 3) nesmí být zjevně v rozporu s hodnotami Unie.

Od začátku uplatňování nástroje již Komise zaregistrovala 114 iniciativ.

Další informace

Iniciativa „Air-Quotas“

Iniciativa „Stop Destroying Videogames“

Statistiky týkající se evropské občanské iniciativy

Evropské občanské iniciativy ve fázi sběru podpisů

Fórum evropské občanské iniciativy

Kampaň #EUTakeTheInitiative

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688