Podnikatelského ducha nezapřeme. Od ledna přibylo o třetinu více e-shopů než loni
V lednu zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárůst nových internetových obchodů, kdy meziročně vzrostl jejich počet o 30 %. Čelo kategorií letos opanoval segment hobby s 18% podílem na nově vzniklých e-shopech. Následují dlouhodobě oblíbené segmenty oblečení a potraviny, jak vyplynulo z analýzy společnosti Upgates, předního dodavatele e-shopových řešení. Odborníci také zejména v poslední době registrují zvýšený zájem majitelů kamenných prodejen o vstup do online světa.
Přelom roku opět přinesl na tuzemskou online scénu vlnu nových internetových obchodů. Jak ukazují data společnosti Upgates, během prvního letošního měsíce přibylo téměř o třetinu více e-shopů než loni. „Začátek roku je pro mnohé podnikavce dobrým důvodem se konečně pustit do realizace svých byznysových nápadů. Nové projekty, které většinou vznikají jako zdroj vedlejšího příjmu k zaměstnání nebo rodičovské, se časem mohou transformovat v hlavní zdroj obživy,“ vysvětluje Michal Benatzky, marketingový manažer společnosti Upgates.
Co se týče zkušeností majitelů e-shopů s podnikáním na internetu, zhruba tři z deseti jsou nováčci, kteří zakládají svůj úplně první e-shop. A těm se v Česku dlouhodobě daří, což dokládá také fakt, že první rok provozu přežije devět z deseti nově vzniklých internetových obchodů.
Mezi kategoriemi vede hobby
Z pohledu segmentů, v nichž nové internetové projekty vznikají, tvoří největší 18% zastoupení obchody se zaměřením na hobby, které se věnují různým zájmům jako například rybaření, modelářství nebo zahradničení. Přibližně desetinu nových e-shopů představují obchody s oblečením, které však zaznamenaly meziroční pokles z loňských 15 %. Na třetí příčce se umístily e-shopy z kategorie jídla, které obdobně zaznamenaly meziroční pokles ze 13 % na 8 %. Téměř dvojnásobný meziroční nárůst na 6 % zaznamenaly projekty z oblasti služeb, jako jsou třeba 3D tisk na míru, potisk reklamních předmětů či půjčovny různého nářadí.
„Pozorujeme, že nově vznikající e-shopy bývají často poměrně úzce zaměřené. Příkladem může být třeba obchod s elektrickými garnýžemi či sušicími sítěmi na potraviny. I přesto, že obecné spotřebitelské segmenty už jsou zaplněné, stále ještě existuje prostor prorazit s výrobky, které jsou nějakým způsobem unikátní. Takové projekty se nejspíše nestanou masovou záležitostí, ale okruh zákazníků si mohou vybudovat,“ doporučuje Michal Benatzky.
Českou e-commerce čeká oživení
Provozovatelé internetových obchodů vnímají letošní rok o něco pozitivněji než ten loňský. Přesto, že situace v tuzemské ekonomice stále není příznivá, poptávka spotřebitelů by se již měla stabilizovat, což přispěje k prosperitě celého trhu. „Česká e-commerce scéna se pomalu vrací k růstovému trendu. Také sami prodejci během náročnějšího období, které mají za sebou, museli přistoupit k optimalizaci nákladů a zhodnocení svého fungování,“ vysvětluje Michal Benatzky. Zároveň dodává, že obzvláště v poslední době majitelé kamenných prodejen projevují větší zájem o tvorbu e-shopů. Je to pro ně logický krok, jak rozšířit prodejní kanály. Propojení obou světů je totiž zajímavou příležitostí pro oslovení většího množství zákazníků.
„Průzkum české a slovenské e-commerce, který jsme provedli v lednu, ukazuje, že trh se stabilizuje. Ve čtvrtém kvartálu roku 2023 zaznamenalo 72 % e-shopů stagnaci, nebo meziroční růst tržeb. To je lepší výsledek než v předcházející vánoční sezóně. Obchodníci překonali slabší měsíce, dokázali optimalizovat provoz a z odpovědí v průzkumu už je jasně vidět, že zase plánují zapracovat na rozvoji,“ komentuje závěrem stav e-commerce v Česku a na Slovensku Jakub Ouhrabka, ředitel společnosti Comgate.
Poslední zprávy z rubriky Obchod a služby:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Těžební skupina Shell zvýšila loni zisk o více než třetinu
- Zisk Erste Group loni stoupl o více než třetinu na nový rekord
- Loni v ČR přibylo 6 065 plátců DPH, o 12 % víc než v roce 2019
- Bisnode: Loni v ČR přibylo 6 065 plátců DPH, o 12 % víc než v roce 2019
- Spotřeba bioLPG v Česku loni vzrostla o více než třetinu. V další ekologizaci LPG se stejně jako u nafty počítá s rDME
- ERÚ loni řešil více než 22 tisíc spotřebitelských podání, třetina mířila na zálohy a vyúčtování
- E-shopy zbrojí na Vánoce více než loni, očekávají kvůli covidu rekordní online prodeje
- AURES Holdings od ledna do září prodal více aut než za stejné období loni. Přestože rok 2021 byl pro síť AAA AUTO a Mototechna s 86 tisíci prodaných aut rekordní, letošní čísla za devět měsíců jsou zatím o téměř 7 % výše
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?