Firemních bankrotů přibývá, od začátku roku v Česku zbankrotovalo 524 firem, o 9 % více než loni
Od ledna do konce září tohoto roku v Česku zbankrotovalo 524 obchodních společností, o 42 (o 9 %) více než loni. Zároveň bylo podáno 789 insolvenčních návrhů. V poslední době firemních bankrotů mírně přibývá. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz , kterou pravidelně provádí společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
„V letošním roce se počet firemních bankrotů, po poklesu v předchozích dvou letech, mírně zvyšuje, což může být následkem velkého množství bankrotů firem v sousedním Německu, u našeho největšího obchodního partnera. Vliv na tento počet má rovněž nízký ekonomický růst, vyšší ceny energií, jen pomalé snižování úrokových sazeb a nízká domácí poptávka po zboží a službách. Jinak ale platí, že jsou české firmy v poměrně dobré kondici a není potřeba se obávat výrazného zhoršení situace. Podíl nevýkonných úvěrů firem dále klesá a objem vkladů firem stále převyšuje objem jejich úvěrů,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau .
V září v Česku zbankrotovalo 54 obchodních společností, o 10 méně než v srpnu. V rámci letošního roku šlo o druhý nejnižší počet bankrotů hned po dubnu. Zároveň bylo v září podáno 82 návrhů na firemní bankrot, o 4 méně než v srpnu. Největšími subjekty v konkurzu byly z hlediska obratu hutní společnost GALMET, společnost soustřeďující se na nákladní dopravu Stebal Spedition s.r.o., a WALBO ENGINEERING s.r.o.
Nejčastěji bankrotují firmy v Libereckém kraji a odvětví dopravy
Za posledních 12 měsíců byl vyhlášen bankrot u 693 obchodních společností, o 44 více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 1 050 návrhů na firemní bankrot, o 9 více než v předchozích 12 měsících. Za uplynulých 12 měsíců zbankrotovalo 16 z 10 tisíc aktivních firem.
Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo za posledních 12 měsíců vyhlášeno v Praze (312), v Jihomoravském (98) a v Moravskoslezském kraji (60). Na 10 tisíc aktivních firem připadlo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů v Libereckém kraji (21) a v Karlovarském kraji (20), nejméně pak v Pardubickém kraji (7) a na Vysočině (9).
V rámci odvětví bylo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů vyhlášeno v obchodu (153), ve zpracovatelském průmyslu (113) a v odvětví stavebnictví (80). Nejvyšší počet bankrotů na 10 tisíc registrovaných firem v posledních 12 měsících vykázalo odvětví dopravy a skladování (21), zpracovatelský průmysl a kategorie ostatních činností (shodně 19). Nejméně je bankrotem firem ohroženo odvětví poskytující služby ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální oblasti (3 bankroty na 10 tisíc registrovaných firem) a odvětví informačních a komunikačních činností (5).
Graf 1: Bankroty obchodních společností 2022–2024
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.
Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.
Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.
Další informace na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?