Inflace se přiblížila svému dvouprocentnímu cíli (Analýza makroindikátorů)
Česká inflace v lednu klesla na 2,3 % y/y po prosincových 6,9 %. Pokles tak byl oproti očekávání trhu (2,9 %) a prognóze ČNB (3,0 %) výraznější. My jsme pro leden odhadovali inflaci ve výši 2,7 % y/y. Ke zmírnění meziročního růstu spotřebitelských cen mimo jiného pomohlo odeznění efektu nízké srovnávací základny, který byl spojený se zavedením úsporného energetického tarifu koncem roku 2022.
Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny vyšší v průměru o 1,5 %. Ve srovnání s lednem 2023 tak byl letos meziměsíční růst cen čtvrtinový a oproti lednu 2022 třetinový. Letošní lednový údaj tudíž potvrzuje významný ústup inflačních tlaků. Na nižší inflaci působily hlavně potraviny. Ty společně s nealkoholickými nápoji zdražily meziměsíčně v průměru pouze o 0,1 %. Vliv na to pravděpodobně mělo snížení sazby DPH a pokračující průsak nižších cen agrárních komodit a vybraných nákladů na výrobu, který započal na konci loňského roku. To částečně vyvažoval růst cen alkoholických nápojů a tabákových výrobků o 4,1 % m/m zahrnující zvýšení spotřebních daní. V lednu navíc došlo ke zlevnění pohonných hmot o 0,5 % m/m. Nižší byly ceny u čerpacích static i meziročně, což platilo rovněž pro ceny potravin. Naproti tomu regulované ceny se v lednu zvýšily o výrazných 5,8 % m/m a obdobným tempem rostly také v meziročním vyjádření. Na to působil především vysoký nárůst regulovaných cen energií. Celkové působení velkého počtu změn nepřímých daní bylo v souladu s našimi očekáváními zhruba neutrální.
Za odchylkou od naší prognózy stál slabší růst cen potravin a nižší jádrová inflace. Ta podle ČNB v lednu zpomalila na 2,9 % z prosincových 3,6 % y/y. Centrální banka přitom očekávala 3,8 % y/y a naše prognóza 3,6 %. Zatímco tak celková inflace klesla do blízkosti dvouprocentního cíle ČNB, její jádrová složka zatím zůstává poblíž horní hranice tolerančního pásma. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření ale jádrové ceny podle našeho odhadu zhruba stagnovaly.
Mírně nad dvěma procenty se inflace bude pravděpodobně pohybovat po velkou část letošního roku a pokles úrokových sazeb ČNB by tak mohl být rychlejší. Původně jsme inflaci za celý rok 2024 odhadovali ve výši 2,7 %, dnešní výsledek ale indikuje, že to bude nakonec méně (nejspíše pod 2,5 %). V případě meziroční inflace ale i tak ke konci roku pravděpodobně dojde k mírnému zrychlení v rozsahu zhruba půl procentního bodu, a to vlivem nižší srovnávací základny. Z hlediska repo sazby ČNB jsme v naší prognóze očekávali, že ta do konce letošního roku klesne na 4 % a politicky neutrální úrovně dosáhne až na konci roku 2025. S ohledem na dnešní data by nicméně pokles sazeb mohl být rychlejší, bude ale zároveň podmíněn vývojem české koruny.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI