V lednu v Česku bylo vyhlášeno 1 133 osobních bankrotů, o 30 % více než v prosinci

V lednu bylo v České republice vyhlášeno 1 133 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 1 096 insolvenčních návrhů. Za posledních 12 měsíců v Česku zbankrotovalo průměrně 12 z každých 10 tisíc obyvatel. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
V lednu bylo vyhlášeno 1 133 osobních bankrotů. To je o 259 více než v prosinci, zároveň i více v porovnání s loňským celoročním průměrem (1 064). „Z dlouhodobého hlediska se počty osobních bankrotů zatím snižovaly, i když pomalejším tempem. Lednový meziměsíční růst není výjimečný. Tento měsíc je poměrně často spojen s vyšším počtem bankrotů než prosinec. Na druhou stranu se v loňském třetím čtvrtletí mírně zhoršila platební morálka dlužníků u úvěrů na spotřebu. Byla sice stále lepší než v roce 2022, může však signalizovat obtíže domácností se splácením úvěrů a postupný růst počtu osobních bankrotů v letošním roce,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Letošní rok by tak mohl znamenat zlom dosavadního klesajícího trendu počtu osobních bankrotů, který trval od roku 2013 s přerušením v roce 2019, ve kterém se zmírnily podmínky pro žádost o osobní bankrot a jejich počet se následně zvedl.
Nejvíce bankrotů bylo v lednu vyhlášeno v Moravskoslezském kraji (168), ve Středočeském kraji (151) a v Ústeckém kraji (151), nejméně pak v Pardubickém kraji (30), na Vysočině (44) a ve Zlínském kraji (46).
Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 12 994 osobních bankrotů, tedy o 123 (o 1 %) více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 13 757 návrhů na osobní bankrot, oproti předchozím 12 měsícům o 286 (o 2 %) více. V pěti krajích se počet osobních bankrotů meziročně snížil, nejvíce ve Zlínském kraji (o 10 %) a dále v Moravskoslezském kraji (o 6 %). Nejvyšší meziroční růst zaznamenal kraj Vysočina (o 12 %) a Pardubický kraj (o 7 %).
Nejohroženějším zůstává Ústecký kraj, ve kterém připadlo v posledních 12 měsících 21 bankrotů na 10 tisíc obyvatel. Následoval Karlovarský a Moravskoslezský kraj se 17 bankroty na 10 tisíc obyvatel. I tyto dva kraje patří mezi rizikové již delší dobu. Nejméně osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel bylo vyhlášeno v Praze, a to pouze 7, tedy třikrát méně než v Ústeckém kraji, po 9 bankrotech na 10 tisíc obyvatel připadlo ve Zlínském kraji a navzdory značnému meziročnímu růstu počtu bankrotů i v kraji Vysočina. Průměr za celou Českou republiku za posledních 12 měsíců byl 12 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel, což je stejná hodnota jako o rok dříve.
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.
Více informaci na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na poplatníka 2023 - 30.840. Kč. Slevu může uplatnit zaměstnanec i OSVČ. Sleva zůstává stejná jako v roce 2022.
- Slevy na dani 2023, 2022: na poplatníka lze odečíst 30.840 Kč, na manželku/manžela 24.840 Kč
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- V říjnu bylo vyhlášeno 63 firemních bankrotů, 440 bankrotů podnikatelů a 1 081 osobních bankrotů Dlouhodobě ubývá bankrotů ve všech kategoriích
- Počet bankrotů se v dubnu snížil: Vyhlášeno bylo 58 bankrotů obchodních společností, 470 bankrotů podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů
- V dubnu bylo vyhlášeno nejvíce osobních bankrotů za jeden měsíc
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři