Malajsie a Singapur lákají na společnou ekonomickou zónu
Prohlubování ekonomických vztahů mezi Malajsií a Singapurem pokračuje zřízením speciální ekonomické zóny v Johor Bahru. Nejde však jen další průmyslový park na zelené louce, ale komplexní a vysoce perspektivní projekt, který má ambice stimulovat růst na obou stranách hranic.
To, že hraniční město Johor Bahru včetně širší aglomerace a příhraniční oblasti se Singapurem představuje přirozený pól růstu, je zřejmé již delší dobu. Ačkoliv projekt umělého města „Forest City“ nebyl ani trochu vydařený, znovuobnovení myšlenky jeho „oživení“ je stále více skloňováno jak soukromým, tak státním sektorem, přičemž na stole již leží plán na vytvoření „speciální finanční zóny“.
Výsledkem setkání premiérů obou zemí je dohoda na výstavbě průmyslových parků, například speciální ekonomické zóny v Johor Bahru, na kterou by mohl být navázán bezvízový pohyb pracovních sil na obou stranách hranice. Ten by probíhal pro zaměstnance pouze na základě předložení QR kódu. Výsledkem by bylo zajištění nejen dostatku talentů z Malajsie, ale i kvalifikované pracovní síly ze Singapuru. Pro Malajsijce navíc s vidinou lákavějšího platu, a to vzhledem k přilákání investorů ze Singapuru, ale i z dalších zemí. Podobný model chce Malajsie převzít ze Su Zhou poblíž Šanghaje, kde existuje již dekády velmi úspěšný průmyslový park ve spolupráci Číny a právě Singapuru.
Zaměřeno na elektrotechniku a energie
Z pohledu českých firem může být zajímavé investovat do výroby elektroniky a elektrotechniky, na kterou se chce zóna Johor zaměřit. Mezi další obory patří i výroba zelené energie, systémy ukládání uhlíku, finančnictví, služby spojené s obchodem či zdravotnické zařízení. Singapur totiž nedisponuje dostatkem půdy pro zřízení nových podobných kapacit pro výrobní průmysl.
Další oblasti pro rozvoj obchodu či investic souvisejí s konektivitou. Ta digitální by se rozvíjela zejména prostřednictvím výstavby datových center. Datová centra jsou doménou, a hlavně ambicí Singapuru, nicméně země se potýká s nedostatkem vhodných pozemků i disponibilní elektrické energie. Malajsie rovněž avizuje nejnovější IT řešení včetně zapojení umělé inteligence a kryptoměn.
Obě země spojí železnice
Malajsie a Singapur spolupracují také na infrastrukturních projektech. Obě země zprovozní v roce 2026 železniční spojení, které má za cíl ulehčit předimenzovanému silničnímu hraničnímu přechodu. Toto spojení však počítá i napojením na vysokorychlostní železnici mezi Kuala Lumpur a Singapurem, o jehož stavbě se v poslední době začíná opět mluvit. Ruku v ruce s produkcí energie a konektivitou pak přichází posílení a modernizace přenosové soustavy, konkrétně elektráren a rozvoden či dobíjecích stanic pro elektromobily.
V neposlední řadě je třeba zmínit i stavební průmysl, který si již nyní „brousí zuby“ na významné zakázky. Vzhledem k omezené stavební činnosti v Singapuru pak představuje příležitosti pro české firmy z oblasti sklářství, designu, osvětlení či třeba energetické efektivity budov.
Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- ARES - Administrativní registr ekonomických subjektů, informační registr
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Chorvatské město Lipovljani láká zahraniční investory do svých ekonomických zón Blatnjača a Hatnjak
- Argentina láká obchodníky zvláštními ekonomickými zónami
- Malajsie láká na miliardové investice do chemické výroby
- Malajsie láká na miliardové investice do chemické výroby - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Čína má již 18 pilotních zón volného obchodu, zkouší nové postupy a lákají investory
- Čína má již 18 pilotních zón volného obchodu, zkouší nové postupy a lákají investory
- Počasí Singapur, Singapur
- Počasí statistiky Singapur, Singapur
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?