Koruna nemá k překonání hranice 25,00 za euro příliš daleko
Klíčové body
- ČNB se bude příští čtvrtek rozhodovat, zda snížit sazby o 25, nebo 50 bodů.
- Oslabení koruny reflektovalo variantu snížení o půl procentního bodu. Podpořil ji viceguvernér ČNB Jan Frait.
- Scénář oslabení domácí měny nad 25,00 za euro je ve hře. Klíčová bude razance snižování úroků.
Na letošním prvním zasedání České národní banky, které se koná ve čtvrtek 8. února, dojde na další snížení sazeb. Hlasování by mohlo být těsné. Rozhodovat se bude mezi snížením o čtvrt, nebo o půl procentního bodu. Trh počítá s druhou variantou, ta první by tak mohla vést ke krátkodobému posílení koruny. Ke snížení o půl procentního bodu se tento týden přihlásil viceguvernér ČNB Jan Frait. Očekáváme, že se k němu přidá minimálně další člen bankovní rady, a to Tomáš Holub. A tím to neskončí. Proto jsem svá očekávání posunuli i my v Roklenu. Půl procentní bod je naším novým základním scénářem.
V návaznosti na Fraitova slova koruna oslabila směrem k 24,90 za euro. Rozhodnutí o sazbách je kurzotvornou záležitostí. Trh bude ještě víc zajímat, co bude dál. Z dlouhodobějšího hlediska budeme sledovat aktualizovanou prognózu a doprovodný komentář. Kam až klesnou sazby? Jak se k výhledu postaví bankovní rada? Klíčové budou jakékoliv náznaky, že by na dalších zasedáních mohly být úroky sníženy dokonce ještě více než na tom únorovém. To by pro korunu představovalo potenciální impuls vedoucí k oslabení výrazně nad 25,00 za euro.
Domácí ekonomický růst se v závěru loňska dostal do plusových hodnot. Nízkých, ale plusových. Česká ekonomika by si měla letos projít mírným růstem, který však nepřesáhne dvě procenta. Inflace by měla klesnout směrem k cíli, což bude pro ČNB důvod snižovat sazby.
Čím rychlejší pokles inflace vyhodnocený jako udržitelný, tím silnější snižování sazeb. Letošní rok jsme začínali s představou, že by úroky neměly klesnout pod 4 %. To se však může na základě dat změnit. Pravděpodobnost poklesu pod tuto hranici je nenulová. Tržní predikce s touto variantou už počítají.
Během prvního čtvrtletí bude korunu zajímat především výhled sazeb a globální tržní nálada. Pokud ČNB naznačí, že sazby klesnou velmi rychle, koruna by mohla hravě překonat 25,00 za euro a oslabit ještě dál. Rizikem pro ni bude i zahraniční dění s ohledem na vývoj tržních sazeb, s důrazem na ty americké. Zapomenout nesmíme ani na geopolitiku.
Ochabnutí tlaků na slabší korunu můžeme očekávat už během druhého čtvrtletí. Platit to bude zejména tehdy, bude-li vše nasvědčovat tomu, že se v největších ekonomikách světa podařilo dosáhnout tzv. hladkého přistání spolu s poklesem inflace směrem k cíli.
ČNB bude pokračovat ve snižování sazeb. Pozitivní tržní nálada spojená s případným dřívějším poklesem sazeb v zahraničí by reakce kurzu na nižší domácí úroky mohla tlumit. Nepřekvapilo by nás, pokud by se minimálně druhá polovina roku odehrála už pod hranicí 24,50 za euro.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0813 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0771 do 1,0855 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,89 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,02 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,84 až 24,94 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,91 do 23,12 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME, TradingView