Fed chce mít před snížením úrokových sazeb více jistoty (Ranní zpráva z finančního trhu)
Americký Fed včera úrokové nezměnil. Před jejich prvním snížením chce větší jistotu, že inflace míří dlouhodobě k 2% cíli. To podle jeho šéfa pravděpodobně nebude možné vyhodnotit před březnovým zasedáním. První „cut“ tak nadále očekáváme v květnu. Harmonizovaná inflace ve Francii a Německu v lednu podle včerejších dat poklesla o něco výrazněji, než se očekávalo. Riziko stejným směrem proto vnímáme ve vztahu k naší prognóze i pro dnešní údaje za celou eurozónu. Štafetu centrálních bank dnes přebírá Bank of England, která by stabilitou sazeb neměla nijak vybočit z nastoleného trendu.
Inflace v eurozóně pokračuje v ústupu
Lednová inflace v eurozóně je spojena se zvýšenou nejistotou. Odhadujeme, že meziroční růst spotřebitelských cen v lednu setrval na prosincových 2,9 %. Járová inflace by měla poklesnout na z 3,4 % y/y na 3,1 % y/y. Po včerejších o něco nižších údajích z Francie a Německa je ovšem riziko této prognózy vychýleno mírně směrem dolů. Ceny na začátku roku ovlivnilo nejenom lednové přeceňování, ale i celá řada administrativních vlivů tykajících se regulovaných cen a rušení mimořádných vládních opatření. Došlo také ke změně vah spotřebního koše, které by ale letos nemělo mít zásadní dopad (na základě již zveřejněných ročních dat o struktuře spotřeby v Německu). S výjimkou energetické složky, kde by proinflačně mělo působit zmíněné rušení vládních opatření, by podle nás měl být v lednových statistikách patrný pokračující ústup cenových tlaků. Vzhledem k rychlosti mzdového růstu a proinflačním rizikům plynoucím z růstu nákladů mezinárodní přepravy se ale podle nás bude inflace v eurozóně letos po celý rok pohybovat nad 2%.
Bank of England (BoE) ponechá klíčovou sazbu na 5,25 %. K tomu by měla přispět protiinflační překvapení v cenových i mzdových statistikách od jejího posledního zasedání. Z komunikace podle nás bude vypuštěna potřeba dalšího zpřísňování měnové politiky. První snížení úrokových sazeb do BoE nadále očekáváme letos v květnu.
Čas na snižování sazeb podle Fedu ještě nenastal
Sazby Fedu letos půjdou dolů, v březnu to ale pravděpodobně nebude. Americká centrální banka na včerejším zasedání ponechala dle očekávání úrokové sazby počtvrté v řadě beze změny. Bilance rizik se podle ní dostává do rovnováhy a úrokové sazby letos proto zamíří dolů. Před zahájením cyklu snižování úrokových sazeb ale chtějí mít členové FOMC větší jistotu, že inflační tlaky zůstávají utlumené a konzistentní s udržitelným dosahováním 2% cíle. To přitom podle šéfa Fedu J. Powella patrně nebude možné vyhodnotit před březnovým zasedáním. My nadále očekáváme, že první „cut“ o 25 bb Fed přijde letos v květnu.
Finanční trhy vyhodnotily zasedání Fedu jako mírně jestřábí. Možnosti snížení sazeb Fedem v březnu aktuálně trhy přisuzují jen o něco více než třetinovou pravděpodobnost. Americký dolar včera odpoledne nejprve k euru míně oslaboval, k čemuž zřejmě přispěl nižší než očekávaný počet nových pracovních míst podle lednového ADP reportu (107 tis. vs. oček. 150 tis.), třebaže zklamala i data z Evropy. Německé maloobchodní tržby za prosinec byly meziročně nižší o 4,4 %, když trh očekával -1,9 %. Za konsenzem o 0,2 pb, respektive 0,1 pb zaostala rovněž lednová harmonizovaná inflace ve Francii (3,4 % y/y) a Německu (3,1 % y/y). Po večerním rozhodnutí a tiskové konferenci Fedu ale dolar ztrátu korigoval a dnes ráno se v páru s eurem obchodoval na hladině 1,080 USD/EUR, tedy poblíž nejsilnějších úrovni v letošním roce. Jestřábím směrem si včerejší zasedání vyložily i akciové trhy, které zavřely v červených číslech.
Měny středoevropského regionu včera s výjimkou české koruny posílily. Polský zlotý i maďarský forint si k euru připsaly 0,4-0,7 %. Opačný vývoj byl patrný u české koruny. Ta pravděpodobně reagovala na slova viceguvernéra ČNB J. Fraita, který pro Reuters uvedl, že je připraven příští týden podpořit snížení úrokových sazeb alespoň o 50 bb. Zároveň je podle něj možné, že se repo sazba do konce roku dostane pod 4 %. Otevřenost k diskuzi o snížení úrokových sazeb o 50 bb tento týden vyjádřil i další radní T. Holub. Toto vyznění naopak mírně tlumil J. Procházka, který v prezentaci zveřejněné na webu ČNB uvádí, že další kroky budou opatrné. Korunové tržní úrokové včera poklesly na kratších splatnostech o více než 10 bb. Česká koruna oslabila o 0,2 % na 24,81 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun