Z nových posil přijatých do společností Skupiny ČEZ během roku 2023 se téměř 280 příchozích bude věnovat plánovanému rozvoji jaderné energetiky v České republice: nastoupili totiž buď do stávajících jaderných elektráren Temelín a Dukovany nebo do týmů, které mají na starost nové jaderné zdroje – nový blok v Dukovanech, potenciální nové bloky v Temelíně, či malé modulární reaktory. V případě stávajících jaderek pokračoval i loni rostoucí trend zájmu ze strany žen a dívek: v roce 2023 tvořily 14 % nově přijatých zaměstnanců, zatímco o rok dříve to bylo 11 % a v roce 2021 necelých 9 %.
„Jaderné elektrárny mají společně s obnovitelnými zdroji tvořit základní pilíře české bezemisní energetiky budoucnosti. V následujících letech potřebujeme do výstavby či provozu jaderných zdrojů přijmout stovky nových zaměstnanců, jsem ráda, že se nám podařilo nábor do této oblasti zrychlit – do jádra jsme letos nabrali o 40 % víc lidí než v roce předchozím. K dosažení ambiciózních cílů naší strategie Vize 2030 – Čistá energie zítřka potřebujeme ty nejlepší lidi, a to ve všech společnostech Skupiny ČEZ. Těší mne náš úspěch v anketě o nejžádanějšího zaměstnavatele, chceme si tuto pozici udržet i v dalších letech, nabízíme příležitosti pro každého, kdo chce s námi pracovat v tak zajímavém a dynamickém prostředí, jakým energetika bez pochyby je,“ řekla členka představenstva a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková.
Další oblastí, která loni významně posílila v náboru, je ČEZ Distribuce, kam zamířilo o pětinu více uchazečů než o rok dříve. Investice do posílení a modernizace distribučních sítí již nyní tvoří téměř polovinu všech investic ČEZ, v letošním roce plánuje společnost investovat přes 18,5 miliard korun (pro srovnání, v roce 2022 to bylo 15 miliard). Distribuční soustava totiž musí zvládnout masivní nápor nově připojovaných obnovitelných zdrojů a také zavádění nových činností, jako je sdílení elektřiny, komunitní energetika či aktivní řízení spotřeby na straně zákazníků. Podobný nárůst přijatých zaměstnanců se loni odehrál také ve společnosti ČEZ ESCO.
S diplomem do ČEZ
ČEZ se rovněž v roce 2023 dařilo přilákat více vysokoškoláků: tvořili 45 % všech nově příchozích, v předchozím roce ty bylo cca 40 %. Podobný jako v předchozích letech zůstal počet přijatých mladých lidí do 30 let (kolem 37 %), opačný konec věkového spektra ale o něco málo klesl: v kategorii nad 50 let se loni ocitlo 10 % nově přijatých zaměstnanců. Oproti loňskému roku ale poklesl také počet odchozích zaměstnanců v důchodovém věku. Značí to, že zkušení energetici zůstávají ve firmě pracovat i poté, co jim vznikne nárok na odchod do důchodu. ČEZ řadu z nich využívá jako mentory a školitele nových zaměstnanců, zejména absolventů, kteří mají minimum praxe.
Na svých kariérních stránkách www.kdejinde.cz inzeroval ČEZ loni přes 2 373 volných pracovních pozic, na které se přihlásilo téměř 35 tisíc kandidátů.
ČEZ je v současné době vůbec nežádanějším zaměstnavatelem v Česku. Počtvrté za sebou loni obhájil pozici absolutního vítěze v anketě TOP Zaměstnavatelé 2023, v níž hlasují studenti a studentky českých vysokých škol. Mateřská společnost ČEZ, a. s., také zvítězila v soutěži Sodexo Zaměstnavatel roku 2023 v kategorii firmy nad 5000 zaměstnanců.