Ranní okénko - Recese na dohled
Dnešní den bude především ve znamení dat HDP v posledním kvartálu roku 2023. V případě České republiky trh očekává, že mezičtvrtletně tuzemská ekonomika vzrostla o 0,2 %, zatímco naše prognóza počítá se stagnací. Každopádně české hospodářství s pravděpodobností hraničící s jistotou za kalendářní rok 2023 pokleslo (dle našeho odhadu o 0,5 %) zejména v důsledku velmi utlumené spotřeby domácností, které přepočítávaly každou korunu. Druhým faktorem je vývoj v zahraničí, kde ekonomika eurozóny včetně Německa klopýtá, což je problém pro silně exportovanou ekonomiku, jako je ta naše.
Německá ekonomika by dle predikcí trhu měla vykázat o 0,3 % nižší výkon ve srovnání s třetím kvartálem 2023. Největší evropská ekonomika byla těžce zasažena energetickou krizí, což se podepisuje zejména na německém průmyslu, který strádá i z důvodu nižšího objemu zahraničních zakázek, především z Číny. Spolková vláda plánovala průmysl masivně podpořit skrze daňové úlevy (u elektrické energie), ale Ústavní soud rozhodl, že finanční prostředky ve fondu z covidové doby nemohou být na tento účel použity. Slabý výkon Německa se odráží také na stavu ekonomiky celé eurozóny, kde trh predikuje rovněž mezičtvrtletní pokles (o 0,1 %) a hrozba recese tak nepříjemně klepe na dveře.
Ze středoevropského regionu bude zajímavé zasedání Maďarské centrální banky, která dnes rozhodne o dalším nastavení úrokových sazeb. Očekává se, že tempo uvolňování měnové politiky zrychlí, když na předchozích zasedáních bankovní rada rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 75bb, zatímco nyní se téměř všichni analytici shodují i kvůli pozitivnímu inflačnímu vývoji na možnosti cutu o 100bb, tudíž by základní sazba činila 9,75 %.
Ze Spojených států amerických dorazí údaje o vývoji nálady mezi spotřebiteli, jejichž důvěra je nebývale silná a lednový výsledek by na tom neměl nic změnit. Ve stejný okamžik se dozvíme i první údaj tohoto týdne z amerického trhu práce. Podle průzkumu JOLTS by mělo být otevřeno 8,7 milionu míst, což by byla nejnižší hodnota od března 2021.
Pohled zpět:
Na začátku týdne, kdy zveřejní své firemní výsledky hned 5 společností z tzv. Magnificent 7, posílil americký index S&P 500 téměř o 0,8 %. Evropským akciím se zdaleka tak nedařilo, když německý DAX i pražský PX mírně ztrácely oproti konci minulého týdne (-0,1 %). Koruna se opětovně vyšplhala nad úroveň 24,80 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…