Komise navrhuje nové iniciativy k posílení hospodářské bezpečnosti
Nové iniciativy k posílení hospodářské bezpečnosti
Komise přijala pět iniciativ k posílení hospodářské bezpečnosti EU v době rostoucího geopolitického napětí a hlubokých technologických změn. Cílem balíčku je posílit hospodářskou bezpečnost EU a zároveň zachovat otevřenost obchodu, investic a výzkumu pro hospodářství EU v souladu s Evropskou strategií hospodářské bezpečnosti z června 2023.
Dnešní návrhy jsou součástí širšího třípilířového přístupu k hospodářské bezpečnosti EU prostřednictvím podpory konkurenceschopnosti EU, ochrany před riziky a navázání partnerství s co nejširším okruhem zemí s cílem prosazovat společné zájmy hospodářské bezpečnosti.
Cílem dnes přijatých iniciativ jsou:
- další posílení ochrany bezpečnosti a veřejného pořádku EU pomocí návrhu na lepší prověřování zahraničních investic do EU,
- podněcování diskusí a kroků k větší evropské koordinaci v oblasti kontrol vývozu, a to při plném respektování stávajících mnohostranných režimů a výsad členských států,
- konzultace s členskými státy a zúčastněnými stranami s cílem určit potenciální rizika vyplývající z odchozích investic do úzkého souboru technologií,
- podnět k dalším diskusím o tom, jak lépe podporovat výzkum a vývoj zahrnující technologie s potenciálem dvojího užití,
- návrh, aby Rada doporučila opatření zaměřená na posílení bezpečnosti výzkumu na vnitrostátní a odvětvové úrovni.
Další kroky EU budou i nadále vycházet z probíhajících posouzení rizik a ze strategické koordinace s členskými státy s cílem dosáhnout společného chápání rizik, kterým Evropa čelí, a vhodných opatření.
Legislativní návrh na posílení prověřování zahraničních investic
Zahraniční investice do EU jsou pro evropské hospodářství přínosem. Některé zahraniční investice však mohou představovat riziko pro bezpečnost a veřejný pořádek EU. Komise přezkoumala více než 1 200 transakcí přímých zahraničních investic oznámených členskými státy za poslední tři roky podle stávajícího nařízení o prověřování přímých zahraničních investic. Na základě těchto zkušeností a rozsáhlého hodnocení fungování stávajícího nařízení se dnešní návrh zabývá stávajícími nedostatky a zlepšuje účinnost systému tím, že:
- zajišťuje, aby všechny členské státy měly zaveden prověřovací mechanismus s lépe harmonizovanými vnitrostátními pravidly;
- určuje minimální odvětvový rozsah, v němž musí všechny členské státy zahraniční investice prověřovat;
- rozšiřuje prověřování ze strany EU na investice investorů z EU, kteří jsou v konečném důsledku kontrolováni jednotlivci nebo podniky ze zemí mimo EU.
Monitorování a posuzování odchozích investičních rizik
EU je jedním z největších zahraničních investorů na světě a uznává význam otevřených světových trhů. Bere rovněž na vědomí rostoucí obavy ohledně odchozích investic do úzkého souboru pokročilých technologií, jež by mohly posílit vojenské a zpravodajské kapacity aktérů, kteří mohou tyto schopnosti využívat proti EU nebo k oslabování mezinárodního míru a bezpečnosti.
To není v současné době monitorováno ani kontrolováno na úrovni EU ani členských států. Bílá kniha Komise o zahraničních investicích proto navrhuje postupnou analýzu odchozích investic s cílem porozumět potenciálním rizikům, která s nimi souvisejí. Tato analýza bude zahrnovat tříměsíční konzultace se zúčastněnými stranami a dvanáctiměsíční monitorování a posuzování odchozích investic na vnitrostátní úrovni, jež bude příspěvkem do společné zprávy o posouzení rizik. Na základě výsledku posouzení rizik Komise společně s členskými státy určí, zda je politická reakce odůvodněná a jaká by měla být.
Účinnější kontrola vývozu zboží dvojího užití ze strany EU
Dnešní stále náročnější geopolitický kontext vyžaduje opatření na úrovni EU s cílem zlepšit koordinaci kontrol vývozu zboží s civilním i obranným využitím – jako je pokročilá elektronika, toxiny, jaderná nebo raketová technologie – tak, aby toto zboží nebylo využíváno k oslabování bezpečnosti a lidských práv. Dnešní bílá kniha o kontrolách vývozu navrhuje krátkodobá i střednědobá opatření, a to při plném respektování stávajících pravidel na úrovni EU i na mnohostranné úrovni. Komise navrhuje zavést jednotné kontroly EU u toho zboží, které nebylo přijato mnohostrannými režimy kontroly vývozu z důvodu zablokování ze strany některých členů. Tím by se předešlo směsici vnitrostátních přístupů.
Bílá kniha rovněž stanoví fórum na vysoké úrovni pro politickou koordinaci a oznamuje, že Komise v létě 2024 vydá doporučení ke zlepšení koordinace vnitrostátních kontrolních seznamů před plánovaným přijetím vnitrostátních kontrol. Hodnocení nařízení EU o zboží dvojího užití bylo odloženo na rok 2025.
Možnosti pro podporu výzkumu a vývoje zahrnujících technologie s potenciálem dvojího užití
Bílou knihou o možnostech posílení podpory výzkumu a vývoje zahrnujících technologie s potenciálem dvojího užití zahajuje Komise veřejnou konzultaci. Bílá kniha, kterou ohlásila předsedkyně von der Leyenová v listopadu 2023, přispívá k „podpůrnému“ rozměru evropské strategie hospodářské bezpečnosti, jehož cílem je zachovat konkurenční výhodu v oblasti kritických a vznikajících technologií, které mohou být využity jak pro civilní, tak pro obranné účely.
Bílá kniha přezkoumává stávající příslušné programy financování z EU s ohledem na stávající a nově vznikající geopolitické výzvy a posuzuje, zda je tato podpora přiměřená pro technologie s potenciálem dvojího užití. Poté nastiňuje tři možnosti dalšího postupu: 1) pokračovat dále v rámci současného uspořádání, 2) zrušit výhradní zaměření na civilní aplikace ve vybraných částech programu, který nahradí program Horizont Evropa, a 3) vytvořit specializovaný nástroj se zvláštním zaměřením na výzkum a vývoj s potenciálem dvojího užití. Veřejné orgány, občanská společnost, průmysl a akademická obec se mohou vyjádřit v otevřené veřejné konzultaci a ovlivnit další kroky Komise do 30. dubna 2024.
Zvýšit bezpečnost výzkumu v celé EU
V dnešním složitém geopolitickém kontextu může být otevřenost a spolupráce bez hranic v odvětví výzkumu a inovací zneužita a může se stát zranitelným místem. Výsledky mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací mohou být použity pro vojenské účely ve třetích zemích nebo v rozporu se základními hodnotami. Vysokoškolské a výzkumné instituce se mohou stát obětí zlovolného vlivu autoritářských států.
V této souvislosti Komise předkládá návrh doporučení Rady s cílem poskytnout členským státům a odvětví výzkumu a inovací obecně větší jasnost, pokyny a podporu. Opatření na úrovni EU jsou nezbytná k zajištění soudržnosti v celé Evropě a k zamezení nesourodé směsice opatření. Spojením sil na všech úrovních a v celé Unii můžeme zmírnit rizika pro bezpečnost výzkumu a zajistit, aby byla mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací otevřená i bezpečná. Pokud jde o mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu, řídí se celkový přístup zásadou „co nejotevřenější – nepřístupné jen v nezbytné míře“.
Souvislosti
Dne 20. června 2023 zveřejnili Evropská komise a vysoký představitel společné sdělení o Evropské strategii hospodářské bezpečnosti s cílem minimalizovat rizika v souvislosti se zvýšeným geopolitickým napětím a rychlejšími technologickými změnami a zároveň zachovat maximální úroveň otevřenosti a dynamiky hospodářství. Tato strategie poskytuje rámec pro přiměřené, přesné a cílené posuzování a řešení rizik pro hospodářskou bezpečnost EU a zároveň zajišťuje, aby EU zůstala jednou z nejotevřenějších a nejatraktivnějších destinací pro podnikání a investice.
Strategie určila čtyři kategorie rizik, které je třeba řešit přednostně: dodavatelské řetězce, fyzickou a kybernetickou bezpečnost kritické infrastruktury, bezpečnost a úniky technologií a zneužití hospodářských závislostí nebo hospodářský nátlak.
K řešení těchto rizik je strategie strukturována do tří pilířů:
- Podpora konkurenceschopnosti a růstu EU, posílení jednotného trhu, podpora silné a odolné ekonomiky a posílení vědecké, technologické a průmyslové základny EU.
- Ochrana hospodářské bezpečnosti EU prostřednictvím řady politik a nástrojů, včetně cílených nových nástrojů tam, kde je to nutné.
- Navazování partnerství a další posilování spolupráce se zeměmi na celém světě, které sdílejí naše obavy, a se zeměmi, s nimiž máme společné zájmy v oblasti hospodářské bezpečnosti.
Další informace
Sdělení: zvýšení evropské hospodářské bezpečnosti: úvod k pěti novým iniciativám
Návrh doporučení Rady o posílení bezpečnosti výzkumu
Bílá kniha o kontrolách vývozu
Bílá kniha o odchozích investicích
Návrh nového nařízení o prověřování zahraničních investic
Informativní přehled – Návrh doporučení Rady o posílení bezpečnosti výzkumu
Informativní přehled – Bílá kniha o kontrolách vývozu
Informativní přehled – Bílá kniha o odchozích investicích
Informativní přehled – Návrh nového nařízení o prověřování zahraničních investic
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nový Vojířov 75, Nová Bystřice, adresa v objektu Nový Vojířov 75, Nová Bystřice, KÚ Nová Bystřice
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 85, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 146, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 64, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 5, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
- PSČ Nová Ves u Nového Města na Moravě, Nová Ves u Nového Města na Moravě - 59231, pošta Nové Město na Moravě
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 81, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 70, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
- Obec Nová Ves u Nového Města na Moravě , Nová Ves u Nového Města na Moravě IČO 00842630 - Obchodní rejstřík firem
- Nová Ves u Nového Města na Moravě, část obce v obci Nová Ves u Nového Města na Moravě - Města a obce
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 115, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
- Nová Ves u Nového Města na Moravě 104, 592 31 Nová Ves u Nového Města na Moravě, objekt - Města a obce
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?