Komise představila nové iniciativy na podporu vedoucího postavení evropského průmyslu v oblasti pokročilých materiálů
Nové iniciativy posilující vedoucí postavení Evropy v průmyslu
Komise dnes navrhla komplexní strategii pro přechod k vedoucímu postavení EU v průmyslu v oblasti pokročilých materiálů, což je klíčová základní technologie, která je vysoce důležitá pro souběžnou ekologickou a digitální transformaci. Sdělení o pokročilých materiálech pro vedoucí postavení v průmyslu předkládá konkrétní kroky, které umožní sladit priority a investice v oblasti výzkumu a inovací v EU a zajistit vedoucí postavení Evropy v této klíčové technologii. Tato iniciativa, kterou členské státy a průmysl očekávají, je prvním krokem ke společnému evropskému přístupu k pokročilým materiálům, který vytváří základy pro další opatření.
Pokročilé materiály jsou záměrně navrženy a konstruovány tak, aby vykazovaly vynikající výkon nebo zvláštní funkce, které mohou být vyvinuty nebývalou rychlostí díky dnešním vědeckým poznatkům a výpočetnímu výkonu. Mají zásadní význam například pro inovace v oblasti energetiky, elektroniky, stavebnictví a mobility, a proto mají zásadní význam pro ekologickou a digitální transformaci. Očekává se, že první seznam oblastí výzkumu bude v průběhu času rozšířen v rámci dialogu s Technickou radou, která má být zřízena.
Očekává se, že poptávka po pokročilých materiálech se v nadcházejících letech výrazně zvýší, například pokud jde o výrobu energie z obnovitelných zdrojů, baterií, budov s nulovými emisemi, polovodiče, léčivé přípravky a zdravotnické prostředky, družice, nosné rakety do vesmíru, letadla nebo pro jiné aplikace dvojího užití, jakož i obranné vybavení.
Cílem strategie je posílit dlouhodobou konkurenceschopnost EU tím, že se zajistí, aby Unie zůstala v čele nových materiálních technologií, a podporovat kapacity v oblasti vývoje, testování a zavádění. Opatření rovněž posílí otevřenou strategickou autonomii a hospodářskou bezpečnost EU snížením závislosti na kritických materiálech jejich nahrazením nebo podporou jejich recyklace a opětovného použití.
Sdělení navrhuje opatření na pěti hlavních pilířích, která mají být prováděna společně s členskými státy EU, průmyslovými subjekty a dalšími klíčovými zúčastněnými stranami:
- Posílení evropského výzkumného a inovačního ekosystému v oblasti pokročilých materiálů.
- Zrychlené uvádění inovativních materiálů na trh. To zahrnuje rozvoj „společných materiálů“, evropské digitální infrastruktury pro výzkum a inovace v oblasti pokročilých materiálů. Výrazně urychlí navrhování, vývoj a testování nových pokročilých materiálů v kontrolovaném prostředí, a to i za použití umělé inteligence.
- Zvýšení kapitálových investic a přístupu k financování. V rámci tohoto balíčku opatření naváže EU v rámci programu Horizont Evropa nové partnerství s průmyslem s cílem investovat 500 milionů EUR na období 2025–2027, přičemž nejméně 250 milionů EUR bude pocházet ze soukromých zdrojů.
- Podpora výroby a používání pokročilých materiálů. To zahrnuje zadávání veřejných zakázek na inovace, stanovování norem a zahájení Akademie pokročilých materiálů s Evropským inovačním a technologickým institutem s cílem zajistit, aby evropská pracovní síla měla potřebné dovednosti.
- Vytvoření technologické rady pro pokročilé materiály, která bude poskytovat poradenství při řízení této iniciativy s členskými státy, zeměmi přidruženými k programu Horizont Evropa a průmyslem.
Pozadí
Příkladem pokročilých materiálů je grafen. Je to nejsilnější a nejsilnější materiál, který překonává měď jako tepelný vodič. Používá se v televizních obrazovkách, počítačích a chytrých telefonech. Energetická účinnost a nové výkonnostní prvky jsou možné pouze díky novým konstrukčním vlastnostem.
Evropa má silné postavení ve vývoji pokročilých materiálů, ale neustálé inovace jsou klíčem k zajištění technologické suverenity a strategické autonomie v průběhu celého životního cyklu pokročilých materiálů. Rámcové programy EU pro výzkum a inovace v průběhu let aktivně podporovaly výzkum a inovace v pokročilých materiálech, mezi něž patří například stěžejní iniciativa Graphene, jakož i několik evropských technologických platforem a ERA-NETs.
V únoru 2022 vyzvaly klíčové zúčastněné strany z průmyslu Komisi v manifestu o materiálech do roku 2030, aby stanovila strategický plán a účinnou správu výzkumu a inovací v oblasti pokročilých materiálů a novou evropskou strategickou agendu v oblasti výzkumu a inovací pro příští generaci pokročilých materiálů.
Po širších konzultacích s členskými státy a zúčastněnými stranami se stávající sdělení zabývá nejen potřebami v oblasti výzkumu a inovací, ale také úsilím o posílení výroby, používání a využívání pokročilých materiálů.
Pro více informací
Sdělení o pokročilých materiálech pro vedoucí postavení v průmyslu
Internetové stránky o pokročilých materiálech
Výsledky inovativního výzkumu v oblasti pokročilých materiálů financovaného EU
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz