Přídavky na děti 2024: rodina se 2 dětmi ve věku 11 a 16 let dostane přídavek až 3.050 Kč měsíčně při příjmu do 51.170 Kč
Přídavek na dítě se od ledna 2024 nezvyšuje a zůstává stejný, jako v loňském roce. Nemění se ani výše životního minima, podle jehož násobku se určuje hranice pro nárok na přídavek na dítě. K poslednímu zvýšení došlo naposledy od ledna 2023, kdy se zvýšením životního minima o 5,2 % rozšířil okruh možných příjemců této dávky a současně se i zvýšil samotný přídavek o 200 Kč ve všech úrovních. V roce 2024 je novinkou možnost snadnějšího podání žádosti či sledování průběhu čerpané dávky v aplikaci JENDA. Podrobnosti o přídavku na dítě najdete TADY.
Pokud tedy již přídavek na dítě/děti pobíráte a vaše rodinná finanční situace se nijak zásadně nezměnila oproti roku 2023, budete mít nejspíš na přídavek nárok i v roce 2024. Pro kontinuální výplatu dávky je ale potřeba i nadále dokládat příjmy za předchozí čtvrtletí.
Pokud nevíte, zda na přídavek na dítě máte nárok, použijte naši kalkulačku přídavků na děti 2024. Po zadání osob v rodině (společně posuzovaných osob) a čistého měsíčního příjmu této rodiny, vám kalkulačka ukáže, zda na dávku dosáhnete a v jaké výši.
Zdroj kalkulačky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
Kdy vznikne nárok na přídavek na dítě?
Při nároku na přídavek na dítě se hodnotí dva základní parametry:
- Příjem rodiny (společně posuzovaných osob)
Na přídavek na dítě máte nárok, pokud celkový čistý příjem rodiny nepřekročí 3,4násobek životního minima rodiny (tj. společně posuzovaných osob). Počítá se průměrný měsíční příjem za předcházející čtvrtletí (tedy v lednu se hodnotí příjem za předcházející říjen–prosinec). Ostatní majetkové poměry rodiny se pro tuto dávku nezohledňují.
Do příjmu rodiny se mimo příjmu ze zaměstnání či podnikání započítává i rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci, nemocenská, mateřská, výživné, starobní, invalidní a pozůstalostní důchod, výživné nebo příjmy z nájmu či investic.
- Věk a počet dětí
Přídavek lze čerpat na dítě od narození do 18 let (případně až do 26 let, pokud dítě studuje denní formu studia a plní status nezaopatřeného dítěte). Za nezletilé dítě podává žádost rodič, zletilí do 26 let už si žádost podávají sami.
V jaké výši se přídavek na dítě pohybuje v roce 2024?
Přídavek se poskytuje měsíčně a jeho výše je následující:
Zdroj tabulky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
Na zvýšené (+500 Kč) přídavky dosáhnete, pokud alespoň jeden z rodičů dítěte pracuje, tj. má příjem ze zaměstnání (který dosahuje alespoň výše částky životního minima jednotlivce, tj. 4.860 Kč), příjem z podnikání, pobírá nemocenskou, důchod nebo podporu v nezaměstnanosti, příspěvek na péči o osobu do 18 let nebo rodičovský příspěvek (ale jen v případě, že je čerpán po peněžité pomoci v mateřství).
Podle dat MPSV je více přídavků na dítě vypláceno ve zvýšených sazbách, než v základních. V listopadu 2023 bylo vyplaceno cca 324.300 přídavků na dítě v průměrné částce 1.343 Kč.
Při jakém příjmu mám nárok na přídavek na dítě?
U příspěvku na dítě se posuzuje průměrný čistý měsíční příjem rodiny (všech společně posuzovaných osob) za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud je tento příjem rodiny nižší než 3,4 násobek životního minima, pak je nárok na přídavky.
V tabulce uvádíme několik příkladů rodina a jejich limitní čistý příjem pro nárok na přídavek mezi od roku 2021 do roku 2024:
Zdroj tabulky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
Další užitečné informace k nároku a přídavek na dítě:
- O přídavek na dítě žádá zákonný zástupce, nebo může i samo dítě (pokud je již zletilé).
- Zletilé nezaopatřené dítě se posuzuje s rodiči v případě, že rodiče a dítě jsou hlášeni k trvalému pobytu v témže bytě. Pokud není splněna tato podmínka, posuzuje se zletilé nezaopatřené dítě samostatně.
- Je-li nezaopatřené dítě v zařízení pro péči o děti nebo mládež, posuzuje se toto dítě samostatně.
- Pokud jsou rodiče nezletilého nezaopatřeného dítěte rozvedeni, posuzuje se dítě s rodičem, se kterým společně žije. Bylo-li rodičům po rozvodu svěřeno dítě do společné nebo střídavé péče obou rodičů, posuzuje se s nezaopatřeným nezletilým dítětem rodič určený na základě dohody těchto rodičů.
- O přídavek na dítě se podává jedna žádost a pro trvání nároku na dávku se následně každé čtvrtletí dokládají rozhodné příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí (tedy, že nárok na dávku stále trvá).
- Dokládá se příjem všech členů rodiny.
- Příjem nezaopatřeného dítěte ze zaměstnání se do celkoveho příjmu rodiny nezapočítává.
-
Příjmy nezaopatřeného studenta ze samostatné výdělečné činnosti se pro nárok na dávku nezapočítávají pouze v měsících červenci a srpnu, jinak ano.
- Rozhodují čisté příjmy.
- Přídavek na dítě se vyplácí každý měsíc (za předchozí měsíc), nejpozději do konce následujícího měsíce. O příspěvek si můžete zažádat až 3 měsíce zpětně.
- Přídavky na dítě, je možné vyřídit kompletně online (viz.JENDA)
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Minimální mzda 2024
- Nezabavitelná částka 2024 - kalkulačka: snížení normativních nákladů
- Daň z příjmů fyzických osob - formulář 2024
- Daň z příjmů FO ze závislé činnosti - formulář 2024
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…