Budovy21 (Budovy21)
Dům a stavba  |  17.01.2024 11:43:31

Žadatelé o dotaci z nové zelené úsporám light by měli dílčí opatření dobře naplánovat, aby si neuzamkli cestu k dalším úsporám

Zástupci Ministerstva životního prostředí společně se Státním fondem životního prostředí dnes odstartovali další kolo programu Nová zelená úsporám Light a představili i úpravy jeho podmínek. Nově budou moct žádat o předem vyplacenou dotaci na dílčí úsporná opatření jako je zateplení stěn, střechy nebo podlahy, výměnu oken nebo na solární panely pro ohřev vody i lidé pobírající přídavky na děti. Připojí se tak k seniorům, lidem v invalidním důchodu 3. stupně nebo lidem pobírajícím příspěvek na bydlení. O příspěvek mohou kromě majitelů rodinných domů nyní žádat i majitelé bytů či členové bytového družstva. Centrum pasivního domu pozitivně hodnotí nové požadavky na kvalitu opatření a posílené poradenství, což by mělo omezit nekalé praktiky některých firem. Vítá také, že stát řeší energetickou krizi podporou úsporných opatření v budovách, ale upozorňuje, že nepromyšlené dílčí zásahy mohou majitelům nemovitostí uzamknout cestu k výraznějším úsporám v budoucnu.

Mezi nejoblíbenější úsporná opatření, která v rámci tohoto programu lidé v minulém roce realizovali, patří výměna oken, následovaná výměnou vchodových dveří a instalací solárního systému na ohřev vody.

Vítězslav Malý, ředitel Centra pasivního domu, upozorňuje: „Často se setkáváme s tím, že lidé při výměně oken chybují. Nesprávně je zasadí přímo na místo původního okna a ztíží si tak cestu ke správnému zateplení obvodových stěn v budoucnu. Určitě tedy doporučujeme zkonzultovat takto velký zásah do obálky domu či bytu s odborníky a pokud v budoucnu plánuje žadatel zateplení fasády, pak zvolit ideálně tzv. předsazenou montáž. Nesprávně osazená okna se poznají také tak, že se zevnitř rosí, což znamená, že dům dostatečně nedýchá, hromadí se v něm vlhkost, která může vést až k plísním. Je proto dobře, že nově budou muset dotované realizace splňovat alespoň platné technické normy.“

Jedním z důvodů aktualizace programu Nová zelená úsporám Light bylo zpřísnění podmínek pro realizaci solárního ohřevu vody. Štědře nastavená podpora těchto systémů nahrávala firmám, které nabízely seniorům za 1 jen sporadicky fungující systém. Ten sice splňoval podmínky dotace, avšak při dotaci 90 000 byla jeho skutečná hodnota někdy i méně než poloviční. Efektivnost systému a reálná úspora, která měla seniorům pomoci, se nenaplnila. To ve výsledku představuje nehospodárně vynaloženou 1 mld. .

„Na rizika spojená s nedostatečnou kontrolou kvality realizovaných opatření jsme upozorňovali už při spuštění první fáze Nové zelené úsporám Light. Stát sice správně usnadňuje cestu pro skupiny obyvatel ohrožené energetickou chudobou k dlouhodobějším úsporným opatřením, ale veřejné prostředky se musí využívat hospodárně. Pokud například instaluji solární systém pro ohřev teplé vody, musí být dostatečně výkonný, správně navržený a funkční. A to bez odborné konzultace laik jen těžko ověří. Doufám proto, že více vyškolených poradců v terénu i databáze ověřených poradců, kterou Státní fond životního prostředí zpřístupní, omezí nekalé praktiky některých firem a pomůže žadatelům ke skutečný úsporám,“ říká Michal Čejka, konzultant energetických úspor z Centra pasivního domu.

Do zateplení fasády domu, která přináší majitelům nemovitosti výrazné úspory energie, se zatím v rámci Nové zelené úsporám Light jen 9 % žadatelů. To ale není překvapivé, protože se jedná o finančně náročnější opatření. Vlastníci nemovitostí si mohou na celkové zateplení vyřídit také dotaci z klasického dlouhodobého programu Nová zelená úsporám.

„Není žádným tajemstvím, že lidé, kteří bydlí v nezateplených domech, o poznání více topí. Zateplením můžeme ve výsledku snížit náklady za vytápění až o 60 %, a to už je částka, která je v rodinném rozpočtu znát. Dům získá na hodnotě, zlepší se jeho technický stav a také komfort bydlení,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Návratnost investice do zateplení je navíc kvůli aktuální situaci rekordní. „Zvážíme-li vysoké ceny energií s inflací na jedné straně a trvalé úspory, které zateplení domu podpořené až 50% dotací z programu Nová zelená úsporám přinese na straně druhé, je investice do zateplení domu jednou z nejvýhodnějších forem zhodnocení úspor na trhu. Investice se totiž běžně navrátí do 10 let, často i dříve. To je 5x kratší doba, než je dosahovaná životnost opatření,“ dodává Zemene.

Aktuálně se v Česku opravuje jen kolem 1–1,2 % rodinných domů ročně. Ne vždy ale majitelé dosáhnou na 60–90% úsporu energie, protože dům opraví jen částečně a neefektivně. Centrum pasivního domu společně se Sdružením EPS ČR upozorňují, že majitelé rodinných domů, ale i bytová družstva nebo SVJ, by vždy měla zvážit, jakým způsobem dojít, třeba i postupně, k celkové renovaci domu.

Kvalitně zrenovovaný dům má nadstandardně zateplené stěny i střechu, je osazen okny s trojskly s vnějším stíněním a má vyregulovanou nízkoteplotní otopnou soustavu s efektivním účinným zdrojem. Dům může využít solární kolektory na ohřev teplé vody nebo zapojit menší fotovoltaiku okolo 4 kWp na výrobu elektřiny. Centrum pasivního domu doporučuje i realizaci řízeného větrání s rekuperací tepla, která zajistí stálý přívod čerstvého vzduchu. Výsledný stav budovy pak odpovídá přibližně nízkoenergetickému standardu, tedy mívá měrnou potřebu tepla na vytápění v rozmezí 25 až 50 kWh/m2 za rok.

Budovy21

Budovy21 založil v roce 2021 Petr Holub. V roce 2022 se přidala Jana Odstrčilová, současná ředitelka. Společnost poskytuje poradenství pro nízkouhlíkovou transformaci české ekonomiky, zejména v oblasti energetiky a stavebnictví. Podporuje kvalitní renovace budov a dekarbonizaci teplárenství. Spolupracuje s evropskými i národními partnery.

Více informaci na: na www.budovy21.com

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688