Argentina uvolňuje importy, usnadní i přístup k devizám
Argentina se nadále potýká s nedostatkem deviz, dluh argentinských firem za nesplacené importy podle odhadů dosahuje stěží uvěřitelných 50 mld. USD. Nová administrativa v čele s prezidentem Javierem Mileiem se tak snaží usnadnit přístup k devizám a uvolnit přísná pravidla pro dovoz zboží.
Ilustrační foto Shutterstock
Vláda již stačila zrušit dosavadní systém žádostí o import SIRA a nahradila jej systémem SEDI (Sistema Estadístico de Importaciones). Importy by tak mohly být spláceny ve čtyřech splátkách v období asi 6 měsíců. Nový systém SEDI má za cíl importy uvolnit s následujícími platebními podmínkami: 25 % platby splatných do 30 pracovních dní, dalších 25 % do 60 pracovních dní, dalších 25 % do 90 pracovních dní a posledních 25 % do 120 pracovních dní. Kromě toho byly zrušeny neautomatické licence, tedy po těchto změnách již lze exportovat libovolné zboží, ne pouze základní. Systém funguje teprve od začátku roku 2024, na hodnocení míry zlepšení je tak třeba si počkat. I nadále zůstávají v platnosti mnohá ochranná opatření, jakými jsou cla, antidumpingová opatření či technické požadavky (prověřované převážně institucemi SENASA a ANMAT).
S ohledem na obří dluh vůči zahraničním dodavatelům zavedla nová vláda systém BOPREAL, tedy možnost nakoupit americké dolary prostřednictvím obligací. Pro firmy je však nákup USD prostřednictvím tohoto systému velmi nákladný (1 USD může vyjít firmu aktuálně na 1800 pes, zatímco oficiální hodnota dolaru je 840 argentinských pes), proto je zájem zatím malý.
Nouzové dekrety na pomoc ekonomice
Argentina je předlužená i vůči mezinárodním institucím, proto pro ni splatit veškeré dluhy nebude nikterak snadné. Země získává devizy prostřednictvím exportních cel uvalených na zemědělské produkty. Dalším nebezpečím je utlumení rychlosti provádění razantních změn v Kongresu, kde současná vláda nemá většinu. Prezident tedy prozatím nové zákony vydává prostřednictvím nouzových dekretů. Tento prostředek již však zkoumají příslušné soudy, zda je takový postup legální.
Obchodní úsek Velvyslanectví ČR Buenos Aires nadále zaznamenává řadu případů českých firem, vůči kterým mají argentinští importéři dlouhodobé závazky. Byť mají místní firmy vůli dluh splatit, většinou tak učinit nemohou. Na místě je tedy obezřetnost, trpělivost a víra, že se situace v příštích měsících zlepší.
Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna