Pan velvyslanec otevřel český stánek na veletrhu v Bagdádu
Pan velvyslanec otevřel český stánek na veletrhu v Bagdádu
11.01.2024 / 12:13 | Aktualizováno: 11.01.2024 / 15:17
Pan velvyslanec Petr Štěpánek ve čtvrtek 11. ledna 2024 otevřel společný český stánek financovaný z prostředků programu "Oficiální účasti" Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Veletrhu v Bagdádu se účastní zástupci 10 českých firem a dvou asociací. Účast firem zastřešuje Svaz průmyslu ČR a její Česko-irácká obchodní rada. Realizátorem stánku byla společnost M.I.P. Group, a.s.
Veletrhu se účastní AVDZP – Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnické techniky, ČDT – asociace Česká dobývací technika, Axeron Capital sro, Atega sro, Mechania sro, New Oil Generation, Surteg sro, Linet, Comedeq, TSE Medical, MZ Liberec, Royax Medical Equipment.
Katalog českých firem na veletrhu (PDF, 8 MB) , Pozvánka na slavnostní otevření stánku (JPG, 110 KB) , Pozvánka na slavnostní otevření stánku - arabská (JPG, 90 KB)
Realizátor české účasti na veletrhu (společnost M.I.P. Group, a.s.) připravil katalog českých firem, pozvánky, zajistil propagační předměty a drobné pohoštění. Velvyslanectví pomohlo s medializací.
Jak uvedl pan velvyslanec v rozhovorech pro Iráckou televizi a místní média, ČR má zájem o další rozvoj česko-irácké spolupráce. V únoru 2024 plánujeme uspořádat zasedání česko-iráckého smíšeného výboru pro hospodářskou spolupráci v Praze. Iráckou delegaci povede ministr obchodu a průmyslu Khaled Battal Al-Najm. Na konec ledna 2024 je plánována návštěva místopředsedy vlády a ministra ropy pana Hayana Abdulghaniho Al-Sawada v Praze. ČR usiluje také o návštěvu předsedy vlády Mohammeda Al Sudaniho v dubnu 2024. Všechny tyto návštěvy mají za cíl dále podpořit rozvoj vzájemného obchodu. Na konci roku 2023 jsme jednali s ministrem dopravy o účasti českých firem na národním dopravním projektu "Development Path".
Velvyslanec dává interview pro státní televizi
Naše výměna zboží s Irákem v roce 2022 dosáhla objemu 165 mil. USD a během roku 2023 dále rostla. Potenciál obchodní spolupráce obou zemí je však výrazně vyšší. S ohledem na vysoké příjmy Iráku z prodeje ropy a s ohledem na probíhající obnovu země je v současné době v Iráku řada nových příležitostí pro české firmy. Velkých obchodních příležitostí si všímá také zahraniční konkurence, což bylo patrné na výrazném nárůstu účastníků letošního veletrhu. Patrná byla především velká účast firem z Německa, Japonska, Saudské Arábie, Turecka, Číny. Z evropských zemí se dále účastnily firmy ze Španělska, Itálie a Francie. Organizátoři uvádějí, že se letošního 47. ročníku účastní 850 firem z 22 zemí.
Vlajky účastnických zemí na BIF
Ne všechny věci jsou však pro obchod s Irákem tak ideální. Nesmíme zapomínat, že Irák je v současné době stále hodnocen nejhorším stupněm investičního rizika. Není možné opomenout ani bezpečnostní incidenty, k nimž stále v Iráku dochází. Ani realizace české účasti na 47. ročníku všeobecné mezinárodní výstavy BIF v Iráku nebyla jednoduchá. Irácká strana totiž konání veletrhu v posledním týdnu před plánovaným konáním v listopadu 2023 přeložila na nový termín v lednu 2024, což na straně účastníků vyvolalo nemalé rozpaky a problémy. Např. firma Axeron Capital sro pak účast odřekla. Řada věcí v Iráku bohužel neprobíhá tak, jak jsme odjinud zvyklí.
Všeobecný mezinárodní veletrh BIF (Baghdad International Fair) je příležitostí pro prezentaci jakéhokoli zboží. Mezi průmyslovým zbožím bylo vidět především, potrubí (voda, plyn i ropa), čerpadla, nádrže a boilery, těžkou stavební techniku, stavební materiály a barvy, části pro silnoproudé elektrické vedení, nářadí apod. Mezi zbožím osobní spotřeby - kosmetické čisticí prostředky, potraviny, oříšky, med a sladkosti, oděvy, velké množství osobních automobilů, spotřebičů pro domácnost, šperky a místní developerské projekty. Na veletrhu se viditelně prezentovaly také místní státní instituce: Státní investiční fond, Ministerstvo vod a jeho vodohospodářské agentury, ministerstva průmyslu, obchodu, Federace obchodních komor Iráku a další.
Na 47. ročníku měla Česká republika dlouhý společný stánek. Šlo o 72 m2 plochy, se společným zázemím. Každá z účastnických firem měla vlastní prostor s pultem s jednotným dizajnem, respektive vlastní prostor oddělený prezentačními panely, s firemními logy a velkoplošnou prezentací na stěně za zády. Ministerstvo průmyslu dodatkem ke smlouvě zajistilo českým firmám také Wi-Fi připojení. Vystavovatelům byly k dispozici také kavárny, prodejní automaty a restaurace místních subjektů, které fungovaly na komerční bázi. S rezervací ubytování pomohla firmám Česko-irácká obchodní komora. Bagdádský mezinárodní veletrh je poměrně dlouhý, 47. ročník trval od 10. do 19. ledna 2024. Ne každá společnost si může dovolit vyslat své zástupce na celých 10 dní. Proto se např. firmy sdružené v AVDZP na stánku střídají.
Ekonomický úsek českého velvyslanectví v Bagdádu nabízí českým firmám standardní podporu na Iráckém trhu (tzv. služby jednotné sítě zahraničního zastoupení). Samozřejmě vše v závislosti na aktuálních prioritách a bezpečnostní situaci. Mezi nejoblíbenější patří např. vyhledání potencionálních místních obchodních partnerů na místním trhu. Dotazy týkající se se Iráku mohou firmy zasílat na emailovou adresu baghdad.commerce@mzv.gov.cz.
Připravil: Ing. Roman Plevák, PhD, Velvyslanectví ČR v Bagdádu
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
29.08.2024 Změny v povinném ručení se blíží. Řidiči,…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz