Ranní okénko - Inflace v ČR i USA může mírně stoupnout
Za pár okamžiků zveřejní Český statistický úřad výsledek prosincové inflace. Zásadní roli bude hrát opět srovnávací základna, která podobně jako v říjnu a listopadu byla snížena přijetím úsporného tarifu, pomocí kterého vláda převzala část nákladů domácností na energie. Další podstatnou složkou spotřebitelského koše jsou potraviny, kdy dle naší prognózy jejich růst cen oproti listopadu mírně zrychlil, přestože se obchody předháněly s nejrůznějšími slevovými akcemi. Ty probíhají i nyní v souvislosti se snížením DPH u potravin z 15 % na 12 %, ale je zatím předčasné hodnotit, zda obchodní řetězce opravdu promítly toto snížení do svých ceníků a v celkovému objemu začaly ceny potravin klesat, nebo přinejmenším nerůst takovým tempem jako v předchozím období. V případě cen zboží se zdá, že podobně jako u potravin měli obchodníci v období Vánoc vyšší cenové požadavky, což v kombinaci s velmi perzistentními tlaky v oblasti služeb zapříčiní, že jádrová inflace se bude pohybovat okolo listopadové hodnoty (3,9 %), výraznější pokles nečekáme. Naopak pokračoval trend nižších cen pohonných hmot, ač ne tak výrazný jako v předchozím průběhu roku 2023. Na základě naší prognózy očekáváme mírné zvýšení inflace ze 7,3 % na 7,5 %, zatímco trh je mírně optimističtější a predikuje stagnaci (7,3 %). Průměrná inflace za loňský rok by tak měla dosáhnout výše 10,8 % v souladu s naší prognózou. V roce 2024 se inflace podstatně sníží a dle našeho odhadu bude v průměru činit 3,4 %, ale zcela zásadní roli bude mít lednový výsledek, který je zatížen velikou mírou nejistoty. Nicméně inflačního cíle se nedočkáme ani v letošním roce.
Rovněž ve Spojených státech amerických budou publikována data o vývoji spotřebitelských cen (CPI) za prosinec. Trh predikuje, že se dezinflační proces zastavil a meziroční míra inflace stoupne z listopadových 3,1 % na 3,2 %, jelikož mírně rostly ceny pohonných hmot. Pro Fed je ovšem větším problémem, že jádrová inflace nadále zůstává zvýšená, ač se očekává její mírné snížení z 4,0 % na 3,8 %. Navíc i meziměsíční příspěvky z posledních měsíců naznačují, že by se jádrová inflace měla v průběhu roku 2024 pohybovat na zvýšených úrovních, přestože tempo růstu cen v oblasti bydlení zpomaluje. Ukazuje se, že poslední krok na cestě za dosažením inflačního cíle bývá tím nejtěžším.
Vzhledem k včerejší absenci ekonomických dat akciové trhy zažily spíše poklidnější den. Americký index S&P 500 si připsal necelých 0,6 %, německý DAX zůstal na svém a zisk pražského PX činil 0,2 %. Koruna se přiblížila k úrovni 24,60 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?