Ranní okénko - Data o nezaměstnanosti v ČR i USA
Dnes již za pár okamžiků zveřejní Ministerstvo práce a sociálních věcí červencový podíl nezaměstnaných. Ten se během prvního pololetí letošního roku postupně snížil ze 4 % až na 3,6 %, nicméně v červenci predikujeme podobně jako trh nárůst na 3,8 %. Toto očekávané zvýšení nezaměstnanosti je ovšem dáno zejména sezónními faktory, kdy na pracovní trh přicházejí ve větším množství absolventi škol a rovněž klesá počet pracujících v některých letních sezónních pracích. Nejsou proto na místě obavy z rychle rostoucí nezaměstnanosti v příštích měsících navzdory tomu, že pozorujeme mírné ochlazování trhu práce v důsledku ekonomické stagnace tuzemského hospodářství, která se projevuje v tomto případě se zpožděním. Nadále ale budeme patřit mezi země s nejnižší mírou nezaměstnanosti v rámci Evropské unie.
Z USA dnes odpoledne dorazí další údaje z trhu práce. Právě data z pracovního trhu na konci minulého týdne odstartovala paniku na finančních trzích, že Fed udržoval měnovou politiku nepatřičně dlouho na příliš restriktivní úrovni, což může největší ekonomiku světa uvalit do recese. Tentokrát se sice dozvíme méně podstatné údaje o nově podaných i pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti, které jsou publikovány každý týden. Pokud by ale výsledky byly horší, než které očekávají analytici, finančním trhům by to na klidu nepřidalo. Medián trhu sice očekává v obou případech mírné snížení žádostí, ale ty se aktuálně pohybují na několika-měsíčních maximech.
Včera v ranních hodinách bylo zveřejněno, jak se vyvíjela v červnu průmyslová v ýroba v Německu. Ta meziměsíčně po sezónním očištění vzrostla o 1,4 %, přičemž naše i tržní prognóza očekávala růst o rovné 1 %. Byl ovšem korigován květnový výsledek směrem níže a v meziročním vyjádření (bez kalendářního očištění) byl výkon průmyslu v červnu výrazně nižší než ve stejném měsíci roku 2023, konkrétně o 4,1 %. Německý průmysl v červnu táhla výroba aut a součástek do nich a také výroba počítačů a elektronických zařízení, které naopak v květnu zaznamenaly silný pokles. Nadále je ovšem problémem nízká zahraniční poptávka, což ukazuje i druhý měsíc po sobě silný meziměsíční propad exportu, který po sezónním očištění překonal 3 %. To má negativní dopad i na českou ekonomiku, která je jedním z hlavních subdodavatelů právě německého průmyslu. Jeho lepší kondice a celé německé ekonomiky je jedním ze základních předpokladů oživení tuzemského hospodářství.
Volatilita na akciových trzích v souvislosti s posledními makroekonomickými údaji pokračuje. Navíc hrozba vojenského střetu Íránu s Izraelem neutichá. Investoři tak zůstávají nervózní, což se projevilo opětovným poklesem amerického indexu S&P 500 o 0,8 %. To Evropa si vedla mnohem lépe a odmazala část nabytých ztrát z předchozích dní. Německý DAX si připsal 1,5 % a pražská burza dokonce 1,6 %. Koruna dále mírně posiluje a již se přiblížila hranici 25,25 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.09.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
18.09.2024 Klíčový okamžik pro globální ekonomiku: Sníží…
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři