Velká Británie se po třech letech vrací do vědeckých programů EU
Velká Británie se po třech letech vrací do vědeckých programů EU
Tři roky po brexitu se Velká Británie oficiálně vrátila do největšího světového výzkumného programu Horizon Europe, jehož členem je i Česko. Opět se zapojila také do unijního družicového programu Copernicus. Britská vláda si od opětovného přistoupení k unijním výzkumným a vědeckým programům slibuje vytvoření až 300 tisíc nových pracovních míst.
Ilustrační foto Shutterstock
Horizon Europe je významným poskytovatelem finančních zdrojů pro vědecké výzkumy a inovace v Evropské unii, ale i celosvětově, do konce programovacího období v roce 2027 má k dispozici 95,5 mld. eur. Před brexitem bylo Spojené království jednou z členských zemí, které obdržely největší finanční příspěvky z programu, zároveň bylo jedním z největších přispěvatelů. Vystoupením země z EU byla Británie z programu vyřazena. O členství mohou však žádat i země mimo EU, což přimělo Londýn k úsilí o obnovení svého členství.
Kromě programu Horizon se Británie vrací i do programu Copernicus (program pozorování planety Země), který je s rostoucími klimatickými změnami podstatný pro monitorování klimatu. Copernicus umožňuje přístup k důležitým datům, který Velká Británie poslední tři roky neměla. Británie začne do rozpočtu obou programů přispívat od začátku roku 2024 částkou 2,6 mld. liber ročně. Spojené království se podle vládního prohlášení naopak nevrátí do programu Euratom a zaměří se na svou vlastní jadernou strategii.
Londýn podpoří i žádosti
Britská vláda také ve spolupráci s Britskou akademií a dalšími klíčovými podporovateli zpřístupnila podporu vybraným britským výzkumníkům a startupům, které se ucházejí o účast v Horizon Europe a to, prostřednictvím počátečního financování („pump priming“). Na jednu žádost bude k dispozici až 10 tisíc liber.
V souvislosti s návratem Velké Británie do programů EU vyjádřilo mnoho významných vědeckých a inovačních organizací své nadšení. Mezi ně patří například prestižní Academy of Medical Sciences, The Royal Academy of Engineering a Royal Society. John Harrison, CEO firmy Airbus, zdůraznil význam programu Horizon pro rozvoj leteckého sektoru. Grazia Vittadini, hlavní technologická ředitelka Rolls-Royce, uvedla: „Horizon Europe má významný dopad na letecké technologie a pomáhá firmě Rolls-Royce zůstat na čele technologického pokroku. Velmi vítáme návrat Spojeného království do programu a těšíme se, že využijeme partnerství veřejného a soukromého sektoru, abychom i nadále podporovali přední světové inovace a konkurenceschopnost.” Paul Bate, generální ředitel UK Space Agency, vysvětlil, že program Copernicus pomůže Británii shromáždit satelitní data týkající se změn klimatu.
Nové příležitosti i pro české vědce
Čeští vědci tak budou opět mít možnost podílet se na společných projektech s britskými vědci a institucemi. Vzhledem ke konci programu v roce 2027 je potřeba o případných společných projektech s britskými institucemi začít jednat co nejdříve.
V případě zájmu se neváhejte obrátit na ekonomickou diplomatku Velvyslanectví ČR v Londýně Michaelu Chrtovou, e-mail: michaela.chrtova@mzv.gov.cz
Alena Vařilová, stážistka, Velvyslanectví ČR v Londýně
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Online kalkulačka - řádková, jednoduchá, vědecká
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Třídění hmotného majetku do odpisových skupin, Příl.1 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kdy do důchodu?
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
?