CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  08.01.2024 13:52:41

CRIF: V roce 2023 zbankrotovalo opět o něco méně firem, přibylo ale insolvenčních návrhů

V roce 2023 bylo vyhlášeno 659 bankrotů obchodních společností, tedy o 40 méně než o rok dříve. Zároveň bylo podáno 1 056 návrhů na bankrot obchodních společností, kde je naopak znatelný mírný meziroční růst. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

V prosinci bylo vyhlášeno 41 bankrotů firem, což je nejméně za měsíc z celého loňského roku. Zároveň bylo podáno 96 insolvenčních návrhů, a to je v rámci loňského roku naopak nadprůměrný počet. To může naznačovat mírně vyšší počet bankrotů v prvních měsících letošního roku. „Prosinec je zpravidla měsícem, kdy je vyhlášeno méně bankrotů než v průbehu roku. V prosinci 2023 však bylo vyhlášeno zdaleka nejméně firemních bankrotů za poslední roky. Méně jich bylo vyhlášeno naposled v prosinci 2020, kdy však byla situace ovlivněna pandemií a výraznou státní podporou i těch firem, které by se jinak dostaly do problémů,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF. Například v prosinci roku 2022 bylo firemních bankrotů vyhlášeno 55, tedy o 14 více.

Celkový počet firemních bankrotů klesl v roce 2023 oproti předchozímu roku o 40, tedy 6 %. Průměrně zbankrotovalo pouze 16 z 10 tisíc aktivních obchodních společností. „Je vidět, že z hlediska počtu bankrotů jsou české firmy oproti světu v lepší kondici. V poslední době se počet insolvencí v okolních zemích roste a vzhledem k propojenosti evropských ekonomik je tudíž pravděpodobné, že to bude mít dopad i na české firemní prostředí,“ dodává Věra Kameníčková. „Aktuální hospodářské výkyvy v některých zemích mohou ovlivnit i stabilitu českých firem. Je tak možné předpokládat, že nadcházející období může přinést zvýšení počtu firemních úpadků. V této situaci by bylo vhodné, aby firmy a ekonomické subjekty pečlivě sledovaly vývoj a přizpůsobovaly své strategie podle aktuálních podmínek. Včasné odhalení blížícího se úpadku firmy je klíčové pro znovuzískání finanční stability,“ doporučuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, který se specializuje na insolvenční právo.

Z hlediska tržeb největší společností, která se v roce 2023 dostala do úpadku, je ostravská firma TAMEH Czech, specializující se na výrobu tepla, která v roce 2022 vykázala tržby přes 7 miliard . Další velkou společností, která vykazovala ještě v roce 2022 obrat přes 2 miliardy , je ROSA market, maloobchod s potravinami, jejíž konkurz byl vyhlášen v červnu 2023. Výrazným konkurzem uplynulého roku prošla v dubnu loňského roku také společnost MAMMOTH, která ještě v roce 2022 vykazovala výrazný růst. „Důvod úpadku je pravděpodobně nestandardně nastavený systém obchodu. Podle sdělení uvedeného v insolvenčním návrhu dodavatelsko-odběratelské vztahy přezkoumává policie,“ upřesnil Jan Cikler, vedoucí datového oddělení portálu.

Hůře si vede zejména Moravskoslezský kraj

Nejvíce firemních bankrotů bylo v roce 2023 vyhlášeno v Praze (288), Jihomoravském (82) a Moravskoslezském kraji (74). V Moravskoslezském kraji se zároveň počet firemních bankrotů oproti předchozímu roku poměrně výrazně zvýšil, a to o 37 %. Zároveň zde připadá nejvyšší počet bankrotů na množství aktivních firem, a to 23 bankrotů na 10 tisíc společností. Lépe jsou na tom firmy ve Středočeském kraji, kterých loni zbankrotovalo pouze 9 z 10 tisíc. Dobře si vedly rovněž firmy v Plzeňském kraji, ve kterém na 10 tisíc připadlo necelých 11 bankortů.

Nejčastější jsou bankroty v odvětví dopravy a skladování

V rámci odvětví bylo v uplynulém roce vyhlášeno nejvíce bankrotů v odvětví obchodu (152), ve zpracovatelském průmyslu (108) a ve stavebnictví (68). Nejvíce bankrotů na 10 tisíc subjektů případlo v odvětví dopravy a skladování (26) a zpracovatelském průmyslu (20), naopak nejméně ve vzdělávání, zdravotní a sociální péči (4) a v informačních a komunikačních činnostech (6). I když se počet bankrotů meziročně snížil, neplatí to pro všechna odvětví. Nejrychleji se zvýšil v odvětví doprava a skladování, a to o 20 %, podstatně pomaleji pak vzrostl v odvětví zpracovatelský průmysl (+9 %).

 

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688