V dubnu v Česku zbankrotovalo 53 firem, letos zatím nejméně. Přibývá však insolvenčních návrhů
V dubnu bylo vyhlášeno 53 bankrotů obchodních společností, letos zatím nejméně. Zároveň bylo podáno 98 návrhů na bankrot, nejvíce od loňského června. Za posledních 12 měsíců u nás zbankrotovalo 12 z každých 10 tisíc aktivních firem. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.
„V České republice je míra bankrotů firem dlouhodobě velice nízká, zejména ve srovnání s okolními zeměmi. I přesto, že se v dubnu zvýšil počet návrhů na firemní bankrot, který zpravidla indikuje vyšší počet bankrotů v následujících měsících, rozhodně nejde o nijak alarmující růst,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau a dodává, že kolísání počtu bankrotů v průběhu roku je běžné. Počet bankrotů byl v dubnu o 2 nižší než letošní průměr a počet insolvenčních návrhů naopak o 14 vyšší.
Dle obratu největší společností, u které byl v dubnu vyhlášen bankrot, je WALBO RAILWAY s.r.o. Společnost byla dle posledních zveřejněných výkazů do roku 2021 v zisku, ale měla vysoké zadlužení. Největší společností, která v dubnu podala insolvenční návrh sama na sebe, je BIS Czech s.r.o. s obratem přes 1,5 mld Kč.
Nejčastěji bankrotují firmy v Karlovarském kraji
Nejvíce firemních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno v Praze (25) a v Jihomoravském kraji (5). Naopak žádný bankrot firmy nebyl vyhlášen na Vysočině a v Libereckém a Pardubickém kraji. Největší míru bankrotu za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 21 bankroty na 10 tisíc aktivních firem. Následuje Moravskoslezský kraj s 19 a Praha s 18 bankroty na 10 tisíc subjektů. Nejméně bankrotů na 10 tisíc subjektů bylo v posledních 12 měsících vyhlášeno na Vysočině (8), ve Středočeském (9) a Jihočeském kraji (10).
V rámci odvětví bylo v dubnu nejvíce firemních bankrotů vyhlášeno v obchodu (19), ve zpracovatelském průmyslu (9) a ve stavebnictví (7). Nejčastější byly bankroty v posledních 12 měsících v odvětví dopravy a skladování, a také v odvětví ostatních činností, kde shodně připadlo na 10 tisíc subjektů 20 bankrotů. 19 bankrotů na 10 tisíc firem pak vykázalo odvětví zpracovatelského průmyslu. Nejnižší míru bankrotu mělo vzdělávání, zdravotní a sociální péče se 4 bankroty na 10 tisíc subjektů a informační a komunikační činnosti (6 na 10 tisíc subjektů).
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.
Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.
Více informaci na: www.crif.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Rosenkranc, Ušetřeno.cz
Kdy se vyplatí refinancovat hypotéku: Tipy pro správné rozhodnutí
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Miren Memiševič, Skupina Klik
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů