Město Turnov (turnov.cz)
Z regionů  |  22.12.2023 11:56:00

Kroky k výstavbě I/35, které přinesl rok 2023 - stavba I/35 Turnov – Úlibice

Co přinesl rok 2023 v plánech na výstavbu nové I/35? Proběhlo geodetické měření jednotlivých úseků plánované stavby nebo příprava dokumentace vlivů přivaděče Zelený Háj na životní prostředí (tzv. EIA).

Ředitelství silnic a dálnic ČR (dále ŘSD) v roce 2023 zajistilo geodetické měření pro 4 úseky plánované stavby I/35 TurnovÚlibice, a to v úseku mimoúrovňové křižovatky (dále MÚK) Ohrazenice, MÚK Ohrazenice – MÚK Valdštejnsko, dále v úsecích MÚK Valdštejnsko – MÚK Čimyšl (včetně přivaděče na Zelený Háj) a MÚK Čimyšl – MÚK Úlibice.

ŘSD v tomto toce také zajistilo zpracování projektu podrobného geotechnického průzkumu a následně geotechnického dozoru (samostatně na jednotlivé úseky). Na rok 2024 investor stavby připravuje provedení inženýrsko-geologického průzkumu celé trasy a následně v roce 2025 zadá vypracování projektové dokumentace pro vydání společného územního a stavebního povolení.

Zároveň s geodetikou probíhala příprava dokumentace vlivů záměru přivaděče Zelený Háj (II/238) na životní prostředí (tzv. EIA). Přivaděč a jeho uvedení do (alespoň předběžného) užívání současně s novou I/35 je jednou ze zásadních podmínek EIA vydané pro výstavbu celé I/35 TurnovÚlibice.

Pozn.: Proces EIA - posuzování vlivů záměrů na životní prostředí, je v ČR upraveno zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí. Je založen na systematickém zkoumání a posuzování jejich možného působení na životní prostředí.

Dokumentace vlivů záměru I/35 TurnovÚlibice – přivaděč Zelený Háj (II/283) byla předložena k posouzení Krajskému úřadu Libereckého kraje, v následném připomínkovém řízení své stanovisko vyjádřilo i město Turnov.

Mezi stanoviska města k přivaděči Zelený Háj patří požadavek na to, aby jeho výstavba byla uvedena jako prioritní na začátku výstavby I/35. Prioritou je odvedení těžké dopravy a s ní spojených negativních vlivů ze stávajících komunikací i sídel, které by jinak dopravou stavebního materiálu byly nadměrně zatíženy.

Dále město Turnov požaduje již při přípravě projektu zahrnout doplňkovou infrastrukturu – odpočívadla a vážící místa pro kamiony. Vzhledem k dopravnímu zatížení a možným důsledkům pro obyvatele město rovněž požaduje, aby mimoúrovňová křižovatka Ohrazenice a obchvat Turnova byly řešeny v rámci stavby celé silnice I/35 v jejím počátku.

Starosta Tomáš Hocke připomínkování dokumentace městem komentuje: „Přivaděč Zelený Háj je zásadní záležitostí, protože je součástí jedné z největších dopravních staveb, které se v našem regionu připravují. Už když byl v roce 2021 Ministerstvem životního prostředí posuzován záměr komunikace I/35, stala se realizace přivaděče jednou z podmínek souhlasného stanoviska. Pro město Turnov je to skutečně zásadní, protože tento přivaděč má z našeho města odvést těžkou tranzitní dopravu směřující do lomu v Košťálově nebo na Jilemnicko. Pro naše město je to velká naděje, aby se mohlo změnit životní prostředí v centru, které je dopravou v současné době silně zatíženo. Město Turnov tedy plánovanou stavební akci vítá. Ve stanovisku, které jsme nyní poskytli k záměru, dáváme najevo, že chceme, aby byl přivaděč vystavěn jako první etapa a to nejen z hlediska odvedení tranzitní, ale také staveništní dopravy. Jde nám o to, aby stavba ještě neprohloubila zatížení stávajících komunikací a obcí. Dále je pro nás důležité, aby na první etapu navazovala výstavba mimoúrovňové křižovatky v Ohrazenicích. Kdyby totiž nová komunikace I/35 byla dokončena z druhé strany od Jičína, veškerá doprava by ústila do současného průtahu městem a tomu chceme předejít.“

O dalším vývoji přípravných prací stavby nové silnice I/35 vás budeme opět informovat.


Marcela Jandová,

tisková mluvčíK článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688