Otrokovice (otrokovice.cz)
Z regionů  |  20.12.2023 09:40:00

Schválený rozpočet Otrokovic na rok 2024 cílí především na investice

Otrokovický rozpočet cílí na investice. Položka kapitálových výdajů na rok 2024 je ve výši 245,76 mil. korun, což činí 42 % všech výdajů. Jedná se o jednu z nejvyšších částek na investice v historii města. Otrokovičtí zastupitelé našli shodu a rozpočet města schválili na letošním posledním zasedání, po několika letech se tak Otrokovice nebudou v počátku roku řídit pravidly rozpočtového provizoria.
 

 
 

Rozpočet počítá s příjmy ve výši 579 580 370 korun a výdaji 729 764 580 korun. Rozdíl ve výši 150 184 210 korun, město pokryje z investičního úvěrového rámce. „Při sestavování rozpočtu na rok 2024 jsme se snažili pokrýt běžný chod města v parametrech rozpočtů předchozích let. Museli jsme ale přihlédnout k aktuálním změnám, jako je například vládní konsolidační balíček k ozdravení veřejných financí, kdy nás nejvíce zasáhnou změny v rozpočtovém určení daní. Na příjmové straně rozpočtu jsme na tyto skutečnosti reagovali a snížili daňové příjmy dle predikce ministerstva financí i odborných společností. Běžné výdaje se nám daří držet na úrovni předchozích let. Oblast, kde došlo k razantnímu navýšení finančních prostředků, jsou investice. Ty by měly být ve výši téměř 250 milionů korun, což je ve srovnání s předchozím rokem o 157 milionů více. K financování tohoto rozdílu bude použit úvěrový rámec ve výši 200 mil. korun, dotace a úvěr se zvýhodněným úrokem, na který má město v současné době příslib od Státního fondu podpory investic. Nejvýznamnějšími akcemi v návrhu rozpočtu na rok 2024 a další roky jsou investice do nájemního bydlení. Počítáme s výstavbou nového bytového domu na ulici Hložkova, Novými Hurdiskami, zasíťováním pozemků v lokalitě Laziště i revitalizací sídliště Trávníky. Úvěrový rámec je sjednán také proto, abychom těmito velkými projekty nezastavili další dění ve městě. V návrhu rozpočtu na rok 2024 najdeme na straně kapitálových výdajů více jak 77 položek,“ popsala starostka města Otrokovice Hana Večerková.

Příjmy ve výši 579 580 370 korun jsou tvořeny především výnosy z daní, nedaňovými příjmy, kapitálovými příjmy a dotacemi od různých poskytovatelů. Nejvyšší je částka daňových příjmů a činí 437,26 mil. korun. Nedaňové příjmy jsou například příjmy z nájmů (i bytů), různých služeb, odvody od příspěvkových organizací, obchodních společností, sankční platby a podobně. Tyto příjmy jsou ve výši 50,64 mil. korun. Kapitálové příjmy jsou tvořeny příjmy za prodeje majetku a činí 44,25 mil. korun. Dotace jsou v celkové výši 46,97 mil. korun. Řadíme sem např. dotaci na výkon přenesené působnosti státu od MFČR (30,92 mil. korun), dotaci na výkon SPOD (5,2 mil. ), dotaci na výkon sociální práce (1 mil. ) a jiné. Pokud budou během roku vypsány dotační výzvy na akce vhodné pro město Otrokovice nebo jeho organizace, budou tyto akce rozpočtovými změnami zahrnuty do rozpočtu města.

Běžné výdaje jsou ve výši 484 mil. korun. Tyto výdaje slouží k zajištění chodu města, jeho příspěvkových organizací a také pro podporu sdružení a spolků zajišťujících ve městě činnosti v sociální oblasti, oblasti zdravotnictví, školství, sportu, kultuře a zájmové činnosti. Významná část běžných výdajů je určena pro sociální oblast – celkem 44,3 mil. korun, v této částce je zahrnut i příspěvek zřizovatele pro SENIOR Otrokovice v celkové výši 16,74 mil. korun. Další důležitou oblastí rozpočtu města je oblast vzdělávání. Z těchto prostředků jsou hrazeny náklady na vzdělávání (ZŠ a MŠO) - celkem 54,2 mil. korun. Neméně významnou položkou rozpočtu města je oblast veřejné dopravy ve městě a její návaznost na příměstskou dopravu. Ta činí 63,2 mil. korun.

Další částí výdajů rozpočtu města jsou kapitálové výdaje, které se vžily spíše pod pojem investice. V návrhu rozpočtu na rok 2024 jsou ve výši 245,76 mil. korun, což je pro Otrokovice rekordní číslo. Největší objem financí je určený pro výše uvedenou oblast bydlení. Samotné Nové Hurdisky si jen v roce 2024 vyžádají 50 mil. korun z celkových nákladů projektu 188 mil. korun, které budou dále rozloženy v letech. Významná část výdajů přijde na modernizaci základních škol. Počítá se také s rekonstrukcí městské knihovny na Baťově, s pokračováním revitalizace Rekreačního areálu Štěrkoviště, s projekty POHNI městem, opravami komunikací i modernizací elektronické požární signalizace na SENIORu, kde se bude také projektovat přístavba budovy.

 
Zveřejnil: Mgr. Lenka Vaculová
Vytvořeno / změněno: 20.12.2023 / 20.12.2023
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688