Trh práce je mimořádně monetárně odolný, finanční podmínky po krátkém utažení opět uvolňují
Akcie mají historicky různé reakce na vývoj na trhu práce. Může to být tím, že někdy investoři a spekulanti kladou větší důraz na další vývoj sazeb, někdy je sazby tolik nezajímají a pozornost směřuje hlavně k růstu. A záleží pak na tom, co trh práce zrovna říká o té, či oné proměnné. Dnes pohled právě na něj, spolu s finančními podmínkami.
1 . Sestup z utaženého vrcholu: Z následujícího obrázku vidíme, jak se v první polovině roku 2020 prudce utáhly finanční podmínky, pak nastoupil Fed a další centrální banky s mohutným monetárním uvolněním, které se projevilo obdobným způsobem i na finančních podmínkách. Obrat směrem nahoru k utahování podmínek přinesl v podstatě až posun v názoru na míru přechodnosti vysoké inflace. A tudíž i posun v monetární politice v roce 2022. V roce letošním podmínky z počáteční utaženosti trendově uvolňovaly, v posledních měsících je výrazně ovlivnila horská dráha na nominálních a reálných výnosech vládních dluhopisů. Z lokálního vrcholu tak opět uvolňují:
Zdroj: X
Celkově tedy nyní žádný extrém a s ohledem na vývoj inflace zřejmě ani žádný výrazný impuls pro monetární posun tím, či oním směrem. Pokud by tedy znatelně nepokračovalo současné uvolňování – pak by klesala motivace k poklesu sazeb (tj., nebylo by jej tolik třeba). Je přitom zajímavé, že trhy si udělaly téměř modlu ze sazeb, ale o finančních podmínkách se zdaleka tolik nehovoří. Přestože mohou ekonomiku reálně ovlivňovat mnohem více, než sazby Fedu.
2 . Trh práce monetárně odolný, inflace i přesto klesá: Americká centrální banka má dvojí mandát, necílí jen inflaci ale (i když bez formálního cíle) i trh práce. Z obrázku je zřejmé, že na rozdíl od inflace v druhém případě k žádné nepříjemné situaci nedošlo a nedochází. A i když bychom místo predikcí Fedu brali za bernou minci predikce Deutsche Bank, či medián z predikcí na Bloombergu, očekávaný růst nezaměstnanosti lze jen těžko považovat za nějaký šok na trhu práce:
Zdroj: X
Během monetárního utahování se docela často hovořilo o tom, jak moc bude muset nezaměstnanost vzrůst na to, aby se inflace přesvědčivě vydala k 2 %. Dovolím si tvrdit, že vývoj hodně překvapil – inflace výrazně klesá bez toho, aby trh práce výrazněji ochladl. Je tedy zatím monetárně odolný a ony predikce ukazují, že ani zpožděný efekt utahování se na něm neměl nijak šokově projevit. Souběžný pokles inflace pak pravděpodobně naznačuje, že ve hře jsou do nemalé míry ony mnohokrát skloňované nabídkové faktory, ale tentokrát je jejich efekt opačný (tj., inflaci snižují).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?