ERÚ (Energetický regulační úřad)
Investice  |  13.12.2023 13:00:00

Návrh cenového rozhodnutí, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 2/2023 ze dne 27. září 2023, kterým se stanovují cena za činnost povinně vykupujícího a ceny spojené se zárukami původu

ERÚ zahajuje v souladu s energetickým zákonem (§ 17e) veřejný konzultační proces k návrhu cenového rozhodnutí ERÚ, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 2/2023 ze dne 27. září 2023, kterým se stanovují cena za činnost povinně vykupujícího a ceny spojené se zárukami původu (dále také „návrh CR PV ZP 2024“) .

Návrh cenového rozhodnutí, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 2/2023, je překládán z důvodu bezprecedentní míry přechodu výrobců elektřiny z formy podpory zeleným bonusem pro rok 2023 na formu výkupních cen pro rok 2024, ke kterému došlo k termínu 30. listopadu 2023. Tento přechod má zásadní dopad do struktury a výše nákladů povinně vykupujících obchodníků a tím i do ceny za činnost povinně vykupujícího.

Pravidla konzultačního procesu
 1. Jediný možný prostředek pro podání připomínek k návrhu CR PV ZP 2024 je prostřednictvím e-mailové adresy elektro@eru.cz . Jiné formy podání připomínek nejsou přípustné. K podání připomínky musí být v předmětu zprávy uvedeno „VKP – CR PV ZP 2024“.
 2. Připomínky může uplatnit každý, jehož oprávněné zájmy mohou být návrhem přímo dotčeny. Připomínkami, které uplatní osoba, jejíž oprávněné zájmy nemohou být návrhem přímo dotčeny, se ERÚ není povinen zabývat.
 3. Připomínky musí být zaslány v českém nebo slovenském jazyce. Připomínky vznesené v jiném než českém, resp. slovenském jazyce, budou akceptovány pouze v tom případě, že bude v termínu pro podání připomínek doručen také překlad do českého jazyka.
 4. Jakoukoliv připomínku ke zveřejněnému návrhu CR PV ZP 2024 je nutno uplatnit tak, aby bylo možné jednoznačně identifikovat text, jehož se připomínka týká, a byl zároveň uveden text rozporované části připomínkovaného dokumentu.
 5. Připomínky musí být zaslány v členění:
 • připomínka,
 • odůvodnění připomínky,
 • návrh promítnutí připomínky.
 1. Lhůta pro podání připomínek je do 20.12.2023.
 2. Veškeré doručené připomínky a podněty bude ERÚ považovat za veřejné i přes případné označení „nezveřejňovat“ nebo „neveřejné“ apod.
 3. Veškeré připomínky včetně jejich vypořádání budou po ukončení a vyhodnocení veřejného konzultačního procesu uveřejněny na webových stránkách ERÚ.
 4. ERÚ obdržené připomínky vyhodnotí a relevantní připomínky zohlední v dalším postupu.
 5. K připomínkám a podnětům podaným po termínu nebo k připomínkám nesplňujícím formu podání podle pravidel VKP nemusí ERÚ přihlížet.


NÁVRH 

Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. X/2023 ze dne XX. prosince 2023, kterým se mění cenové rozhodnutí  Energetického regulačního úřadu č. 2/2023 ze dne 27. září 2023, kterým se stanovují cena za činnost povinně vykupujícího a ceny spojené se zárukami původu 

Energetický regulační úřad podle § 2c zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů, § 17 odst. 6 písm. d) zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a § 45a odst. 9 zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o podporovaných  

zdrojích energie“), vydává cenové rozhodnutí, kterým se mění cenové rozhodnutí Energetického  regulačního úřadu č. 2/2023 ze dne 27. září 2023, kterým se stanovují cena za činnost povinně  vykupujícího a ceny spojené se zárukami původu. 

Čl. I 

Cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 2/2023 ze dne 27. září 2023, kterým se stanovují  cena za činnost povinně vykupujícího a ceny spojené se zárukami původu, se mění takto: 

1. V části druhé bod (2) zní: 

„(2) Cena za činnost povinně vykupujícího je 

Povinně vykupující [/MWh]
ČEZ Prodej, a.s. 559,96 
E.ON Energie, a.s. 536,87 
Pražská energetika, a.s. 624,96 


Tuto cenu účtuje povinně vykupující operátorovi trhu za každou vykoupenou MWh elektřiny v režimu výkupních cen vyrobenou z obnovitelných zdrojů podle zákona o podporovaných zdrojích energie.“. 

2. V části třetí se na konci bodu (3.9) doplňuje věta „Hodnota záruky původu pokročilého biometanu  obsažená v této ceně je 970 /MWh.“. 

Čl. II 

Cenové rozhodnutí nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2024

Předseda Rady Energetického regulačního úřadu: 

Ing. Stanislav Trávníček, Ph.D., v. r.

1/1 


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688