Ranní okénko - Včera inflace v ČR, dnes v USA
Dnes dopoledne bude zveřejněn výsledek prosincového průzkumu instituce ZEW týkající se hodnocení aktuální ekonomické situace včetně budoucích očekávání finančními analytiky. I nadále je aktuální ekonomická situace hodnocena velmi negativně, ale pohled se upírá již do dalšího roku a v tomto případě převládá pozitivní nálada. Již v listopadu bylo očekávání ohledně budoucnosti až překvapivě optimistické a v prosinci by dle analytiků měl tento trend pokračovat především v souvislosti s dále klesající inflací, očekávaným uvolněním měnové politiky a také s oživením ekonomické aktivity v Evropě.
V odpoledních hodinách dorazí ze Spojených států amerických údaj o listopadové inflaci. V meziměsíčním srovnání trh očekává stagnaci, což by v meziročním vyjádření znamenalo pokles z 3,2 % na 3,1 %. Jádrová inflace by měla setrvat na 4 %. Jak v případě celkové, tak jádrové inflace jsou to hodnoty, které jsou pro Fed nepřijatelné. Zároveň centrální bankéři vyjádřili obavy, aby se inflace na těchto úrovních nezakotvila. I přesto trh prorokuje první cuty již v březnu příštího roku a razantní tempo snižování sazeb do konce roku (125bb). Naše prognóza i nadále počítá s uvolňováním měnové politiky až ve druhém kvartálu příštího roku a sazby do konce roku 2024 by měly poklesnout v rozsahu 75bb.
Pohled zpět:
Nový týden začal pěkně zostra, když Český statistický úřad zveřejnil výsledek listopadové inflace. Ta poklesla z říjnových 8,5 % na 7,3 %, což bylo v souladu s naší i tržní prognózou. Podobně jako v říjnu by inflace byla nižší nebýt úsporného tarifu platného v posledním kvartále loňského roku, čímž byla uměle snížená srovnávací základna. Pomineme-li tento statistický efekt, tak by inflace činila 4,7 % (v říjnu 5,8 %). Z toho je patrné, že takovýto státní zásah je jen odložení inflace v čase, které je zároveň často velmi zatěžující pro veřejné rozpočty. Co se týká zasedání ČNB v příštím týdnu, tak ani výsledek inflace nám nenapověděl, jak by bankovní rada mohla rozhodnout. Varianta stability i cutu v rozsahu 25bb se jeví stejně pravděpodobné a lze předpokládat, že podobně situaci vnímají i členové bankovní rady (tak jako již na listopadovém zasedání). Průměrnou inflaci za letošní rok očekáváme ve výši 10,8 %.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4907
Nový týden začaly akciové trhy mírnými zisky, když americký index S&P 500 si připsal 0,4 %, německý DAX 0,2 % a pražský PX kladnou nulu. Koruna se aktuálně obchoduje okolo 24,40 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?