Inflace klesla k 7 % y/y, nebýt statistické základny, byla by již pod 5 % (Analýza makroindikátorů)
Česká inflace v listopadu klesla na 7,3 % y/y po říjnových 8,5 %. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem a tržním konsensem (oboje 7,2 %). ČNB očekávala listopadové číslo ve výši 7,1 % y/y. Meziroční inflace zůstává na zvýšených úrovních kvůli vlivu nižší srovnávací základny. V posledním loňském čtvrtletí došlo k zavedení úsporného energetického tarifu, který výrazně snížil ceny elektřiny. Nebýt tohoto statistického efektu, tak by listopadová inflace podle ČSÚ činila 4,7 % y/y.
Meziměsíčně spotřebitelské ceny vzrostly v průměru o 0,1 %, a to hlavně kvůli překvapivému zdražení energií. Ceny elektřiny byly vyšší o 1,6 % m/m a ceny plynu o 0,7 %. Důvodem pravděpodobně byly konce dříve uzavřených fixací u části domácností. Oproti září a říjnu, kdy docházelo k významnému poklesu tržních částí cen energií, pro listopad žádný větší dodavatel energií zlevňování neohlásil. K v pořadí třetí vlně snižování tržních cen energií pravděpodobně dojde na začátku příštího roku. Překvapivý meziměsíční nárůst cen energií je hlavním důvodem odchylky naší prognózy od skutečnosti.
Ceny pohonných hmot a potravin meziměsíčně klesly. Pohonné hmoty oproti říjnu zlevnily o 3,4 %, když v tomto směru působily nižší ceny surové ropy na světových trzích a posílení české koruny. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se snížily v průměru o 0,4 % m/m, zatímco ceny alkoholu a tabáku vzrostly o 0,1 %.
Jádrová inflace podle ČNB v listopadu zpomalila na 3,9 % y/y po říjnových 4,2 %. To bylo mírně nad naší prognózou (3,8 %), zatímco centrální banka naopak očekávala o něco více (4,0 %). V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření jádrová inflace podle našeho odhadu zrychlila z 0,12 % na 0,19 %, anualizovaně tedy mírně nad 2 %. Dynamika imputovaného nájemného stagnovala na stále relativně vysokých úrovních, když stejně jako v říjnu dosáhla +0,5 % m/m. V meziročním srovnání se imputované nájemné zvýšilo o 0,5 % po stagnaci měsíc před tím. Naopak meziroční růst skutečně placeného nájemného mírně zpomalil z 7,9 % na 7,4 %, a to při zmírnění meziměsíčního růstu z 0,6 % na 0,2 %.
V letošním roce podle nás inflace dosáhne 10,8 %, zatímco v příštím roce by měla výrazně klesnout k 2-3 %. Původně jsme inflaci pro rok 2024 odhadovali ve výši 1,9 %. Důvodem vyšší inflace v příští roce podle nás bude ohlášený nárůst regulovaných složek energií od ledna, který je výraznější, než s kterým jsme počítali. Nejde přitom pouze o přímý dopad plynoucí z vyšších regulovaných cen energií pro domácnosti, který by měl být z velké části kompenzován poklesem tržních složek cen. Rizikem je zejména výrazné zvýšení regulovaných cen energií pro firmy, což se může promítnout ve vyšší míře lednového přecení zboží a služeb.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?