Inflace v USA lehce zpomalila na 2,9 % y/y (Komentář)
Červencová inflace v USA zásadní překvapení nepřinesla. Spotřebitelské ceny podle očekávání vzrostly meziměsíčně o 0,2 %, stejně jako jejich jádrová složka. V meziročním vyjádření inflace vlivem zaokrouhlení skončila na 2,9 % y/y, což bylo o necelou desetinu pod tržním konsenzem i červnovou hodnotou. Meziroční jádrová inflace pak zcela odpovídala odhadům, když poklesla rovněž o 0,1 pb 3,2 % y/y. V rámci struktury došlo k oživení dynamiky nájemného, která o měsíc dříve překvapivě silně zpomalila. Na oddíl bydlení v červenci připadal téměř veškerý meziměsíční nárůst jádrových cen, zatímco ostatní položky rostly mnohem mírněji. Celkově dnešní údaje z našeho pohledu spolu s ochlazující reálnou ekonomikou umožní Fedu zahájení cyklu snižování úrokových sazeb již na příštím zasedání (18. září). Zda se bude jednat o „cut“ o 25 nebo 50 bb by měla rozhodnout další data. My se momentálně přikláníme stále k mírnějšímu snížení o standardních 25 bb.
Růst HDP eurozóny byl v Q2 24 potvrzen na 0,3 % q/q. Zaměstnanost podle nově zveřejněných údajů vzrostla o 0,2 % q/q, zatímco produktivita práce pouze o 0,1 % q/q. To v kombinaci se svižným růstem mezd potvrzuje zvýšenou dynamiku jednotkových mzdových nákladů, která přiživuje inflační tlaky. Ačkoli struktura HDP eurozóny za Q2 24 bude k dispozici až 6. září, na základě dat z jednotlivých států eurozóny se domníváme, že k růstu výrazně přispěly zásoby a čistý vývoz, zatímco domácí poptávka byla utlumená. Ve druhé polovině roku nadále očekáváme solidní oživení spotřeby domácností podpořené růstem reálných disponibilních příjmů. Výrazné zklamání dnes přinesla průmyslová produkce v eurozóně, která byla v červnu meziročně nižší o 3,9 %, zatímco se čekalo -2,9 % y/y. Nás ovšem tento údaj příliš nepřekvapil, jelikož meziměsíční pokles implikovaly již dříve zveřejněné národní statistiky.
Dolar dnes na devizových trzích slábnul. Proti euru odpoledne ztrácel 0,3 % na 1,10 USD/EUR. Přispět k tomu mohla výše zmíněná nepatrně nižší inflace v USA. Oslabování zelených bankovek naopak vytvořilo příznivé podhoubí pro měny rozvíjejících se trhů. Mírné posílení bylo patrné i v případě české koruny, která se odpoledne obchodovala proti euru silnější o 0,2 % na 25,14 CZK/EUR a proti americkému dolaru dokonce o 0,5 % na 22,80 CZK/USD.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři