Americký spotřebitel utrácí, zato další části ekonomiky koncem roku brzdily
Růst HDP ve Spojených státech za 4Q dosáhl 2,3 procenta (q/q anualizovaně). Jde o zpomalení z předchozích 3,1 pct a také oproti tržním předpokladům (2,6 pct) jde o slabší číslo. Detaily však nevyznívají příliš negativně. Rovněž srovnání s eurozónou, která reportovala stejný údaj dopoledne, je to stále velmi slušné (+0,6 pct q/q proti stagnaci v eurozóně).
Spotřebitelské výdaje hrají nejdůležitější roli a tentokrát to platí o to víc. Soukromá spotřeba zrychlila na 4,2 z 3,7 procenta a překonala očekávání. Spotřebitelé výrazně zvedli své útraty za zboží dlouhodobé spotřeby, zatímco ostatní položky se od předchozího čtvrtletí tolik neodchýlily. Velké vánoční nákupy podpořily příjmy ze silného trhu práce a možná i očekávání, že spotřebnímu zboží hrozí zdražení kvůli clům. Došlo tak na vyprazdňování skladů, které efekt na HDP kompenzovalo a tlačilo ho skoro jeden procentní bod dolů.
Firmy nereagovaly větší produkcí ani dovozy, které ve 4Q po 5 silných čtvrtletích nepatrně klesly. Vývoz byl na tom velmi podobně a zahraniční obchod měl na HDP celkově neutrální vliv. Ani investice neudržely dřívější růst a mírně klesly. Ochably výdaje v oblasti IT či dopravního vybavení, naopak dál se utrácelo za software či další produkty duševního vlastnictví. A k růstu se vrátily výdaje za rezidenční nemovitosti. Veřejné výdaje ekonomice pomáhaly vzhůru, ale asi jen poloviční silou než ve 3Q.
Celkově data nejsou špatná. Silný spotřebitel ekonomiku dál drží, zaváhání investic může být přechodné, a především je tu silně negativní efekt zásob, na kterém nelze zakládat žádný trend či pohled do budoucna. Z pohledu měnové politiky hovoří data pro pokračování stabilních sazeb, neboť chuť utrácet spolu se zrychlením jádrového deflátoru naznačuje, že cesta k inflačnímu cíli nebude úplně přímá. Fed ale už naznačil, že chce v přestávce ještě pokračovat tak jako tak a do poloviny roku dostane množství čerstvějších informací. Lehkým nárůstem dluhopisových výnosů po datech by tedy tržní reakce klidně mohla skončit.
Region: US
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání v roce 2020 i za rok 2019. Změny kvůli koronaviru, platby daní 2020, vysvětlení pojmů i povinností, formuláře zdarma.
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za rok 2019 a v roce 2020, změny při podání daňového přiznání za rok 2019 kvůli koronaviru
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Akcie USA - americké akcie
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
Prezentace
17.03.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Tomáš Volf, Citfin
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři