Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  07.12.2023 08:01:46

Průmyslová produkce v říjnu rostla v ČR i Německu (Ranní zpráva z finančního trhu)

Dnešek přinese říjnová data o vývoji průmyslové produkce v ČR a Německu. V obou případech očekáváme meziměsíční nárůst poté, co produkce v Q3 svižně klesala. Konečný odhad HDP za Q3 by měl již pouze potvrdit mezičtvrtletní pokles ekonomiky eurozóny o 0,1 %. Z hlediska struktury za tím podle nás stál záporný příspěvek čistého vývozu a změny stavu zásob – obojí pravděpodobně z části souviselo s již zmíněným slabým výkonem průmyslu. Spotřeba domácností by se svým kladným příspěvkem měla pokles HDP naopak mírnit. V USA budou zveřejněny pravidelné týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Český průmysl podpořila hlavně obnovená výroba aut

Průmyslová produkce v ČR podle našeho odhadu v říjnu výrazně vzrostla po slabém výkonu v Q3, kdy se mezičtvrtletně snížila o 2,1 % a v případě zpracovatelského průmyslu ještě výrazněji o 2,9 %. Slabý výkon ve Q3 šel především na vrub obnovených problémů v dodavatelských řetězcích tuzemských automobilek. Vzniklá omezení výroby však z velké části pravděpodobně odezněla. Obnova výroby aut by tak měla významně přispět k silnému meziměsíčnímu růstu v říjnu. Odhadujeme, že celková průmyslová produkce byla meziměsíčně vyšší o 3,5 % m/m, respektive o 3,2 % ve zpracovatelském odvětví. Podle údajů AutoSAPu výroba aut v říjnu vzrostla o 33 % m/m v sezónně očištěném vyjádření a dosáhla tak druhé nejvyšší úrovně od začátku časové řady v roce 2012. Odeznění problémů v subdodávkách se v říjnu podepsalo i na zlepšení nálady v průmyslu. PMI vzrostl o 0,3 b na 42,0 b, zatímco konjunkturální průzkum ukázal na ještě výraznější zlepšení, když dosáhl nejvyšší úrovně od letošního dubna. Více píšeme v naší publikaci Měsíční předpovědi – prosinec 2023: https://bit.ly/CMF_Dec23_CZ.

V případě německé průmyslové výroby (včetně stavebnictví) očekáváme, že se v říjnu zvýšila o 0,4 % m/m. Zpracovatelský průmysl k dynamice německého HDP přispěl negativně jak ve druhém, tak i ve třetím čtvrtletí letošního roku. Ještě více je pak negativní trend patrný ve vývoji produkce energetického průmyslu, která klesá již od Q2 22 a oproti roku 2021 je nyní nižší o téměř 30 %. Důvodem jsou hlavně úspory vyvolané vysokými cenami energií. V nejbližších měsících v souladu s průzkumy (např. PMI a Ifo) očekáváme určitou stabilizaci průmyslové výroby. Německý průmysl však nadále čelí strukturálním výzvám v souvislosti s vyššími cenami energií, náročnými investicemi do ekologičtějších způsobů výroby, nedostatkem pracovních sil a zvyšující se mezinárodní konkurencí. Pozitivní faktorem v tomto ohledu je, že v letošním roce nedošlo k poklesu firemních investic, a to navzdory přísnějším podmínkám financování.

Tuzemská poptávka zůstává navzdory říjnovému růstu nízká

České maloobchodní tržby bez prodejů aut v říjnu meziměsíčně vzrostly v reálném vyjádření o 0,6 % po zářijovém poklesu o 0,5 %. Meziročně byly tržby stále nižší o 1,4 % (po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní), což byl však oproti tržnímu konsensu (-1,9 % y/y) mírně lepší výsledek. Samotná úroveň tržeb navzdory zmíněnému meziměsíčnímu růstu zůstává velmi nízká. Oproti předpandemickému únoru 2020 byly tržby v maloobchodě nižší o 7,1 %. V nemotoristickém segmentu rostly hlavně tržby za nepotravinářské zboží, které byly meziměsíčně vyšší o 1,6 %. Tržby za prodej potravin meziměsíčně stagnovaly, zatímco prodeje pohonných hmot klesly o 2,1 %. Prodeje aut se zvýšily pouze o 0,3 % m/m po předchozím poklesu o 1,7 %.

Tuzemským službám se v říjnu naopak nedařilo. Tamní tržby byly meziměsíčně nižší o 0,4 % po zářijovém růstu o 0,5 %. K největšímu poklesu došlo v odvětví ubytování, stravování a pohostinství (-2,0 % m/m), dopravy a skladování (-1,5 %) a informačních a komunikačních služeb (-1,1 %). Růst tržeb zaznamenaly pouze profesní, vědecké a technické činnosti (1,7 %) a činnosti v oblasti nemovitostí (1,3 %). Ve srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly celkové tržby za prodej služeb nižší o 1,6 %. Více k včerejším datům o vývoji spotřebitelské poptávky zde: https://bit.ly/3RuPiBB.

Říjnové tovární objednávky v Německu výrazně zklamaly. Meziměsíčně došlo k hlubokému poklesu o 3,7 %, zatímco trh počítal s růstem o 0,2 %. Meziroční pokles se ve výsledku prohloubil ze zářijových -3,8 % na -7,3 %. Jedná se tak o další negativní signál o vývoji německého průmyslu.

Polská centrální banka ponechala úrokové sazby v souladu s očekáváními beze změny. Základní sazba tak zůstává na 5,75 %. Reakce zlotého na výsledek zasedání byla minimální.

Americký dolar včera vůči euru zprvu mírně posiloval, po slabším ADP reportu ale uzavíral evropské obchodování přibližně beze změny. ADP report zklamal, když ukázal na 103 tis. nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru USA oproti očekávaným 130 tis. Jeho vypovídací schopnost před pátečními oficiálními pay-rolls je však poslední dobou výrazně omezená. Kurz české koruny zůstal rovněž zhruba beze změny (mírně nad 24,30 CZK/EUR). Projev guvernéra Michla před rozpočtovým výborem Poslanecké sněmovny nic nového nepřinesl. Guvernér nevyloučil snížení úrokových sazeb do konce roku, zároveň ale řekl, že další kroky centrální banky budou s ohledem na stále vysokou inflaci opatrné.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Ne   9:00  Švédský „socialismus“ Patria (Patria Finance)
So 10:56  Co to vlastně je kapitalismus? Patria (Patria Finance)
Pá 16:44  CAD posiluje po datech z kanadského trhu práce X-Trade Brokers (XTB)
Pá 16:41  Japonský staro-nový normál Patria (Patria Finance)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688