Komise zahajuje činnost společného podniku pro čipy podle evropského aktu o čipech
Komise zahajuje činnost společného podniku pro čipy
Komise dnes oficiálně otevřela společný podnik pro čipy, který posílí evropský ekosystém polovodičů a vedoucí postavení Evropy v oblasti technologií. Překlene mezeru mezi výzkumem, inovacemi a výrobou, a tím usnadní uvádění inovativních nápadů na trh. Společný podnik pro čipy zavede mimo jiné pilotní linky, pro něž dnes Komise oznámila první výzvu s finančními prostředky EU ve výši 1,67 miliardy eur. Očekává se, že tato částka bude doplněna finančními prostředky členských států, které dosáhnou 3,3 miliardy eur, plus dodatečné financování ze soukromých zdrojů.
Kromě toho se dnes konalo první zasedání Evropské rady pro polovodiče. Rada sdružuje členské státy s cílem poskytovat Komisi poradenství ohledně důsledného provádění evropského aktu o čipech a ohledně mezinárodní spolupráce v oblasti polovodičů. Bude klíčovou platformou pro koordinaci mezi Komisí, členskými státy a zúčastněnými stranami při řešení otázek týkajících se odolnosti dodavatelského řetězce a možných reakcí na krize.
Společný podnik pro čipy
Společný podnik pro čipy je hlavním provádějícím subjektem iniciativy Čipy pro Evropu (očekává se celkový rozpočet 15,8 miliardy eur do roku 2030). Cílem společného podniku pro čipy je posílit evropský ekosystém polovodičů a hospodářskou bezpečnost tím, že do roku 2030 bude spravovat očekávaný rozpočet ve výši téměř 11 miliard eur, který poskytne EU a zúčastněné státy.
Společný podnik pro čipy:
- zřídí inovativní pilotní linky v předobchodní fázi, které poskytnou nejmodernější průmyslová zařízení pro testování, experimentování a ověřování polovodičových technologií a koncepcí návrhu systému;
- zavede cloudovou návrhářskou platformu pro návrhářské společnosti v celé EU,
- podpoří rozvoj pokročilých technologických a inženýrských kapacit pro kvantové čipy;
- vytvoří síť středisek kompetencí a podpoří rozvoj dovedností.
Práce společného podniku pro čipy posiluje vedoucí postavení Evropy v oblasti technologií tím, že usnadňuje předávání znalostí mezi laboratořemi a továrnami, překlenuje propast mezi výzkumem, inovacemi a průmyslovými činnostmi a podporuje komercializaci inovativních technologií evropským průmyslem, včetně začínajících podniků a malých a středních podniků.
První výzvy k financování pilotních linek čipů
K zahájení prvních výzev k vytvoření inovativních pilotních linek poskytne společný podnik pro čipy finanční prostředky EU ve výši 1,67 miliardy eur. Výzvy jsou otevřeny organizacím, které chtějí zřídit pilotní linky v členských státech, obvykle výzkumným a technologickým organizacím, které vyzývají k předložení návrhů na:
- FD-SOI směrem k 7 nm: Tato architektura tranzistoru je evropskou inovací a má zvláštní výhody pro vysokorychlostní a energeticky účinné aplikace. Plán na 7 nm poskytne cestu k nové generaci vysoce výkonných polovodičových zařízení s nízkou spotřebou energie.
- Špičková technologie pod 2 nm: Tato pilotní linie se zaměří na vývoj špičkových technologií pro pokročilé polovodiče o velikosti 2 nanometry a méně, které budou hrát zásadní úlohu v různých aplikacích, od výpočetní techniky po komunikační zařízení, dopravní systémy a kritickou infrastrukturu.
- Různorodá integrace a sestava systému: Heterogenní integrace je stále atraktivnější technologií pro inovace a vyšší výkonnost. Týká se používání pokročilých obalových technologií a nových technik pro kombinování polovodičových materiálů, obvodů nebo součástí do jednoho kompaktního systému.
- Širokopásmové polovodiče: Důraz bude kladen na materiály, které umožňují elektronickým zařízením pracovat s mnohem vyšším napětím, frekvencí a teplotou než standardní zařízení na bázi křemíku. Pro vývoj vysoce účinného výkonu, lehčí hmotnosti, nižších nákladů a radiofrekvenční elektroniky jsou nezbytné širokopásmové a ultraširokopásmové polovodiče.
Termín pro výzvy k předkládání návrhů na tyto pilotní linky je začátek března 2024. Více informací o postupu podávání žádostí o tyto výzvy a o pilotních linkách, které mají být zavedeny, naleznete zde.
Souvislosti
Společnou evropskou strategii pro polovodičové odvětví poprvé nastínila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie v roce 2021. V únoru 2022 navrhla Komise evropský akt o čipech. Evropský akt o čipech posléze projednávaly Evropský parlament a členské státy EU. K politické dohodě dospěly v dubnu 2023. Akt o čipech vstoupil v platnost dne 21. září 2023 a s ním nařízení o společném podniku pro čipy a Evropská rada pro polovodiče.
Další informace
Evropský akt o čipech – Otázky a odpovědi
Evropský akt o čipech – Informativní přehled (online)
Evropský akt o čipech – Informativní přehled
Návrh Komise týkající se evropského aktu o čipech
Sdělení k evropskému aktu o čipech
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz