Umělá inteligence spojuje Francii a Česko – ve výzkumu i využití v praxi
Spolupráce ve prospěch rozvoje převratných technologií a inovací je jednou z priorit, které si Česko a Francie vytyčily ve svém víceletém akčním plánu strategického partnerství. Umělá inteligence je jednou z technologií, které zaznamenávají v posledních letech dynamický rozvoj a rozšířené využívání v praxi v celé škále oborů. Tento obor skýtá široký potenciál česko-francouzské spolupráce v oblasti výzkumu, ale také pokud jde o využití a transfer do praxe.
Ilustrační foto: Shutterstock
Velvyslanectví České republiky v Paříži zorganizovalo díky finanční podpoře Úřadu vlády ČR ve spolupráci s ambasádou Francie v Praze a ČVUT v polovině října 2023 misi českých výzkumníků a seniorních představitelů ministerstev zodpovědných za podporu vědy, výzkumu a inovací do Francie.
Česká AI mise do Paříže a širšího pařížského regionu Île-de-France pod vedením náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace Jany Havlíkové a koordinátora české národní strategie pro umělou inteligenci Petra Očka byla zorganizována v rámci aktivit na podporu ekonomické a vědecké diplomacie PROPED. Jejím cílem bylo navázat na výstupy z Česko-francouzského workshopu na téma AI, který se uskutečnil v Černínském paláci v září 2022 a prokázal značný potenciál a zájem obou stran na rozšíření existující spolupráce v prioritních oblastech, jako je například strojové učení a optimalizace, zpracování přirozeného jazyka, počítačové vidění a robotika.
Skupina seniorních zástupců výzkumné sféry předních českých univerzit a ředitele AI Hub agentury CzechInvest absolvovala během dvoudenního programu setkání s nejrelevantnějšími aktéry francouzského ekosystému umělé inteligence a navštívila prominentní výzkumné instituce v Paříži a okolí. Během intenzivního programu měla česká delegace možnost seznámit se obecněji s přístupem Francie k podpoře vědy a inovací, ale také s výsledky práce a výzkumu francouzských kolegů a debatovat o možné spolupráci na konkrétních projektech.
„HIGH-LEVEL“ KULATÝ STŮL
Úvodním bodem programu mise byl „high-level“ kulatý stůl na české ambasádě v Paříži, který umožnil výměnu informací mezi koordinátory české a francouzské národní strategie pro umělou inteligenci Guillaumem Avrinem a Petrem Očkem o prioritách využívání a rozvoje této disruptivní technologie či porovnání systémů podpory vědy a výzkumu mezi představiteli příslušných ministerstev obou zemí. Diskuse se dále dotkla témat jako konkurenceschopnost nebo nutnost regulace a nastavení nových politických rámců pro digitální prostředí.
Neméně důležitou součástí debaty byly diskuse týkající se udržitelnosti, ekologické transformace, etických dopadů, důvěry, hodnotových řetězců a způsobů evaluace nových systémů se zástupci francouzských institutů DATAIA nebo SCAI, které se zaměřují na interdisciplinární výzkum umělé inteligence a její využití pro širokou škálu oborů (matematika, fyzika, medicína, životní prostředí, ochrana klimatu a udržitelnost, ochrana dat, etika a digitální humanitní vědy), či centra Hi!PARIS. Francouzská strana představila projekt ministerstva práce a výzkumného institutu INRIA s názvem LaborIA, který se zaměřuje na studium dopadů rozvoje umělé inteligence a automatizace na práci a zaměstnanost s cílem připravit budoucí politiky a obchodní postupy na tuto hlubokou transformaci trhu práce.
Foto: Velvyslanectví ČR v Paříži
FRANCOUZSKÁ A ČESKÁ LÁKADLA
Hlavní body zasedání byly zaměřeny na několik témat, a sice nutnost podpory vývoje a implementace nové infrastruktury, investice do lidského kapitálu prostřednictvím nových vzdělávacích programů včetně celoživotního vzdělávání a podpora vědců, deep tech firem a startupů pro efektivní využití nových nástrojů. Ve Francii tento třetí bod strategie cílí zejména na práci se superpočítačem Jean Zay, který se nachází v pařížském institutu Saclay a mimo jiné je využíván k tréninku generativní AI.
V rámci českých příspěvků byl dále představen pokrok v oblasti strojového učení, zpracování přirozeného jazyka, počítačové vize, robotiky, kyberbezpečnosti a spolupráce s předními výzkumnými centry pro automobilový či farmaceutický průmysl. Vyzdvižena byla rovněž role nejvýkonnějšího superpočítače v Česku Karolina, který se nachází v národním superpočítačovém centru IT4Innovations při VŠB-Technické univerzitě Ostrava.
SPOLEČNÉ PROJEKTY
Kromě obecných otázek týkajících se podpory vývoje nových technologií měli účastníci mise možnost diskutovat o konkrétních projektech spolupráce českých a francouzských výzkumných pracovišť. Příkladem je spolupráce Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT s francouzským institutem INRIA na programu IMPACT. Dalším významným projektem česko-francouzsko-německé spolupráce v oblasti umělé inteligence a superpočítačů, zaměřeným na výzkum mozku a hledání účinné léčby Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění, je projekt CLARA. Tento projekt koordinovaný brněnským Národním institutem pro výzkum neurodegenerativních poruch (INDRC) propojuje další tři česká výzkumná pracoviště se dvěma prestižními evropskými výzkumnými organizacemi z Francie a Německa: Paris Brain Institute a superpočítačové centrum Leibniz. Během návštěvy Paris Brain Institute měli členové české mise možnost diskutovat o konkrétní spolupráci na 2. fázi tohoto významného mezinárodního projektu, v jehož centru se nachází Česko.
PROPOJENÍ STARTUPOVÝCH EKOSYSTÉMŮ
Kromě rozvoje výzkumné spolupráce bylo dalším cílem mise propojení českých a francouzských startupových ekosystémů a hledání příležitostí pro soukromý sektor. Během návštěvy největšího evropského startupového inkubátoru se sídlem v Paříži – Station F – proběhla diskuse se zástupci Mission French Tech na téma podpory startupů a inovativních firem, které jsou hnacím motorem technologického pokroku. Francie před dvěma lety přijala strategii France 2030, která alokuje 54 miliard eur během následujících 5 let na investice do inovativních technologií, biomedicíny, podpory zelené transformace, dekarbonizace a vzniku nových průmyslových a technologických odvětví.
V rámci návštěvy France Digitale, asociace sdružující francouzské startupy a inovativní firmy zaměřující se na nové technologie, proběhla diskuse se zástupcem agentury CzechInvest o možné spolupráci mezi českými a francouzskými inkubátory. Příležitostmi pro české firmy k navázání dalších kontaktů budou například technologické veletrhy Vivatech ve dnech 22. – 25. května 2024 a nebo Deep Tech Days 18. – 22. března 2024 v Paříži.
Česká mise na téma umělé inteligence do Francie prokázala jednoznačný potenciál další akademické i obchodní spolupráce a velvyslanectví České republiky v Paříži je připraveno českým subjektům při navazování kontaktů v této oblasti i nadále asistovat.
Zuzana Gamrotová, ekonomická diplomatka
Markéta Ovečková, stážistka, Velvyslanectví ČR v Paříži
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koronavirus Francie
- Koronavirus Česko - koronavirus v České republice
- Umělá inteligence spojuje Francii a Česko – ve výzkumu i využití v praxi
- ŠKODA AUTO získala cenu PIONIER-Award za využití umělé inteligence a aplikaci ,Sound Analyser‘
- Informační seminář k sektorovým Testovacím a experimentálním zařízením pro využití umělé inteligence z programu Digitální Evropa
- Možnosti využití umělé inteligence nadchly, Intel zklamal a evropské trhy mírně rostou
- Microsoft usiluje o využití chatbota s umělou inteligencí k prodeji reklamy a navýšení příjmu
- Jordánsko podporuje rozvoj a využití umělé inteligence a nabízí tak řadu příležitostí pro inovativní řešení v ICT oblasti
- Hays: využití generativní umělé inteligence může zvýšit produktivitu
- Webinář na téma etického využití umělé inteligence pro vzdělavatele
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
?