Šanghaj se chce stát asijskou špičkou v syntetické biologii
Ilustrační foto: Shutterstock
Odvětví syntetické biologie je vnímáno jako důležitý motor pro rozvoj špičkové výroby a jedno ze tří hlavních vedoucích odvětví města. Šanghaj mu proto přikládá patřičnou váhu. To dokládá i nedávno zveřejněný Shanghai Action Plan to Accelerate Synthetic Biology Innovation and Create a High-end Biomanufacturing Industry Cluster (2023-2025). Plán zmiňuje mimo jiné i zřízení Šanghajského strategického expertního výboru pro syntetickou biologii (Shanghai Synthetic Biology Strategic Expert Committee) a Šanghajské asociace průmyslu syntetické biologie (Shanghai Synthetic Biology Industry Association, dále Asociace). Ani ne měsíc od zveřejnění plánu bylo iniciováno založení výše zmíněné asociace osmi partnery, včetně například Shanghai Bao Pharmaceuticals a Cathay Biotech. Přípravný tým asociace následně během 2dvou týdnu obdržel celkem 90 žádostí o zakládající členství od subjektů pokrývajících biomedicínu, pokročilé materiály, potravinářství, kosmetiku, energetiku, životní prostředí a další obory.
Po založení Asociace se její aktivity zaměří především na to, co nejdříve zavést do podniků tříletý akční plán Shanghai Synthetic Biology. Asociace chce shromažďovat a reflektovat požadavky podniků, posílit komunikaci a spolupráci s vládou, usilovat o provádění národního a šanghajského vědeckého výzkum a dosahování průmyslových cílů související se syntetickou biologií a maximálně plnit roli think-tanku.
Lákání firem i vědců
Vláda města Šanghaj současně v souladu s tříletým akčním plánem pro syntetickou biologii do roku 2025 v této oblasti plánuje:
- přilákat více než 5 špičkových vědců a týmů s mezinárodním vlivem;
- sestavit více než 5 regionálních nebo R&D center podniků
- přidat 3 až 5 nových společností v oblasti syntetické biologie, které budou uvedeny na burzu;
- vybudovat jeden až dva podniky s ročním obratem přesahujícím 1 miliardu jüanů (140 mil. USD);
- vybudovat tři přední domácí průmyslové základny.
V oblasti syntetické biologie v Šanghaji se tak nabízí příležitosti i pro české subjekty. Do roku 2030 chce Šanghaj vybudovat špičkový klastr biozpracovatelského průmyslu s globálním vlivem. Případné obchodní aktivity či investice českých firem v tomto odvětí tak mohou získat značnou podporu z čínské strany.
Zaměřeno na biofarmaceutika
Jedním z hlavních center pro výrobu by se měl stát distrikt Baoshan, kde se nachází klíčová zařízení jako například Baoshan Pharmaceutical Valley a Nanda Synthetic Biology Industrial Park, jediný industriální park ve městě se zaměřením na syntetickou biologii. Vláda distriktu Baoshan zároveň chce do tří let dosáhnout roční hodnoty produkce v biofarmaceutickém průmyslu přesahující 20 miliard jüanů (2,8 mld. USD). České firmy aktivní v tomto oboru mohou tedy pro své aktivity v Číně kromě podpory ze strany města Šanghaj usilovat také o podporu ze strany místní vlády na úrovni distriktu. Město Šanghaj má také značný zájem o spolupráci v oblasti vědy a vývoje a o zapojení zahraničních vědců či vědeckých týmů.
Lukáš Svatek, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Šanghaji
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas