Peněžní nabídka pod trendem, finanční podmínky prudce uvolňují
V ekonomice mohou fungovat některé mechanismy, které cyklus posilují. A pak takové, které jej tlumí – můžeme je také považovat za určitou samoregulační funkci ekonomiky. Dnes se na jeden takový podíváme, funguje v podstatě v přímém přenosu. A k tomu agregát M2, který se po mohutném výskoku dostal pod trend.
1. Finanční podmínky opět v oblasti uvolněnosti, nemusí ale jít proti Fedu: Docela často tu hovořím o vývoji na dluhopisových trzích, zejména ve vztahu k akciím. Výnosy dlouhodobějších obligací a asi zejména těch desetiletých jsou ale možná nejdůležitější cenou na globálních kapitálových trzích, ovlivňují řadu dalších aktiv a kurzů a v neposlední řadě plní onu samoregulační funkci. Jak?
Modelově můžeme hovořit o tom, že pokud se zlepšuje ekonomický výhled, atraktivita dluhopisů klesá, jejich ceny klesají a výnosy tudíž rostou. Pokud se naopak výhled horší, investoři vnímají dluhopisy jako atraktivnější, jejich ceny jdou nahoru a výnosy dolů. Tím ale tento příběh nekončí, protože výnosy mají zase dopad na samotnou ekonomickou aktivitu.
Když ještě nedávno výnosy mířily nahoru, dotýkaly se 5 % a nemalou měrou tak přispívaly k utahování finančních podmínek v americké ekonomice. Hodně se hovořilo o tom, proč k prudkému růstu výnosů docházelo a za pravděpodobné se dá považovat, že jedním z hlavních důvodů byl lepší ekonomický výhled (klesající pravděpodobnost recese). V tomto ohledu tak ekonomika brzdila sama sebe.
V době utahování podmínek se tak hovořilo o tom, že trhy dělají práci za Fed. Nyní by to ale neznamenalo, že jí dělají „proti Fedu“. Tedy že jej motivují k dalšímu zvedání sazeb. Možná spíše jejich vývoj nenutí centrální banku k tak rychlému obratu. Jak jsem ale uvedl, dost záleží na interpretaci toho, proč výnosy dluhopisů míří nyní dolů (a proč předtím dosáhly takové výše).
2. M2 pod trendem: Finanční podmínky mohou být možná tím nejlepším celkovým indikátorem nastavení monetární politiky v širším slova smyslu. Občas tu ale poukazuji i na vývoj peněžního agregátu M2. Ten je podle některých pohledů ne moc relevantní, podle jiných svou relevanci má. A v této souvislosti pak bylo poukazováno na mimořádnou kontrakci M2. Šlo tedy mimo jiné o argument proti dalšímu zvedání sazeb. Já jsme tu ale poukazoval, že stejně jako řada jiných proměnných sice M2 klesá, ale z hodně vysokých hodnot. A stejně jako u likvidity obecně tak je důležité, zda rozhoduje její zásoba, či aktuální tok. Tak, či onak, jak ukazuje následující graf, M2 už se dostal pod dlouhodobý trend:
Zdroj: X
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?