EU a Kanada uzavírají Zelenou alianci za účelem prohloubení spolupráce v oblasti vnitrostátních a mezinárodních politik
EU a Kanada uzavírají Zelenou alianci
EU a Kanada dnes na dvoustranném summitu ve městě St. John's v Newfoundlandu uzavřely Zelenou alianci. Aliance posílí politickou, technickou, hospodářskou a vědeckou spolupráci mezi těmito dvěma podobně smýšlejícími partnery. Zahrnuje opatření v oblasti klimatu, ochrany životního prostředí a oceánů, přechodu na čistou energii, ekologické průmyslové transformace, výzkumu a inovací a financování klimatických opatření a opatření na podporu biologické rozmanitosti.
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová k tomu dnes řekla: „Kanada je důvěryhodným partnerem Evropy při řešení trojí krize, které naše planeta čelí: změna klimatu, úbytek biologické rozmanitosti a znečištění. Jsem velmi ráda, že jsme dnes s premiérem Trudeauem zahájili Zelenou alianci. Tato aliance pozdvihne naši spolupráci na novou úroveň a prohloubí a rozšíří rozsah činností, které společně vykonáváme. Od čisté energie po ekologické technologie: tyto oblasti nám pomohou dosáhnout našeho cíle čistých nulových emisí.“
EU i Kanada mají společný cíl: dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Proto hodlají v tomto kritickém desetiletí do roku 2030 zintenzivnit opatření v oblasti klimatu. Budou úzce spolupracovat na zajištění úspěšného plnění cílů Pařížské dohody, aby se podařilo udržet nárůst průměrné globální teploty pod 1,5 °C ve srovnání s úrovní před průmyslovou revolucí. Oba partneři budou společně prosazovat ambiciózní opatření v oblasti klimatu na celosvětové úrovni a společně podporovat rozvojové země a rozvíjející se ekonomiky při provádění jejich vlastních politik v oblasti klimatu a životního prostředí.
EU a Kanada zintenzivní úsilí o drastické snížení emisí skleníkových plynů v odvětvích, které těchto emisí produkují nejvíce. Budou usilovat o urychlení postupného vyřazování fosilních paliv bez omezování emisí v celosvětovém měřítku a o ukončení výstavby nových uhelných elektráren. Mají rovněž v úmyslu spojit síly při plnění celosvětových cílů v oblasti energetické účinnosti a energie z obnovitelných zdrojů a pokročit v práci na snižování emisí metanu. Zaměří se na dekarbonizaci dopravy ve všech jejích druzích, především na silniční, leteckou a lodní dopravu, a na snižování emisí z provozu budov. EU se dnes stává partnerem Celosvětové výzvy v oblasti cen uhlíku (GCPC), kterou vyhlásil kanadský premiér Trudeau. Cílem výzvy je zvýšit explicitní pokrytí globálním systémem stanovení ceny uhlíkuna 60 % do roku 2030 a vytvořit fórum pro dialog, koordinaci a budování kapacit v oblasti obchodování s emisemi.
EU a Kanada budou společně usilovat o zvýšení odolnosti společnosti vůči změně klimatu prostřednictvím spolupráce v oblasti přizpůsobení se změně klimatu, odolnosti vůči změně klimatu a zmírňování a snižování rizika katastrof. Za tímto účelem budou rovněž pokračovat v mobilizaci a navyšování finančních prostředků na klimatická opatření na mezinárodní úrovni.
EU a Kanada rovněž spolupracují v otázkách životního prostředí, včetně provádění cílů celosvětového rámce pro biologickou rozmanitost z Kchun-mingu a Montrealu. Prohloubí spolupráci především v oblasti zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti, znehodnocování lesů a odlesňování, podpory oběhového hospodářství a řešení celého životního cyklu plastů. Společně se zaměří na udržitelnou správu moří a oceánů a rychlou ratifikaci a účinné provádění Smlouvy o biologické rozmanitost v oblastech nacházejících se mimo jurisdikci jednotlivých států a budou podporovat dialog o spolupráci v záležitostech týkajících se Arktidy. Budou rovněž spolupracovat na udržitelných zemědělských postupech a na přírodě blízkých řešeních s cílem odstranit CO2 z atmosféry a zachytit jej v půdě, lesích, mokřadech a dalších ekosystémech. Budou usilovat o mobilizaci a navýšení finančních prostředků a investic v oblasti biologické rozmanitosti.
EU a Kanada také rozšíří spolupráci v oblasti regulace a podnikání. Budou podporovat průmyslovou transformaci a rozvoj a zavádění inovativních uhlíkově neutrálních technologií a pokračovat ve spolupráci v oblasti surovin a integrace hodnotových řetězců surovin. Prohloubí spolupráci ve výzkumu a inovacích v oborech, jako jsou změna klimatu, energetika, zhoršování životního prostředí a ztráta biologické rozmanitosti, odolnost zemědělství a potravinového zabezpečení, udržitelnost moří a oceánů a čisté letectví, jakož i zelená a inteligentní města.
Souvislosti
Zelená aliance je nejkomplexnější formou dvoustranné spolupráce, která byla zavedena v rámci Zelené dohody pro Evropu. Obě strany se v rámci aliance zavazují ke klimatické neutralitě a ke sladění svých vnitrostátních a mezinárodních politik v oblasti klimatu, aby tohoto cíle dosáhly. Zelená aliance mezi EU a Kanadou je pouze třetí dohodou svého druhu a navazuje na Zelenou alianci mezi EU a Norskem podepsanou v dubnu 2023 a Zelenou alianci mezi EU a Japonskem podepsanou v květnu 2021.
Další informace
Zelená aliance mezi EU a Kanadou – celé znění k dispozici níže
Summit Kanady a Evropské unie 2023 – společné prohlášení
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mezinárodní dny 2020
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- EU a Kanada uzavírají Zelenou alianci za účelem prohloubení spolupráce v oblasti vnitrostátních a mezinárodních politik
- MF: Sekundární předpisy EU pro mezinárodní spolupráci v oblasti daní - Právo EU
- EU zahajuje nové programy spolupráce s Marokem v oblasti zelené transformace, migrace a reforem
- Boj proti podvodům v oblasti DPH: Rada udělila zmocnění k prohloubení spolupráce s Norskem
- Setkání velvyslanců EU na téma spolupráce Irska a EU v oblasti bezpečnosti a obrany
- Summit EU–CELAC: EU a Argentina zintenzívnily spolupráci v oblasti přechodu na čistou energii a energetické bezpečnosti
- Summit EU–CELAC: EU a Uruguay posilují spolupráci v oblasti energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a vodíku z obnovitelných zdrojů
- Kanada a EU se dohodly na zintenzivnění spolupráce
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky